PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jaki procent populacji przechodzi COVID-19 bezobjawowo?

Autor: PAP • Źródło: PAP/kan
20-07-2020, 14:12
Jaki procent populacji przechodzi COVID-19 bezobjawowo? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Polscy naukowcy sprawdzą, czy sposób w jaki dana osoba choruje na COVID-19 może być uwarunkowane genetycznie. Badacze chcą poddać testom ok. 1 tys. ochotników, którzy nie mieli objawów COVID-19.

W badaniu wzięło już udział ponad 300 pracowników Instytutu Chemii Bioorganicznej (IChB) PAN w Poznaniu, poinformował Grzegorz Wójtowicz. Naukowcy chcą dodatkowo pobrać materiał od co najmniej 1 tys. ochotników. 

- Chcemy przebadać osoby, które nie wykazywały żadnych objawów, bo nie wiemy tak naprawdę, ile osób było chorych. I to jest głównym celem badania. Drugim jest znalezienie cząsteczki blokującej działanie wirusa SARS-CoV-2 i na jej podstawie opracowanie leku, który w przyszłości będzie mógł być podawany pacjentom chorym na COVID-19 - wyjaśnił naukowiec.

Naukowcy analizując materiał genetyczny, porównają sekwencję nukleotydową genów TMPRSS2 oraz ACE2 u osób z ciężkim i bezobjawowym przebiegiem choroby. Tym samym będą w stanie określić, czy istnieją genetyczne predyspozycje do ciężkiego, ostrego zespołu oddechowego, wywoływanego przez wirusa SARS-CoV-2. - Nie jesteśmy w stanie założyć, czy tak jest. Być może jest taka zależność, ale jak wiadomo w nauce nic pewnego nie ma - zaznaczył Wójtowicz.

Podkreślił, że głównym celem badania jest jednak sprawdzenie, jaki odsetek populacji mógł przebyć chorobę bezobjawowo, stąd badanie około 1 tys. osób. - To jest próbka, która jest uznawana za wystarczającą do tego typu badań. Kolejne przyrosty osób powyżej 1 tys. nie powodują, że błąd statystyczny będzie drastycznie mniejszy - powiedział.

Pobieranie materiału od ochotników potrwa od dwóch do trzech tygodni. Według zapewnień badanie jednej osoby zajmie ok. pięciu minut. Naukowcy wykorzystają testy serologiczne. - Te testy są proste, tanie, sprawdzone i jest ich dużo na rynku - powiedział Wójtowicz. 

W marcu IChB PAN w Poznaniu poinformował, iż jego pracownicy opracowali prototyp testu genetycznego służącego do wykrywania zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Dzięki 15 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do produkcji wdrożono 150 tys. zestawów testów stworzonych przez poznańskich naukowców.

Autor: Szymon Kiepel

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH