PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak i kiedy dbać o zęby dziecka. Nawet przed jego narodzinami. Rady dentystki

Autor: miro • Źródło: ms
04-07-2022, 18:03
Jak i kiedy dbać o zęby dziecka. Nawet przed jego narodzinami. Rady dentystki Paulina Kosiniak – Kamysz, mąż Władysław Kosiniak - Kamysz i córki podczas prezentacji książki „Zajączek u dentysty”
Czy dziecko musi mieć próchnicę zębów? Dlaczego zęby mleczne trzeba leczyć? Jak unikać próchnicy butelkowej? Jak pozbyć się zębów mlecznych? Jak myć zęby małym dzieciom - rady te przedstawia stomatolog Paulina Kosiniak – Kamysz, wolontariuszka Fundacji Wiewiórki Julii.
  • Wszelkie stany zapalne toczące się w zębach mlecznych oraz ich tkanek okołowierzchołkowych mogą mieć nieodwracalne skutki uszkadzając zawiązki zębów stałych
  • Przyczyną próchnicy butelkowej jest pozwalanie niemowlętom i małym dzieciom na zasypianie z butelką, ale także przedłużone karmienie piersią na żądanie
  • Wskazana jest ciągła pomoc dziecku przez rodziców przy myciu zębów, nawet do 8-10 roku życia
  • W przypadku "domowej" ekstrakcji zęba należy zastosować jałowy opatrunek uciskowy przez ok. 20 minut W łagodzeniu ewentualnego bólu pomoże zimny okład
  • Badania naukowe dowodzą o ścisłym związku pomiędzy zdrowiem jamy ustnej mamy, jej dietą a zdrowiem jamy ustnej nienarodzonego dziecka

Lek. dent. Paulina Kosiniak – Kamysz od lat jest wolontariuszką w Fundacji Wiewiórki Julii, która zapewnia opiekę stomatologiczną chorym i wykluczonym dzieciom. Wraz z Fundacją kilka razy do roku podróżowała do Armenii, aby leczyć niepełnosprawne dzieci. Opiekowała się też podopiecznymi Kliniki Budzik powołanej przez Fundację Ewy Błaszczyk “A kogo?”.

Dlaczego trzeba szczególnie dbać o zęby mleczne?

Od lat w społeczeństwie pokutuje przeświadczenie, że zębów mlecznych się nie leczy bo i tak zaraz wypadną. Nic bardziej mylnego. Zęby mleczne, podobnie jak zęby stałe są pełnowartościowe. Stan zębów mlecznych rzutuje na kondycję ich następców.

Dbając o zęby mleczne, dbamy już o zęby stałe, ponieważ wszelkie stany zapalne toczące się w zębach mlecznych oraz w tkankach okołowierzchołkowych mogą mieć nieodwracalne skutki uszkadzając zawiązki zębów stałych.

Nieporównywalnie większą traumą dla małego pacjenta jest ekstrakcja zęba z toczącym się stanem zapalnym, niż leczenie zachowawcze, dlatego niezmiernie ważna jest adaptacja dziecka do otoczenia gabinetu stomatologicznego.

Na pierwszą wizytę u stomatologa, tzw. wizytę adaptacyjną warto przyjść gdy maluch ma ok 18 miesięcy. Jej celem jest przede wszystkim ukształtowanie pozytywnego nastawienia dziecka do gabinetu, urządzeń, personelu, zabiegów stomatologicznych a także edukacja rodziców w zakresie zaleceń dietetycznych, zabiegów higienicznych oraz stosowanych metod profilaktyki.

Jak unikać próchnicy butelkowej

Próchnica butelkowa to próchnica wczesnego okresu dzieciństwa, występująca we wszystkich grupach socjalno-ekonomicznych. Jak sama nazwa wskazuje , główną przyczyną jej powstania jest pozwalanie niemowlętom i małym dzieciom na zasypianie z butelką, ale także przedłużone karmienie piersią na żądanie.

Nie bez znaczenia są również inne nawyki takie jak podjadanie czy stosowanie kubeczków z ustnikiem, z którymi dzieci chodzą i popijają przez cały dzień zwykle słodzone napoje.

Czynnikiem predysponującym jest mniejsze wydzielanie śliny w ciągu nocy oraz jej zmniejszona pojemność buforowa.

Badania naukowe potwierdzają, że próchnica butelkowa dotyka 2,5 – 15 proc. dzieci.

Ten rodzaj choroby próchnicowej wykazuje charakterystyczny schemat rozmieszczenia ubytków. Zęby przednie górne i trzonowe dotknięte są próchnicą, natomiast zęby przednie dolne pozostają zdrowe ze względu na stały przepływ śliny i położenie języka.

Powikłaniem może być zapalenie miazgi, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych oraz przedwczesna utrata zębów mlecznych.

Głównym i najważniejszym postępowaniem w leczeniu jest wyeliminowanie szkodliwego nawyku. Ważne, aby rodzice byli świadomi istnienia choroby oraz aby byli poinstruowani o metodach jej leczenia.

Należy zwrócić uwagę na zalecenie zmian nawyków dietetycznych, jeżeli to możliwe zastosować preparaty antybakteryjne oraz preparaty fluorkowe.

Zęby, które kwalifikują się do rekonstrukcji trzeba leczyć, a jeżeli są wskazania - usnąć.

Małe dzieci, które nie współpracują nierzadko wymagają leczenia próchnicy w znieczuleniu ogólnym.

Jak myć zęby małym dzieciom

Rodzice powinni dbać o zęby dzieci już od pierwszych dni życia potomka.

Chociaż niemowlak nie ma jeszcze zębów należy pielęgnować jego wały dziąsłowe.

Po każdym karmieniu, w miarę możliwości, powinno się przemywać jamę ustną dziecka nawiniętym na palec jałowym gazikiem zwilżonym w przegotowanej wodzie bądź rumianku.

W momencie pojawienia się w jamie ustnej dziecka pierwszego zęba mlecznego rodzice powinni zaopatrzyć się w specjalne silikonowe szczoteczki zakładane na palec z pojedynczymi pęczkami miękkiego włosia. Są one zaprojektowane na potrzeby czyszczenia jamy ustnej, dziąseł oraz powierzchni zębów.

W miarę zdobywania przez dziecko sprawności manualnej, maluch samodzielnie zacznie czyścić zęby. Początkowo na zasadzie zabawy, aby z czasem wyćwiczyć prawidłową technikę szczotkowania.

U małych dzieci zaleca się szczotkowanie metodą ruchów okrężnych.

Korzystna i wskazana jest ciągła pomoc dziecku przez rodziców przy myciu zębów, nawet do 8-10 roku życia, kiedy jest już w stanie samodzielnie i efektywnie oczyszczać zęby.

Prawidłowe szczotkowanie powinno odbywać się dwa razy dziennie z użyciem pasty z fluorem.

Płytkę nazębną można uwidocznić dzięki stosowaniu u dzieci specjalnych roztworów wybarwiających lub tabletek.

Jeżeli dziecko niechętnie szczotkuje zęby, należy ten obowiązek zamienić w zabawę, pokazać na własnym przykładzie lub starszego rodzeństwa.

Oprócz usuwania płytki , szczotkowanie zębów powinno być traktowane również jako miejscowa aplikacja fluoru, dlatego pamiętajmy o stopniowym wprowadzaniu pasty do zębów z jego dodatkiem, ale przeznaczoną specjalnie dla dzieci.

Należy pamiętać, by nauczyć dzieci wypluwania pasty, stąd tak ważne jest płukanie buzi wodą po każdym myciu zębów.

Do niedawna lekarze dentyści zalecali stosowanie szczoteczek o średniej twardości włosia. Aktualnie zalecenia są takie, aby pacjenci używali szczoteczek miękkich. Dotyczy to zarówno dorosłych jak i dzieci.

Nie wolno zapominać o czyszczeniu języka , gdyż jego budowa sprzyja gromadzeniu się licznych złogów bakteryjnych.

Jak pozbyć się zębów mlecznych

Okres wymiany uzębienia mlecznego na stałe to moment przełomowy u dziecka. Do każdego należy podejść indywidualnie, biorąc pod uwagę kilka czynników, takich jak osobowość, wiek oraz zdrowie ogólne małego pacjenta. Resorpcja korzeni (potocznie zanikanie) zębów siecznych mlecznych rozpoczyna się między 4 a 5 rokiem życia, między 6 a 7 resorpcja kłów i pierwszych mlecznych zębów trzonowych, a w 8-9 roku życia obejmuje także korzenie drugich zębów trzonowych mlecznych. Pierwszymi oznakami rozpoczęcia fizjologicznej wymiany uzębienia jest zwiększenie ich ruchomości.

Nie ma złotego środka na to, jak najlepiej pozbyć się zęba mlecznego. Odwiecznym problemem rodziców pozostaje dylemat czy lepsza okaże się przysłowiowa nitka, czy kleszcze w gabinecie.

Niektórzy pacjenci doskonale radzą sobie z ekstrakcjami domowymi. Ci bardziej ostrożni wolą skorzystać z pomocy lekarza dentysty.

Istnieją oczywiście sytuacje kliniczne, które wymagają pomocy lekarskiej, takie jak znaczne próchnicowe zniszczenie korony klinicznej zęba mlecznego, zęby po urazach, czy choroby ogólne wymagające działań w warunkach ambulatoryjnych, a nawet szpitalnych.

Po ekstrakcji zęba należy zastosować jałowy opatrunek uciskowy przez około 20 minut.

W łagodzeniu ewentualnego bólu poekstrakcyjnego pomoże zimny okład.

Nie bez znaczenia jest odpowiednia higiena jamy ustnej, bowiem eliminacja płytki bakteryjnej znacznie przyspieszy okres gojenia.

Przedwczesna utrata mleczaków może przyczynić się do rozwoju wady zgryzu i funkcji żucia, wady wymowy a nawet niewłaściwie wpłynąć na rozwój emocjonalny dziecka.

Biorąc pod uwagę fatalny stan uzębienia polskich dzieci przedwczesne ekstrakcje zębów mlecznych są zbyt częste.

Jak stan jamy ustnej ciężarnej wpływa na zdrowie dziecka

Badania naukowe dowodzą o ścisłym związku pomiędzy zdrowiem jamy ustnej mamy, jej dietą a zdrowiem jamy ustnej nienarodzonego dziecka.

Już we wczesnym okresie ciąży rozwijają się zawiązki zębów mlecznych i stałych płodu, a poprzez infekcje w organizmie oraz złe nawyki dietetyczne przyszłej mamy może dojść do zaburzenia tego procesu.

Przed zajściem w ciążę każda kobieta powinna zgłosić się do lekarza dentysty w celu sanacji jamy ustnej. Ważne są rady dietetyka w kwestii odpowiedniej diety.

Dla prawidłowego rozwoju uzębienia kluczowy jest wapń, obecny w pokarmach mlecznych i zielonych warzywach liściastych.

Nie wolno zapominać o ważnych minerałach i witaminach.

W diecie kobiety ciężarnej powinny gościć produkty bogate w żelazo, fluor, fosfor, żelazo oraz witaminy D, A, C i K.

Potrawy z cukrem należy ograniczyć do pożywania podczas głównych posiłków zakończonych jedzeniem pokarmów obojętnych dla zębów(np. sera, wody).

Należy wyeliminować z diety wysokosłodzone napoje gazowane.

W diecie ciężarnej koniecznie trzeba uwzględnić pełnowartościowe białko, którego ograniczona ilość w trakcie rozwoju tkanek zęba dziecka może powodować zniekształcenia zębów oraz zaburzyć prawidłowy wzorzec wyrzynania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH