PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jest w końcu idealne sztuczne szkliwo zębów

Autor: miro • Źródło: ms
17-02-2022, 11:02
Jest w końcu idealne sztuczne szkliwo zębów Sztuczne szkliwo jak naturalne Fot. Pexels
Naukowcy opracowali w zaciszu laboratoriów unikatowe szkliwo zębów - to najlepszy - jak dotychczas - materiał odwzorowujący skład i strukturę twardej, zmineralizowanej warstwy zewnętrznej naturalnych zębów i posiadający wyjątkowe właściwości mechaniczne.

Szkliwo zębów to niewątpliwie najtwardszy materiał biologiczny w ludzkim ciele. Znany jest z wysokiej sztywności, twardości, sprężystości, wytrzymałości - wykazuje wyjątkową odporność na uszkodzenia.

Niezwykłe właściwości szkliwa zębów wynika z jego hierarchicznej architektury – złożonej struktury składającej się głównie z nanorurek hydroksyapatytowych, połączonych amorficzną fazą międzykrystaliczną (AIP) składającą się z amorficznego fosforanu wapnia wzmocnionego magnezem.

Dokładne odtworzenie tego typu hierarchicznej struktury w kompozycie abiotycznym pozostaje wyzwaniem. Zadaniu podołał zespół naukowców pracujących pod kierunkiem Hewei Zhao z Beihang University (Pekin). Sztuczne szkliwo zęba (ATE) zostało wyprodukowane przy użyciu nanorurek hydroksyapatytowych pokrytych AIP, których struktura została wzmocniona za pomocą dwukierunkowego zamrażania w obecności alkoholu poliwinylowego.

W serii testów Hewei Zhao udowodnił, że nanokompozyt ATE wykazuje jednocześnie wysoką: sztywność, twardość, wytrzymałość, sprężystość.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
nauka   materiały stomatologiczne   szkliwo  

POLECAMY W SERWISACH