PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Jodowy płyn do płukania jamy ustnej obniża poziom cholesterolu

09-05-2013, 00:01
Jodowy płyn do płukania jamy ustnej obniża poziom cholesterolu (fot. Wikipedia.org)
Jodowy płyn do płukania jamy ustnej obniża poziom cholesterolu (fot. Wikipedia.org)
Firma Biomedical Development Corporation (BDC) informuje, że jej nowy produkt - płyn do płukania jamy ustnej, ma właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne, ale, co okazało się niespodzianką, obniża poziom LDL-cholesterolu.

Jesteśmy zaskoczeni tym odkryciem - przyznaje dr Charles Gauntt, kierownik projektu badawczego BDC. - Na potrzeby właściwej dokumentacji medycznej, w trakcie badań skuteczności płynu, kontrolowaliśmy również wpływ substancji czynnych na inne funkcje biologiczne organizmu. Rezultaty przerosły nasze oczekiwania. Płukanie zębów płynem do czyszczenia jamy ustnej, nie tylko nie wykazało niepożądanych skutków ubocznych, ale dodatkowo przyczynia się do spadku poziomu LDL, czy też jak wiele osób go nazywa złego cholesterolu - dodaje.

Sensacyjne informacje zostały przekazane American Academy of Oral Medicine. W celu potwierdzenia tego faktu rozpoczęto kolejną fazę badań nad właściwościami płynu.

W czym można upatrywać jego niespodziewanych zalet?

Produkt firmy BDC jest przeznaczonym do codziennego użycia. To co go odróżnia od wielu innych, to substancja czynna, którą jest jod. Jod jest jednym ze składników tyroksyny - hormonu produkowanego przez tarczycę. Od lat wiemy, że duże stężenie tego hormonu znacząco wpływa na obniżenie stężenia cholesterolu we krwi poprzez nasiloną przemianę do kwasów żółciowych. Naukowcy z BDC zakładają więc, że odpowiednie stężenie jodu w płynie do płukania zębów, wpływa na obniżenie stężenia cholesterolu we krwi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   płyn do płukania jamy ustnej   Higiena  

POLECAMY W SERWISACH