• Próchnica zębów, mimo że łatwo jej zapobiegać, jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych wśród dzieci na całym świecie 
  • Podstawowa strategia walki z próchnicą to zwiększanie ochrony zębów, czyli stosowanie past z fluorem dwa razy dziennie.
  • W Włoszech w ciągu dwóch lat badano skuteczność dwóch typów past do zębów w profilaktyce próchnicy 
  • Pasty do zębów zawierające hydroksyapatyt z fluorem były lepsze w zapobieganiu rozwoju próchnicy na zębach mlecznych i stałych

Nowe pasty do zębów. Badanie skuteczności w ochronie przed próchnicą

Fluor w paście do zębów  nie tylko zapobiega rozwojowi próchnicy, ale też ułatwia ponowną mineralizację bardzo wczesnych zmian próchnicowych zębów. Próchnica atakuje zęby gdy poziom higieny jamy ustnej jest niewłaściwy, co ułatwia gromadzenie się szkodliwych bakterii w płytce nazębnej. I niestety, wiek dziecięcy to czas największego rozpowszechnienia próchnicy. 

Pasty zawierające fluor są obecne od wielu lat na rynku produktów do higieny jamy ustnej. Natomiast jedną z nowinek technologicznych jest syntetyczny hydroksyapatyt. To bioaktywny materiał o podobnym składzie chemicznym do kryształów apatytu budującego ludzkie szkliwo. Także ten związek w badaniach potwierdził swoje działanie w hamowaniu rozwoju próchnicy w bardzo wczesnym stadium.  Czy to działanie  wykazane w eksperymentach laboratoryjnych potwierdza się w rzeczywistości, postanowili sprawdzić badacze z  Department of Biomedical, Surgical and Dental Sciences, University of Milan, we Włoszech.

Pasta skuteczna i skuteczniejsza.  Czym szczotkować zęby małym dzieciom 

W Włoszech badano skuteczność w zapobieganiu próchnicy oraz  hamowanie  wcześniejszych zmian próchnicowych dwóch typów past do zębów.

Badanie objęło 610 dzieci w wieku 4-5 lat oraz 6-7 lat.

Sprawdzano ochronne działanie pasty zawierającej  biomimetyczny hydroksyapatyt (HA) z fluorem (1000 and 1450 ppm fluoru) oraz dwie  tradycyjne pasty do zębów z fluorofosforanem sodu ((1000 and 1450 ppm fluoru).

W ciągu dwóch lat w sposób losowy przydzielano dzieciom pastę do zębów, którą stosowały trzy razy dziennie, przez dwie minuty. Stan zębów kontrolowano po 12 i 24 miesiącach trwania badania.

Higiena mleczaków. Szczotkowanie trzy razy dziennie 

Wyniki badania włoskich naukowców wskazują, że rozwój próchnicy na zębach mlecznych oraz stałych był wolniejszy u dzieci, które stosowały pasty z hydroksyapatytem i fluorem w porównaniu ze zwykłymi pastami do zębów z fluorem. Tendencja ta była wyraźna w przypadku zarówno wczesnych zmian jak i bardziej rozległych ubytków. 

Zatem przybywa coraz skuteczniejszych środków higieny jamy ustnej. Pasty do zębów są nadal najskuteczniejszym i najtańszym sposobem zapobiegania próchnicy. Te z nowymi związkami o właściwościach remineralizujących i przeciwbakteryjnych mogą, wraz z fluorem, przyczynić się do ograniczenia próchnicy zębów, która w wielu krajach nadal pozostaje dużym wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia, podsumowują autorzy badania, którego opis ukazał się w Journal of Dentistry.