PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Jaka pasta wybielająca zęby wybiela?

Autor: nieck • Źródło: en
03-12-2020, 12:38
Jaka pasta wybielająca zęby wybiela? Potwierdzono naukowo efekt rozjaśniania szkliwa przez pastę do zębów (fot. pixabay)
Koreańscy naukowcy wykazali, że pasty wybielające zęby, rzeczywiście spełniają zakładany cel, o ile zawierają odpowiednio wysokie stężenie nadtlenku wodoru.

Zarówno dentyści jak i ich pacjenci wyrażają najczęściej wątpliwości, co do efektów past reklamowanych jako wybielające. Działania wybielającego także nie udawało się jednoznacznie udowodnić do tej pory od strony naukowej. Ostatnio reklamowane pasty do zębów z aktywnym węglem, wbrew twierdzeniom ich producentów, nie spełniają pokładanych w nich nadziei, według naukowych wyników.

Opublikowane niedawno badania w Journal of Dentistry pozwalają mieć nadzieję, że jaśniejsze zabarwienie uzębienia można jednak uzyskać dzięki środkom czyszczącym zęby. Widoczną zmianę w odcieniu szkliwa udawało się uzyskać po trzymiesięcznym stosowaniu odpowiednio silnie działającej pasty do zębów. to wnioski z badania przeprowadzonego przez badaczy z Department of Conservative Dentistry, Kyung Hee University Dental Hospital, w Seul w Korei Południowej.

W eksperymencie wzięło udział 49 osób, których odcień szkliwa górnych siekaczy i kłów oceniono na powyżej A2 w skali Vita.
Uczestników w sposób losowy podzielono na trzy grupy, które otrzymały do czyszczenia zębów pasty zawierające różne stężenia wybielającej substancji:
- 0,75 proc. nadtlenku wodoru (dwa różne produkty, po jednym dla dwóch badanych grup),
- 2,8 proc. nadtlenku wodoru.

Każda z badanych osób została poinstruowana, że ma szczotkować zęby przez trzy minuty, trzykrotnie w ciągu dnia, przez 12 tygodni. Po tym okresie odcień szkliwa był ponownie oceniany z wykorzystaniem m.in. spektrofotometru. Celem badania było także obserwowanie problemu nadwrażliwości, często pojawiającego się po przeprowadzonym wybielaniu zębów.

Okazało się, że pasta zawierająca najwięcej czynnika wybielającego odniosła sukces, gdyż potwierdzono statystycznie efekt rozjaśnienia szkliwa pod wpływem stosowanie jej przez trzy miesiące. Nie stwierdzono większej niż w pozostałych dwóch grupach nadwrażliwości na ten środek do higieny jamy ustnej.

Więcej: Journal of Dentistry

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH