PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Jednodawkowa szczepionka przeciwko COVID-19 na rynku w połowie 2021?

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
19-01-2021, 14:49
Jednodawkowa szczepionka przeciwko COVID-19 na rynku w połowie 2021? W 2021 zwiększy się arsenał szczepionek do walki z pandemią COVID-19 (fot. pixabay)
Jednodawkowa szczepionka przeciwko COVID-19 amerykańskiej firmy Johnson&Johnson może być skuteczna nawet w 100 proc. – wykazały wstępne badania kliniczne.

Z obserwacji 805 osób wynika, że szczepionka podawana w jednej dawce po 29 dniach od podania jest skuteczna w 90 proc., a po 57 dniach - nawet w 100 proc. - informuje "New England Journal of Medicine". Działania niepożądane po szczepieniu, takie jak gorączka, bóle mięśni oraz ból w miejscu ukłucia szybko znikają - zapewniają autorzy badań.

Są to jednak wstępne wyniki badań, te przeprowadzone na większej grupie ochotników mają zostać opublikowane w lutym 2021 r. Będą one podstawą do ewentualnej rejestracji tego preparatu. Szanse na uzyskanie dobrych efektów "są bardzo duże" - powiedział Reutersowi Paul Stoffels, dyrektor ds. naukowych Johnson&Johnson.

Szczepionka amerykańskiej firmy ma tę zaletę, że nie musi być przechowywana w niskiej temperaturze, tak jak preparaty Moderny oraz Pfizera i BioNTech. Koncern Johnson&Johnson twierdzi, że będzie w stanie dostarczyć kilkaset tysięcy dawek swej szczepionki jeszcze w pierwszej połowie roku, a do końca 2021 r - około 1 mld. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH