PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jaką wodą nie gasić pragnienia. Grożą poważne kłopoty

Autor: nieck • Źródło: en
20-05-2022, 20:10
Jaką wodą nie gasić pragnienia. Grożą poważne kłopoty Woda z dodatkami może nieść poważne konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej Fot. AdobeStock
Woda mocno gazowana, czy woda z cytryną, tak chętnie przez wiele osób pita nawet na czczo, może przyspieszać rozwój próchnicy, niszczyć szkliwo, prowadząc do jego ciemnienia. Jakie skutki może mieć woda z dodatkami, tylko pozornie nieszkodliwymi?
  • Woda z  dodatkiem świeżego soku z cytryny smakuje wyjątkowo  w okresie letnim (lub po intensywnym treningu), jednak dla zębów taki napój obojętny nie jest.
  • Kwas cytrynowy, który zawiera woda z dodatkiem cytryny, powoduje rozmiękczenie szkliwa. To początek większych problemów z zębami
  • Woda gazowana ma podobne działanie na zęby jak woda z dodatkiem cytryny

Plusy mniejsze niż minusy?

Woda z cytryną może zwiększyć produkcję śliny i odświeżyć oddech.  Nawodnienie jest bardzo ważne dla dobrej produkcji śliny, a najbardziej naturalnym ochronnym środkiem przed próchnicą zębów jest właśnie ślina w odpowiedniej ilości.  Skoro cytryna jest z natury kwaśna, to ma właściwości antyseptyczne. Zatem przyspieszając eliminowanie niektórych bakterii w jamie ustnej, odświeża oddech i pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust.

Niestety na tym zalety dodatku cytryny do wody się kończą. W gruncie rzeczy, cytryna, podobnie jak inne owoce cytrusowe może być istnym horrorem dla zębów

Cytryna rozmiękcza szkliwo zębów

Kwas cytrynowy jest silnie żrący dla szkliwa i wypłukuje z jego powierzchni minerały. Picie regularnie dużych ilości wody z cytryną może prowadzić do:

  • żółknięcia zębów,
  • próchnicy,
  • nadwrażliwości zębów (czyli dokuczliwego bólu podczas jedzenia zimnych lub gorących posiłków).

By ochronić zęby, można pić wodę z cytryną przez słomkę, by tak silnie nie działała na powierzchnię szkliwa. Pomoże też picie czystej wody po szklance wody z dodatkiem kwaśnych owoców.

Jeśli w wodzie pływają kostki lodu – tym gorzej dla zębów.  Nawet najmocniejsze szkliwo rozmiękczone przez cytrynę, będzie narażone na szwank podczas żucia czy rozgryzania kostek lodu.

Gaz w wodzie. Samo zło

 Szkliwu szkodzi także woda gazowana.  A dlaczego? Woda gazowana to nic innego jak wodny roztwór kwasu węglowego oraz kationów metali: wapnia, magnezu, sodu, potasu, a także anionów, głównie: wodorowęglanowego, siarczanowego, chlorkowego. W połączeniu z cukrem tworzą mieszaninę oddziałującą na zęby niemal równie destrukcyjnie jak kwas produkowany przez baterie wywołujące próchnicę!

Ale nawet czysta woda gazowana nie jest dobra dla szkliwa, Woda neutralna pod względem kwasowości charakteryzuje się wskaźnikiem pH na poziomie 7, tymczasem pH znanej powszechnie Perrier to ok. 5,5, a więc woda ta ma odczyn kwaśny.

Przy piciu wody gazowanej zagrożenie wystąpieniem erozji szkliwa zębów - przynajmniej teoretycznie - istnieje. Jednak, aby było realne - kontakt gazowanej wody z zębami musiałby trwać dłużej niż kilkanaście minut. Podczas jednego z badań  udowodniono, że aromatyzowana woda gazowana, smakowana bez przerwy przez 20 – 30 minut, jest w stanie uczynić tyle zła zębom, co wypity kilkoma łykami sok pomarańczowy. 

Bezpiecznie zatem będzie pić wodę gazowaną przez słomkę, albo rozcieńczoną zwykłą wodą.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dieta   próchnica   szkliwo   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH