PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Jak reagować, gdy pacjent odmawia rtg

Autor: nieck • Źródło: en
20-01-2021, 08:41
Jak reagować, gdy pacjent odmawia rtg Pacjenci mają prawo odmówić wykonania zdjęć rentgenowskich (fot. pixabay)
Lekarz nie może postawić kompleksowej diagnozy bez zdjęć RTG. Wiedza o tym, jak reagować na obawy pacjenta dotyczące radiogramów jest kluczowa. Bywa jednak, że mimo wysiłków dentysty niektórzy pacjenci nadal będą odmawiać wykonania zdjęć rentgenowskich.

Ważne jest, aby dociec dlaczego pacjent nie chce wykonać pantomogramu i odnieść się do jego konkretnych obaw.  Często przyczyną takiego zachowania jest dyskomfort, ograniczenia w związku z wykupionym abonamentem oraz obawa przed narażeniem się na promieniowanie.

Większość dentystów zlecając zdjęcie rtg opiera się na wytycznych , a te rekomendują wykonanie radiogramów, gdy w wywiadzie jest choroba przyzębia, duże odbudowy, implanty, leczenie endodontyczne, zmiany próchnicowe, oznaki urazu oraz ból lub nadwrażliwość.

Zastosowanie obrazowania rtg pomaga w diagnozowaniu i leczeniu problemów stomatologicznych na wczesnym etapie i może zaoszczędzić czas, zapobiec kosztowniejszemu leczeniu i zmniejszyć dalsze dolegliwości. Zdjęcie rentgenowskie ujawnia infekcje kości, próchnicę między zębami, nawis na wypełnieniach, chorobę przyzębia, zatrzymane zęby, ropnie i niektóre guzy. Ze względu na niską ekspozycję na promieniowanie, korzyści z robienia zdjęć rentgenowskich przewyższają ryzyko z nimi związane.

Dyskomfort
75-letni mężczyzna pojawia się na kolejnej wizycie kontrolnej.
Ma chorobę serca i zażywa wiele leków, miał kilka dużych wypełnień amalgamatowych oraz koronę protetyczną na zębie zniszczonym z powodu rozległej próchnicy. W tej sytuacji wskazany byłby pantomogram, jednak pacjent odmawia. Pytany o przyczyny, mówi że miał robione zdjęcie rtg ostatnio, a  podczas robienia zdjęcia odczuwał ból.

Dentysta: Wiem że czasami podczas wykonywania zdjęcia rtg można odczuwać dyskomfort. Jednak jest parę sposobów, by to zmienić. Osoba, która będzie tym razem robiła pantomogram postara się wykonać badanie najszybciej i najskuteczniej jak to tylko możliwe. A jako lekarz, nie chcę przeoczyć żadnego problemu, który może być wcześnie wyleczony.

Cena
42-letnia kobieta jest z pierwszą wizytą. Leczyła już chorobę przyzębia, skarży się na krwawiące dziąsła i nadwrażliwość zębów. Rzuciła palenie. Odmawia wykonania pantomogramu, gdyż jej abonament nie pokrywa kosztów diagnostyki rtg.

Dentysta: rozumiem problem związany z ceną, więc dzisiaj przeprowadzimy badanie rtg po niższych kosztach. Pantomogram jest konieczny do postawienia prawidłowej diagnozy i stworzenia właściwego planu leczenia. W przeciwnym wypadku możemy coś pominąć.

Strach przed promieniowaniem
58-letnia kobieta z historią choroby przyzębia nie ma aktualnie żadnych dolegliwości, jeden ząb był leczony rok wcześniej kanałowo. Pyta dlaczego właściwie potrzebny jest w jej sytuacji pantomogram, gdyż obawia się promieniowania rtg.

Dentysta: Rozumem obawy związane z dawką promieniowania. Miała Pani kilka wypełnień zrobionych w przeszłości. Jeśli nie wykonamy pantomogramu, to samo badanie kliniczne nie wykryje zmian w kości. Problem wykryty wcześniej to oszczędność pieniędzy, czasu i nieprzyjemnego leczenia. Mamy bardzo nowoczesny aparat rtg i ekspozycja na promieniowanie jest minimalna.

Więcej: DrBicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   pacjent   RTG w gabinecie dentystycznym   diagnostyka  

POLECAMY W SERWISACH