PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak skutecznie zarządzać biofilmem w praktyce stomatologicznej

Autor: miro • Źródło: ms
28-06-2022, 20:05
Jak skutecznie zarządzać biofilmem w praktyce stomatologicznej Guided Biofilm Therapy - zarządzanie biofilmem Fot. AdobeStock
Guided Biofilm Therapy obejmuje protokoły zabiegowe, oparte o indywidualną diagnozę i ocenę ryzyka podjęcia higienizacji pacjenta. Procedury stworzono po to, aby zapewnić optymalne rezultaty leczenia. Na czym polega GBT – wyjaśniają specjaliści.
  • GBT - zasady profilaktyki stomatologicznej oparte na regularnych zabiegach higienizacyjnych
  • Pacjenci poddawani zabiegom GBT częściej zgłaszają się na kolejne zabiegi
  • Gabinety wykorzystujące protokół GBT osiągają dobre rezultaty kliniczne wykonywanych zabiegów przy jednocześnie lepszych ocenach pacjentów

GBT - zarządzanie biofilmem

Guided Biofilm Therapy to usystematyzowane rozwiązanie służące zarządzaniu biofilmem w profesjonalnej profilaktyce stomatologicznej z wykorzystaniem najnowszych technologii.

Zabiegi prowadzone są w sposób minimalnie inwazyjny, przy zachowaniu - z jednej strony - maksymalnego poziomu skuteczności, z drugiej zaś - bezpieczeństwa i komfortu dla pacjenta,

Guided Biofilm Therapy zawiera m.in. instruktaż higieny jamy ustnej z wykorzystaniem elektrycznych szczoteczek do zębów i irygatów oraz edukację służącą motywowaniu pacjenta do jak najdłuższego utrzymania zębów własnych.

Potwierdzają to wyniki badań naukowych.

Podstawy profilaktyki stomatologicznej

W latach 70-tych, Axelsson i Lindhe stworzyli podstawy profilaktyki stomatologicznej z badaniami i protokołami klinicznymi opartymi na regularnych zabiegach higienizacyjnych.

Protokół GBT uwzględnia zalecenia dotyczące profesjonalnego, mechanicznego usuwania płytki nazębnej (Professional Mechanical Plaque Removal lub PMPR) oraz higieny jamy ustnej (OHI) w warunkach domowych, polecanych przez Europejską Federację Periodontologiczną (EFP).

Biofilm zębowy przyczyną poważnych problemów

Biofilm zębowy jest głównym czynnikiem etiologicznym powstawania próchnicy, chorób przyzębia i zapalenia tkanek okołowszczepowych. Choroba przyzębia wpływa na ogólne zdrowie pacjenta i zwiększa ryzyko chorób układu sercowo - naczyniowego, oddechowego lub cukrzycy.

Prawidłowa higiena jamy ustnej, w połączeniu z regularną opieką dentystyczną, pozwala utrzymywać biofilm pod kontrolą i gwarantuje dobry ogólny stan zdrowia.

Znaczenie zabiegów profesjonalnej higienizacji 

Michał Pietrzyk general manager EMS Poland

Klinicyści oczekują, że zabiegi profesjonalnej higienizacji będą zyskiwać na znaczeniu w nadchodzących latach.

Spersonalizowane podejście do pacjenta w ramach protokołu Guided Biofilm Therapy, jego kliniczna uniwersalność i modularność wydatnie wpływają na powodzenie biznesowe praktyki. Rozważając zatem dochodowość profilaktyki, warto skupić się na jej podstawowych aspektach: jakości rezultatów klinicznych, komforcie pacjenta oraz częstotliwości i kosztach zabiegów.

Higienizacja według protokołu GBT pozwala na optymalizację tych wskaźników. Pacjenci poddawani zabiegom GBT częściej zgłaszają się na kolejne zabiegi. Obłożenie gabinetu staje się bardziej przewidywalne i zarazem satysfakcjonujące biznesowo.

Częstsze wizyty higienizacyjne to również szansa na lepszą kontrolę stanu zdrowia jamy ustnej i - w razie potrzeby – możliwość przekierowania pacjenta z gabinetu higieny bezpośrednio do lekarza stomatologa w celu wykonania specjalistycznych procedur stomatologicznych.

Rezultaty wdrożenia protokołu GBT

Z naszych obserwacji wynika, że gabinety wykorzystujące protokół GBT osiągają bardzo dobre rezultaty kliniczne wykonywanych zabiegów przy jednocześnie lepszych wrażeniach pacjentów, którzy przyrównują komfort higienizacji do zabiegów wellness. To wszystko wzmacnia ich lojalność oraz skłonność do polecenia placówki swoimi krewnym i znajomym.

To postawa bezpośrednio odpowiadająca za spadek liczby wykonywanych procedur higienizacyjnych w trakcie pandemii COVID-19. Warto zatem przygotować się na zwiększone zainteresowanie pacjentów profesjonalną profilaktyką i pomyśleć o wzmocnieniu oferty gabinetu w tym zakresie.

GBT w ośmiu krokach 

1 Ocena Kontroli i infekcji 
Sondowanie i analiza każdego przypadku: 
zdrowe zęby, próchnica, zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia, implanty, mucositis, peri-implantitis. Zacznij od płukania płynem antybakteryjnym.

2 Wybarwianie
Uwidocznienie biofilmu: 
Pokazać pacjentowi biofilm. Barwa pomaga w usuwaniu biofilmu. Po usunięciu całego biofilmu, kamień nazębny jest łatwiejszy do wykrycia.

3  Motywacja 
Uświadamianie i edukacja: 
Podkreślić znaczenie profilaktyki. Wykonać instruktaż higieny jamy ustnej. Zalecić odpowiednią szczoteczkę do zębów, szczoteczki międzyzębowe, irygator.
 
4 Airflow®max
Usuwanie biofilmu, przebarwień i wstępnie zmineralizowanej płytki: 
Zęby naturalne, uzupełnienia i implanty. Usunąć biofilm naddziąsłowy i przydziąsłowy do 4 mm za pomocą piasku Plus 14 μm. Osady pozostałe na szkliwie usunąć za pomocą piasku Classic Comfort. Usunąć również biofilm z dziąseł, języka i podniebienia.

5 Perioflow
Usuwanie biofilmu w kieszeniach >4 mm do 9 mm: 
Używać piasku Plus na zębach naturalnych i implantach. Usunąć również biofilm w przestrzeniach międzyzębowych. Użyć końcówki Perioflow® ze znacznikami głębokości.

6  Piezon®ps
Usuwanie pozostałego kamienia:
Stosować małoinwazyjną końcówkę PS naddziąsłowo i poddziąsłowo do 10 mm. Wyczyścić kieszenie >10 mm za pomocą minikirety. Używać końcówki PI EMS wokół implantów i uzupełnień protetycznych.

7 Kontrola
Podaruj uśmiech swojemu pacjentowi: 
Sprawdzić czy usunięto cały biofilm. Sprawdzić czy kamień został w całości usunięty. Dokładnie zdiagnozować obecność próchnicy. Zabezpieczenie fluorem.
 
8 Plan wizyt
Zdrowy pacjent = szczęśliwy pacjent: 
Zaplanować kolejne wizyty. Zapytać pacjenta/pacjentkę o wrażenia po zabiegu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH