Jak otyłość i choroby przyzębia idą w parze

- Według najnowszego przeglądu piśmiennictwa na temat związku między otyłością a chorobami przyzębia, otyłość wiąże się z gorszym stanem dziąseł.
- Nadwaga zwiększa ryzyko chorób przyzębia o 11 proc., natomiast otyłość podwyższała to ryzyko dwukrotnie. Ryzyko średnio i mocno zaawansowanej paradontozy rosło o 12 proc. - u osób z nadwagą i o 27 proc. - u osób otyłych.
- Ta zależność jest dwustronna - leczenie chorób przyzębia znacznie zmniejsza poziom biomarkerów biochemicznych charakteryzujących stan otyłości.
- Stomatolodzy powinni być świadomi złożoności tego problemu i motywować swoich pacjentów do kontrolowania masy ciała oraz utrzymywania właściwej higieny jamy ustnej.
Choroby przyzębia wiążą się z wieloma zaburzeniami ogólnoustrojowymi, w tym otyłością. Otyłość zaś predystynuje do różnych chorób współistniejących i powikłań. Oba problemy zdrowotne łączy przewlekły stan zapalny, podkreśla dr. Carina Silva-Boghossian, z Federal University of Rio de Janeiro School of Dentistry.
Przewlekły stan zapalny, charakterystyczny dla otyłości prawdopodobnie wpływa na tkankę dziąseł oraz mikrobiom jamy ustnej. Brazylijska badaczka zrobiła przegląd najnowszej literatury śledzącej wpływ otyłości na wyniki leczenia periodontologicznego a także prac analizujących na ile leczenie periodontologiczne może poprawić biomarkery ogólnoustrojowe u osób otyłych.
Przegląd ukazał się w Current Oral Health Reports.
Otyłość promuje bakterie chorobotwórcze?
Z przeglądu literatury wynika, że otyłość wiąże się z obecnością bakterii powodujących choroby dziąseł. Na przykład w jednym z badań stwierdzono, że młodzi dorośli otyli lub z nadwagą (klasyfikowani wg wskaźnika masy ciała BMI) mają wyższy poziom patogennych gatunków Tannerella forsythia i Porphyromonas gingivalis niż osoby o prawidłowej masie ciała. Gdy badane są inne parametry otyłości jak obwód talii, obwód bioder i stosunek talii do bioder, wnioski są podobne.
Ponadto otyłe osoby mają gorszy stan dziąseł, co sugeruje, że odpowiedź tkanki dziąseł na obecność periodontogennych bakterii może być zaburzona w wyniku ogólnoustrojowej reakcji zapalnej, charakterystycznej dla otyłości.
Leczenie perio poprawia biomarkery otyłości
Okazuje się, że samo leczenie chorób przyzębia może znacznie obniżyć poziom kilku biomarkerów otyłości w surowicy, które obrazują stan zdrowia ogólnoustrojowego.
W szczególności wyraźne zmiany wykryto w przypadku:
- białka wiążącego retinol 4 (RBP4), syntetyzowanego w wątrobie i tkance tłuszczowej, które wiąże i transportuje witaminę A z wątroby do tkanek obwodowych
- czynnik martwicy nowotworu alfa ( TNF-α), silny hormon i endokrynny mediator funkcji zapalnych i immunologicznych, wydzielany przez komórki układu odpornościowego.
Niektóre badania biomarkerów łączyły również leczenie przyzębia z dietą niskokaloryczną. Co ciekawe, korzystne efekty leczenia przyzębia stwierdzono we wszystkich leczonych grupach, z lub bez redukcji masy ciała. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć mechanizmy, które za to odpowiedzialne, napisali brazylijscy naukowcy.
Wpływ otyłości na leczenie parodontozy
Autorzy starali się również zbadać wpływ otyłości na leczenie chorób przyzębia, ale nie byli w stanie dojść do jednoznacznych wniosków.
Niektóre prace dowodzą, że otyłość ma związek z gorszymi wynikami klinicznymi w leczeniu parodontozy, jedno badanie nawet wykazało bardzo silny efekt porównywalny z paleniem papierosów. Pozostałe badania nie prowadziły do takich wniosków.
Niezależnie od sprzecznych wyników badań, autorzy podkreślają, że dentyści powinni przykładać szczególne znaczenie do leczenia chorób przyzębia u otyłych pacjentów. Nie wolno zapominać, że otyłość jest przewlekłą chorobą metaboliczną, a leczenie periodontologiczne powinno być częścią kompleksowego leczenia otyłości – podsumowują autorzy pracy.
Czytaj także: Na tropie powiązań otyłości i zapalenia przyzębia


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Bakterie kałowe na szczoteczce do zębów. Sytuacja, w której to niemal pewne
techDENT» NFZ ustalił nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Uwagi do 1 lutego
newsDENT» Depresja. Utrata zęba pogłębia chorobę
techDENT» Stres, hormony i styl życia wpływają na rokowania związane z leczeniem kanałowym
techDENT
-
Wykaz modułowych programów specjalizacji lekarsko - dentystycznych 2023
eduDENT -
Poszukują dentystów pracujących na kontrakcie
newsDENT -
Kurs samoobrony dla lekarzy. Odpowiedź na agresję pacjentów?
eduDENT -
Drożyzna u dentysty. Polska na 3. miejscu wśród państw UE
bizDENT -
Za mało lekarzy dentystów ze specjalizacją. Co zamierza Ministerstwo Zdrowia?
newsDENT -
Sztuczna inteligencja. Ważne narzędzie w stomatologii
techDENT -
Zasady wykonywania zdjęć diagnostycznych w stomatologii. Nowe rozporządzenie
lexDENT -
Wnioski na specjalizacje od 1 lutego. Listy rankingowe do 7 kwietnia
eduDENT
-
Darmowa wizyta u dentysty do 450 zł. To pakiet, za który zapłaci NFZ
newsDENT -
Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT -
Błędy w leczeniu endodontycznym wyceniono na 31,2 tys. zł
lexDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Powstaje Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego
newsDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Zasady eksploatacji autoklawów w gabinecie stomatologicznym. Wytyczne Urzędu Dozoru Technicznego
lexDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Nederland, zagranica -
lekarz dentysta
Darłowo, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Jaworzno, małopolskie -
lekarz dentysta
Jaworzno, śląskie