
- Na rynku jest wiele produktów, które wzmacniają naturalne przeciwbakteryjne mechanizmy obronne śliny.
- Naukowcy badali, czy po roku stosowania widać różnicę między pastą z enzymami a pastą bez składników przeciwbakteryjnych.
- Długoterminowe korzystanie z pasty do zębów zawierających naturalne białka i enzymy (wchodzące w skład śliny) chroni dziąsła lepiej niż inne pasty.

Czytaj więcej
Które pasty do zębów chronią przed erozją?Nowoczesna pasta do zębów z naturalnymi składnikami
W Danii badano skuteczność stosowania przez ponad rok pasty do zębów zawierającej naturalne enzymy i białka (Zendium™) oraz pasty nie zawierającej składników przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych.
Co ważne, sprawdzano jaki efekt ma szczotkowanie zębów w warunkach domowych bez nadzoru.
Podstawą oceny były trzy główne wskaźniki stanu zdrowia jamy ustnej:
- wskaźnik zapalenia dziąseł (Gingival Index – GI),
- wskaźnik higieny jamy ustnej (Aproximal Plaque Index API),
- wskaźnik krwawienia dziąseł (Sulcus Beeding Index SBI).
W badaniu wzięło udział 305 osób, które podzielono ze względu na rodzaj stosowanej przez nich pasty oraz wiek (18–30 lat, 31–55 lat oraz 56 i więcej lat). 161 osób używało pasty zawierającej naturalne białka i enzymy (Zendium™) oraz 144 osoby które stosowały środki bez tych składników. Ilość płytki bakteryjnej i stan dziąseł były mierzone w sześciu punktach przy każdym zębie.
Badanie było finansowane przez firmę Unilever Oral Care.
Pasta do zębów pomaga utrzymać zdrowe dziąsła
Według uzyskanych wyników długoterminowe korzystanie z pasty do zębów zawierających naturalne białka i enzymy (wchodzące w skład śliny) chroni dziąsła lepiej niż inne pasty.
Stwierdzono, że kobiety miały ogólnie lepszy stan dziąseł niż mężczyźni - niższe poziomy wszystkich badanych wskaźników, czyli zapalenia dziąseł, krwawienia dziąseł, a także płytki nazębnej. Ponadto uczestnicy w wieku 18–30 lat mieli znacznie wyższy poziom zapalenia dziąseł i krwawienia niż uczestnicy ze starszych grup wiekowych. Także higiena jamy ustnej (ilość płytki nazębnej) była gorsza niż u uczestników w wieku 31-55 lat, niezależnie od używanej pasty do zębów.
Przyczyn tej sytuacji należy szukać w zasadach funkcjonowania systemu opieki zdrowia.
Zdrowe zęby a bezpłatna opieka medyczna
W Danii rząd zapewnia bezpłatną opiekę stomatologiczną dzieciom i młodzieży do 18 r. ż. Młodzi dorośli korzystają z prywatnego sektora usług. W efekcie prawie 25 proc. młodych dorosłych w wieku 18–34 lat ze względu na koszty rezygnuje na pewien czas z opieki stomatologicznej i nie chodzi regularnie dentysty. Co może tłumaczyć wyniki badania wskazujące na gorszy stan dziąseł u osób w młodym wieku.
Kolejne badania są potrzebne, by wyjaśnić mechanizm ochronnego oddziaływania pasty do zębów (Zendium™), co wymaga badań klinicznych, mikrobiologicznych oraz immunologicznych u osób stosujących tego typu środki do higieny jamy ustnej.
Badanie opublikował Journal of Dentistry.
Komentarze