Minimalna interwencja, a taką jest wybielanie zębów, może odmienić uśmiech. 

Efekt wybielania zębów w dużej mierze zależy od dobrej oceny przed zabiegiem, zatem zawsze warto dokładnie zbadać zęby i udokumentować swoją ocenę, zanim dojdzie do rozmowy z pacjentem na temat jego oczekiwań, przestrzega londyński dentysta  Andrew Wallace, specjalista w dziedzinie stomatologii estetycznej i zachowawczej.

O co dentysta ma pytać w wywiadzie

- Czy zęby zawsze miały ten kolor, czy może od jakiegoś czasu ciemnieją
- Pytania o dietę, a zwłaszcza często spożywane silnie barwiące pokarmy
- Używanie tytoniu
- Uraz lub zabiegi endodontyczne na zębach przednich
- Wrażliwość na ciepło i zimno

Wiadomo, że zęby mające podstawowy odcień  A i B reagują na wybielanie w sposób łatwiejszy do przewidzenia.

Jednak na finalny efekt zabiegu rozjaśniania szkliwa mogą jeszcze wpłynąć inne czynniki:

- Gradacja odcienia od brzegu siecznego do rejonu przyszyjkowego
- Uzupełnienia
- Pęknięcia
- Przezierność brzegu siecznego 
- Recesja dziąseł i odsłonięte szyjki korzeniowe zębów
- Białe plany
- Ekspozycja zębiny siecznej.

Wszystkie te problemy będą miały potencjalny wpływ na efekt wybielania i należy o tym uprzedzić pacjenta.

Zarządzaj oczekiwaniami pacjenta

Pacjenci zwykle nie mają  równie wszechstronnej wiedzy na temat możliwości wybielania, jak lekarze. Edukacja pacjenta na temat realnych możliwości zabiegu, powinna się opierać na dokładnej ocenie jego uzębienia.

Zęby w kolorze podstawowym  A i B zareagują w sposób najbardziej przewidywalny, podobnie jak niwelowane będą przebarwienia tych zębów związane z wiekiem.

W rejonach, gdzie zęby przyjmują ciemniejsze odcienie A i B, na przykład  A 3.5, zmiana koloru może być bardziej zauważalna u pacjentaz odcieniem A 1.

Problem nadwrażliwości zębów w jako skutku ubocznego

Pacjent powinien być uprzedzony, że pewna nadwrażliwość jest normalna podczas wybielania. Te osoby, którym nadwrażliwość dokuczała już  przed zabiegiem rozjaśniania szkliwa,  będzie to większy problem.

Ważne by poradzić sobie z istniejącą wcześniej nadwrażliwością przed rozpoczęciem wybielania. Często wystarczy specjalna pasta do zębów stosowana przez kilka tygodni. O tych produktach informowaliśmy w tekście Naukowcy: jaka pasta do zębów przy nadwrażliwości. Czasami trzeba zastosować dodatkowe preparaty, np. zawierające amorficzny fosforan wapnia (ACP).

Lepiej zacząć od skróconego czasu stosowania nakładki ze środkiem wybielającym przez kilka pierwszych dni. Taka strategia pomaga w ocenić, na ile silna  nadwrażliwość może się pojawić w trakcie zabiegu.

Jeśli pacjent będzie na nią podatny, zwykle objawy zaczynają się w trzecim lub czwartym dniu.

Zdjęcie zębów to podstawa

Fotografia to bardzo przydatne narzędzie w komunikacji z pacjentem. Zdjęcia  powinny stanowić część  normalnej dokumentacji dentystycznej.

Często wyświetlenie zdjęcia zębów na ekranie  inicjuje rozmowę na temat wybielania. To samo zdjęcie może być następnie użyte do oceny skuteczności zabiegu. Pod warunkiem, że zdjęcia te mają stałą jakość

Lepsza nakładka

Dobre wybielanie zależy od dokładnego dopasowania nakładek na zęby, a te oczywiście nie powstaną bez dokładnych wycisków lub skanów.

Dobre nakładki powinny być bardzo ciasno dopasowane do brzegu dziąsła, tylko taka skutecznie odizoluje ślinę, która nie tylko rozcieńcza, ale także dezaktywuje żel. Nakładki zbyt cienkie lub zbyt łatwo się wyginające, pozwolą na przedostanie się śliny do środka.

Dzień vs noc
Pora wybielania (dzień lub noc)  będzie zależała od preferencji pacjenta, ale i oceny lekarza.

Pacjenci, którzy zgrzytają zębami, powinni być również leczeni preparatem dziennym, ponieważ zaciskanie nakładek w nocy zgina je i przeciera.

Osiąganie efekty optymalnego

Pacjent powinien mieć świadomość, że wybielanie może trwać dłużej niż dwa do trzech tygodni. Często górne boczne siekacze reagują najszybciej, a rozjaśnianie dolnych kłów potrzebuje najwięcej czasu. W większości przypadków pacjent powinien być przygotowany na kontynuację zabiegu, aż do momentu, gdy kły będą miały jednolity z pozostałymi zębami kolor .

Zęby mają tendencję do wybielania od brzegu siecznego, zaś obszar w pobliżu dziąseł, gdzie szkliwo jest najcieńsze, a zębina najgrubsza, będzie ciemniejszy dłużej.

Pacjenci zaakceptować fakt, że będą musieli podtrzymywać efekt zabiegu wybielania przez dodatkowe aplikowanie preparatu rozjaśniającego. Najczęściej są to dwa do trzech dodatkowych zastosowań preparatu w ciągu roku, co zwykle trwa 2-3 dni.