• Bardzo wiele  składników diety, w tym makro i mikroelementy, są integralną częścią dbałości o optymalnie zdrowe przyzębie.
  • Właściwa dieta może przyspieszyć gojenie się ran po zabiegach periodontologicznych.
  • Pooperacyjne gojenie się ran jest ważną częścią sukcesu w chirurgii stomatologicznej. Niestety przy skomplikowanych zabiegach lub niekorzystnych czynnikach gojenie ran jest często niezadowalające.

Zdrowie zależy od diety 

Kanadyjscy naukowcy zastanawiali się, czy pacjenci przechodzący inwazyjne zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej i periodontologii stosują suplementy diety. A jeśli je stosują, to czy preparaty te przyspieszają proces gojenia?

Zebrano informacje od 221 osób. Pacjenci po zabiegu  wszczepienia implantu lub przeszczepu dziąseł wypełniali ankietę na temat spożywanych przez nich suplementów diety.

Dane demograficzne pacjentów, takie jak wiek, płeć i palenie tytoniu, zostały zebrane z rejestrów pacjentów.

Ponad połowa uczestników bo 64,7 proc. przyznało, że zażywa jeden lub więcej suplementów diety. 

Najczęściej przyjmowane suplementy diety
- witamina - D 31 proc.
- multiwitamina - 28 proc.,
- witamina B-complex - 17,2 proc.

Kobiety częściej niż mężczyźni przyjmują: wapno, witaminę B12, oraz magnez. Osoby w wieku 51 lat i starsze chętniej sięgały po suplementy diety niż młodsze, poza tym częściej przyjmowały cztery lub więcej tych produktów, niż osoby poniżej 50 roku życia. Badanie ujawniło też (dość ogólną zasadę), że kobiety częściej niż mężczyźni biorą wiele różnych suplementów.

Jak widać bardzo duża grupa osób rutynowo przyjmuje suplementy diety, niezależnie od planów leczenia w gabinecie stomatologicznym.  Czy to pozwala zachować im lepsze zdrowie jamy ustnej, sprawić że rany po zabiegu szybciej się zagoją? Na obecnym etapie trudno odpowiedzieć na tak postawione pytanie, podkreślają badacze z  Department of Kinesiology, Brock University, St. Catharines, w pracy opublikowanej w Clinical and Experimental Dental  Research.

Jakie są dowody na działanie suplementów diety

Choroby przyzębia stają się coraz powszechniejszą przypadłością, stąd jest tak ważne poznanie i  zrozumienie mechanizmów oraz możliwości ich łagodzenia. Dieta może być jednym z istotnych w tym procesie czynników, ponieważ wiele składników pokarmowych wpływa na proces gojenia się ran. 

W jednym z badań sprawdzano wpływ witaminy C na gojenie się ran po wszczepieniu implantów zębowych, poprzedzonym augmentacją kości (preparaty GBR i Bio-Oss Collagen) u pacjentów z przewlekłym zapaleniem przyzębia. Okazuje się, że gojenie ran było szybsze, ale nie zaobserwowano zmniejszenia bólu pooperacyjnego (Clinical Implant Dental Related Research).

Wiadomo też, że większe spożycie owoców i warzyw oraz składników odżywczych o potencjalnym działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym (witamina C, α-tokoferol, β-karoten, EPA i DHA) także  wiąże się z lepszym gojeniem się ran.

Dowiedziono to mierząc tempo, w jakim zmniejszała się głębokość kieszonek zębowych po zabiegu skalingu i wygładzaniu korzeni. To procedura, która ogranicza rozwój chorób przyzębia i zapobiega utracie zębów.

Badanie ujawniło, że witamina C α-tokoferol, β-karoten, EPA i DHA mają związek z lepszymi wynikami sondowania kieszonek zębowych u osób z przewlekłym zapaleniem przyzębia, ale tylko tych, które nie paliły papierosów (badanie opublikował Journal of Nutrition).

Są też dowody, że spożywanie suplementów owocowo-warzywnych po ekstrakcji trzeciego zęba trzonowego zmniejsza ból i szczękościsk ( Clinical Nutrition).