PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak pozbyć się stresu przed wizytą u dentysty

Autor: nieck • Źródło: en
02-08-2021, 14:01
Jak pozbyć się stresu przed wizytą u dentysty Kojące działanie muzyki sprawdza się w walce z dentofobią (fot. Shutterstock)
Walczyć z dentofobią można nie tylko środkami farmakologicznymi, przede wszystkim należy wykorzystać uspokajające działanie muzyki. Bo ta działa, co sprawdzono metodami naukowymi.
  • Słuchanie muzyki przez 10 min. w poczekalni dentysty znacznie zmniejsza lęk przed zabiegiem - obniża tętno i ciśnienie krwi u pacjentów z niepełnosprawnością intelektualną i rozwojową.
  • Mniejsza liczba pacjentów wymaga podania środka uspokajającego po wysłuchaniu muzyki, niż wśród tych, którzy muzyki nie słuchali.
  • Słuchanie muzyki jest skuteczną niefarmakologiczną  metodą  zmniejszenia  lęku przed zabiegiem stomatologicznym.

Dentofobia  to szczególnie poważny problem u osób z niepełnosprawnością intelektualną i rozwojową (IDD). Lęk przed dentystą sprawia, że rzadko dochodzi do wizyty w gabinecie i leczenia, co skutkuje pogarszającym się stanem zdrowia jamy ustnej.

Dentysta ze zrozumiałych powodów szybciej decyduje się w przypadku takiego pacjenta na użycie leków uspokajających, takich jak benzodiazepiny. Jednak mają one niepożądane skutki uboczne, a ponadto opiekunowie pacjentów z niepełnosprawnością intelektualną często nie chcą ich podawać podopiecznym.

W Stanach Zjednoczonych pracownicy  Old Dominion University przeprowadzili badanie wpływu muzyki na poziom lęku u pacjentów z IDD oczekujących na zabiegi stomatologiczne.

Muzyka łagodzi nie tylko obyczaje, ale także obniża lęk i zmniejsza ból po usunięciu zęba

W badaniu wzięło udział 15 pacjentów z IDD. Przed zaplanowanymi ambulatoryjnymi zabiegami stomatologicznymi przez 10 minut słuchali muzyki fortepianowej. 

Po mini koncercie pacjenci mieli niższe wyniki w teście badającym stres, niższe średnie ciśnienie tętnicze oraz puls, w efekcie rzadziej dentysta musiał używać środków obniżających lęk przed zabiegiem. 

Muzykę można także wykorzystywać do zmniejszania bólu po ekstrakcji zębów, o czym można przeczytać w tekście Muzyka na ból po ekstrakcji "ósemki".

Badanie ukazało się w Complementary Therapies in Clinical Practice.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   muzyka w gabinecie   dentofobia   pacjent  

POLECAMY W SERWISACH