PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kamień nazębny i stan zapalny przyzębia. Kiedy można mówić o zaniedbaniu dentysty?

Autor: miro • Źródło: ms
26-06-2022, 07:00
Kamień nazębny i stan zapalny przyzębia. Kiedy można mówić o zaniedbaniu dentysty? Zaniedbania dentysty, kiedy mogą wystąpić Fot. AdobeStock
Nieusuwanie kamienia nazębnego może się przyczynić do powstawania stanów zapalnych, a w konsekwencji - do choroby przyzębia, w tym ostrego zapalenia. Jakie są reguły postępowania, aby nie być oskarżonym przez pacjenta o zaniedbanie?
  • Kamień, który odkłada się na zębach, tworząc m.in. złogi nazębne, powoduje pogłębienie się fizjologicznych kieszonek powodując ich zapalenie, a ponadto jest przyczyną szeregu chorób dziąseł
  • Usunięcie kamienia powoduje likwidację siedliska bakterii (zmniejszenie ich populacji), ale nie ich całkowite usunięcie, gdyż jest to niemożliwe
  • Podstawą rozpoznania zapalenia przyzębia jest regularność wizyt, na których sprawdzana jest higiena, stan dziąseł i przyzębia pacjenta w dniu wizyty
  • Jednorazowy epizod powstania kieszonki za zębem nie jest jeszcze wskazaniem do zlecenia pantomogramu

 

Następstwa powstania kamienia nazębnego  

Bakterie, które zamieszkują jamę ustną pacjenta często przylegają do powierzchni zębów i żywią się resztkami pokarmowymi, które przylegają do zębów w trakcie jedzenia. W ten sposób tworzy się najpierw płytka nazębna, która nieusunięta (po mniej więcej jednej dobie) zaczyna mineralizować i przemieniać się w kamień nazębny.

Kamień, który odkłada się na zębach, tworząc m.in. złogi nazębne, powoduje pogłębienie się fizjologicznych kieszonek powodując ich zapalenie, a ponadto jest przyczyną szeregu chorób dziąseł.

Do usuwania złogów nazębnych służą zabiegi scalingu i kiretażu otwartego lub zamkniętego.

Kiedy scaling

Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej scaling powinien być wykonywany zgodnie z potrzebami pacjenta. Potrzeby te zaleca się sprawdzać na badaniu kontrolnym co najmniej dwa razy w roku.

Najczęściej scaling wykonuje się razem z badaniem kontrolnym - jeśli są ku temu wskazania w jamie ustnej pacjenta.

Usunięcie kamienia powoduje likwidację siedliska bakterii (zmniejszenie ich populacji), ale nie ich całkowite usunięcie, gdyż jest to niemożliwe.

Kamień nazębny usuwany jest podczas umówionych wizyt kontrolnych, gdyż zabieg ten wymaga czasu (około 30 minut).

Gdy wzrasta ilość bakterii w jamie ustnej, może dojść do stanów zapalnych dziąseł, które następnie przechodzą w stany zapalne przyzębia.

Nieusuwanie kamienia może się przyczynić do powstawania stanów zapalnych, a w konsekwencji - doprowadzić do choroby przyzębia, w tym ostrego zapalenia przyzębia.

Jeżeli dentysta stwierdzi u pacjenta stan zapalny przyzębia, powinien najpierw ocenić czy stan ten jest zaawansowany i czy potrafi sobie poradzić z leczeniem.

Jeśli nie potrafi, to powinien odesłać pacjenta do specjalisty periodontologa.

Jeśli umie sobie poradzić, to w zależności od stopnia zaawansowania wykonywane są różne procedury, w tym również scaling oraz kiretaż zamknięty i otwarty. Scaling wskazany jest w każdym z zapaleń przyzębia.

Zlecane są też różne preparaty i płukanki. Wszystko zależy od tego, jaki stan w jamie ustnej ma pacjent w dniu wizyty.

Zapalenie przyzębia 

Miejscowe ostre zapalenie przyzębia może być objawem przewlekłej choroby przyzębia, o ile ta występuje. Jednak jeśli takiej choroby nie ma - to należy sprawdzić co jest przyczyną ostrego zapalenia przyzębia.

Początkowo choroba przyzębia nie ma objawów. Nieleczone ostre zapalenie przyzębia powoduje systematyczny zanik kości utrzymujących zęby, co może spowodować samoistne wypadnięcie lub konieczność ekstrakcji.

Przebieg ostrego zapalenia przyzębia jest epizodyczny, z okresami ostrego zapalenia, po których następuje stłumienie objawów destrukcji i okres utajenia choroby, niekiedy wieloletni, po którym u większości pacjentów następuje znów gwałtowne zaostrzenie.

Przebieg choroby z niewyjaśnionych przyczyn może ulec spontanicznie trwałemu zwolnieniu. Choroba może się również samoistnie całkowicie zatrzymać.

W ostrej fazie występują silne objawy zapalenia dziąseł, które są żywoczerwone, obrzękłe, krwawiące i wydzielające wysięk ropny. U wielu chorych zmianom miejscowym towarzyszą objawy ogólne w postaci złego samopoczucia, utraty apetytu, spadku ciężaru ciała i depresji. Są one na tyle częste, że można je wiązać z ostrym zapaleniem przyzębia. Stan zapalny przyzębia może mieć niekorzystny wpływ na inne narządy ciała.

Uważa się, że podstawą rozpoznania zapalenia przyzębia jest regularność wizyt, na których sprawdzana jest higiena, stan dziąseł i przyzębia pacjenta w dniu wizyty. Regularność kontroli pozwala bowiem zauważyć wszelkie zmiany stanu dziąseł i przyzębia.

Powstawanie kieszonek 

Przyczyną zapalenia przyzębia może być kamień nazębny. Czynnikami zwiększającymi ryzyko powstania zapalenia są palenie tytoniu oraz ciągły stres wpływający na obniżenie odporności organizmu.

Częstym zjawiskiem jest występowanie tzw. kieszonek, w której zbierają się resztki pokarmu, będące pożywką dla bakterii. Oczyszczenie takiej kieszonki z resztek pokarmowych, jej przepłukanie środkiem redukującym ilość bakterii i założenie do niej leku, który zmniejszy obrzęk i obkurczy kieszonkę, a przy tym uspokoi ostry ból, jest w pierwszej fazie leczenia w zupełności wystarczające.

Jeżeli sytuacje pojawiania się kieszonki się powtarzają, można wyciąć płat dziąsła, który ją przykrywa i w ten sposób ułatwić oczyszczanie pacjentowi tej przestrzeni, a co za tym idzie uniemożliwić bakteriom odkładanie produktów przemiany materii.

Kiedy pantomogram

Dopiero ponowne, po dłuższym czasie zgłoszenie się pacjenta z tym samym problemem powinno zaalarmować stomatologa, aby zaczął zastanawiać się czy coś dalej się nie dzieje i czy nie istnieją powody do skierowania pacjenta na pantomogram. Jednorazowy epizod powstania kieszonki za zębem nie jest jeszcze wskazaniem do zlecenia pantomogramu.

Przy zapaleniu dziąsła szczególnie za zębem 48, który jest nie do końca wyrżnięty nie wykonuje się scalingu, gdyż jest to trudne do zrealizowania.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bakterie   kieszonki przyzębne   kamień nazębny   kiretaż  

POLECAMY W SERWISACH