PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak wdrożyć EDM i nie żałować

Autor: miro • Źródło: ms
01-12-2021, 11:31
Jak wdrożyć EDM i nie żałować Pytania o EDM wciąż bez odpowiedzi (fot. Shutterstock)
EDM nie ma dobrego czasu. Każdego dnia powstają kolejne wątpliwości dotyczące sposobu: zbierania, archiwizacji, przesyłania i pobierania rekordów z baz danych, których… nie ma. Co ma zatem zrobić lekarz, lekarz dentysta, który zarządza własnym większym lub mniejszym gabinetem? Czy rynek ma dla niego gotowe rozwiązanie problemu?
  • EDM ma pomóc lekarzom i lekarzom dentystom, szczególnie tym prowadzącym własne praktyki, w zmniejszeniu obciążeń związanych z zarządzaniem danymi medycznymi i dać im dodatkowy czas, aby mogli skoncentrować się na świadczeniach medycznych.
  • Twórcy EDM chcą wiedzieć jakie funkcjonalności i w jakich standardach muszą zapewnić użytkownikom. Urzędnicy bronią się przed takimi wskazaniami, wiedząc, że mogą nie być w stanie wygenerować spójnej, logicznej specyfikacji.
  • Decydując się na rozpoczęcie „transformacji przejściowej”, warto w umowie z deweloperem zastrzec kwestię udostępnienia modułu EDM tak, aby podmiot leczniczy miał pewność, że zostanie wyposażony we wszelkie konieczne narzędzia.

Dzięki elektronicznemu obiegowi danych lekarzom będzie o wiele prościej odpowiedzieć na coraz wyższe oczekiwania pacjentów w zakresie otrzymania nie tylko fachowej, ale i holistycznej opieki – z jednego źródła będą mogli zebrać wszystkie informacje o przebiegu chorób i dotychczasowych metodach leczenia. Z kolei pacjenci – zyskają większą swobodę w komunikacji ze specjalistami czy w dostępie do dodatkowych opinii lekarskich.

Error 404, specyfikacji nie znaleziono

Lekarze powinni móc skupić się na leczeniu pacjentów – to tam są najbardziej potrzebne ich umiejętności i uwaga. Dlatego potrzebują gotowych rozwiązań, które zapewnią zgodność działalności gospodarczej z obowiązującymi przepisami. Dlaczego zatem wciąż brakuje takiej oferty?

- EDM wymaga zainstalowania w lecznicy oprogramowania, a nierzadko również urządzeń, które nie tylko będą umożliwiały zapisywanie informacji o leczeniu pacjenta, ale też będą w stanie te elektroniczne dokumenty przesłać do wskazanych przez regulatora baz danych. Teoretycznie mamy do czynienia z prostym procesem – wskazuje Magdalena Kowalska, współwłaścicielka kliniki Dental Service Care. – Z moich rozmów z dostawcą programu eDental, z którego korzystamy, wiem, że mogłabym liczyć na aktualizację EDM, ale jej twórcy nie są w stanie przygotować odpowiedniej wersji, jeżeli nie znają ścisłych wytycznych Ministerstwa Zdrowia. W ten sposób koło się zamyka i wszyscy możemy tylko czekać.

Brak jednolitej listy specyfikacji uniemożliwia stworzenie rozwiązań, które gwarantowałyby bezpieczeństwo lekarzy w wymiarze prawnym. Trudno mówić także o bezpieczeństwie wrażliwych danych medycznych, chociażby o ich ochronie przed wpadnięciem w niepowołane ręce.

Czy jest sens dzisiaj inwestować w oprogramowanie EDM?

Niektórzy z dostawców oprogramowania na rzecz gabinetów lekarskich, które wspierają codzienne zarządzanie i pracę klinik, informują, że stworzą dedykowane EDM moduły. Kiedy to jednak nastąpi zależne jest od publikacji rozporządzeń dotyczących specyfikacji technicznej.

Warto jednak wykorzystać obecny okres przejściowy do rozpoczęcia procesu przenoszenia różnych czynności związanych z bieżącym prowadzeniem kliniki do sieci. Zaczynając właśnie od aspektów związanych z codziennymi operacjami tak, by wyrobić w członkach zespołu nawyk korzystania z narzędzi elektronicznych.

Z czasem, gdy deweloperzy dodadzą moduł EDM, lekarze, higienistki i personel administracyjny łatwiej opanują nową funkcjonalność i wplotą ją w schematy działania. Możliwe, że gabinet wygeneruje w ten sposób dodatkowe oszczędności, które będzie można przeznaczyć na inwestycje w jego dalszy rozwój.

Zanim będzie gotowa EDM

Decydując się na rozpoczęcie „transformacji przejściowej”, warto w umowie z deweloperem zastrzec kwestię udostępnienia modułu EDM tak, aby podmiot leczniczy miał pewność, że zostanie wyposażony we wszelkie konieczne narzędzia. Warto zwrócić także uwagę na to, czy dane rozwiązanie jest dostarczane w oparciu o chmurę (cloud), które gwarantowałoby automatyczną aktualizację programu do najnowszej wersji oraz zapewniałoby szyfrowanie, transfer i archiwizację danych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH