Jak dentyści leczą erozję zębów

- W ogólnej praktyce dentystycznej erozyjne ścieranie zębów (ETM) może często pozostawać niezdiagnozowane.
- Erozja zębów, związana z niewłaściwą dietą, staje się coraz powszechniejsza wśród młodzieży i młodych dorosłych.
- Dentyści najchętniej stosują minimalnie inwazyjne podejście do leczenia erozyjnego ścierania zębów u młodych dorosłych pacjentów.
- Pacjenci z ETM są instruowani, aby ograniczali słodkie napoje i poprawili higienę jamy ustnej. Pierwszą opcją odtwórczą są wypełnienia kompozytowe najczęściej nakładane na pierwsze zęby trzonowe z ETM.
Co najbardziej niszczy zęby
Częsta ekspozycja powierzchni szkliwa na działanie kwasów powoduje zmiany chemiczne w jego strukturze. Kwasy stopniowo rozpuszczają zewnętrzne warstwy korony zęba – w pierwszej kolejności szkliwo, a następnie zębinę. Substancje te mogą być zarówno pochodzenia zewnętrznego jak i wewnętrznego. Znaczenie mają tu niektóre choroby - anoreksja, bulimia, refluks żołądkowo-przełykowy, a także przewlekłe wymioty towarzyszące schorzeniom układu pokarmowego. Najczęściej jednak do utraty szkliwa doprowadza dieta: kwaśne napoje, owoce cytrusowe, niektóre warzywa, owocowe i ziołowe herbaty.
Na domiar złego erozja zębów często jest połączona z procesami ściernymi i w takim wypadku dochodzi do erozyjnego ścierania zębów (ang. Erosive Tooth Wear, ETW). Erozyjne ścieranie zębów jest stanem klinicznym, który wymaga zwiększonej uwagi ze strony lekarzy dentystów.
Według szacunków częstość występowania ETW stałych zębów u dzieci i młodzieży może sięgać nawet 30 proc.
Erozja zębów coraz częstszy problem
Wiele wiadomo na temat mechanizmów erozyjnego ścierania zębów oraz czynników, które się do niego przyczyniają, jednak diagnoza i leczenie wydają się być wyzwaniem w codziennej praktyce, jak podkreśla Brytyjczyk dr Saoirse O'Toole, wykładowca w King's College London Dental Institute.
Badania prowadzone wśród dentystów z Norwegii i Islandii wykazały, że dentyści są na ogół dobrze wykształceni w zakresie diagnozowania i leczenia ETW, chociaż rzadko analizują dietę i skład śliny pacjenta. Analogiczny sondaż w Niemczech ujawnił, że tamtejsi dentyści podejmują decyzję na temat leczenia w zależności od głębokości zmian, wielkości zmienionych powierzchni oraz intensywności dolegliwości bólowych.
Podobne badanie online przeprowadzone w Danii miało zebrać informacje o doświadczeniu i wiedzy duńskich lekarzy w tym zakresie. Wyniki sondażu ukazały się w Clinical and Experimental Dental Research.
Dwie trzecie doświadczonych dentystów stwierdziła, że dostrzega większą częstość występowania erozyjnego ścierania zębów niż 10–15 lat temu. Najczęściej zmiany stwierdzali na powierzchni:
- podniebiennej górnych zębów przednich (71 proc.),
- zgryzowej pierwszych trzonowców żuchwy (65 proc.),
- policzkowej górnych zębów przednich (31 proc.).
Większość dentystów (82 proc.) uważała, że zwykle znajduje prawdopodobną przyczynę zmian erozyjnych, 17 proc. sporadycznie, a tylko 2 proc. odpowiedziało, że rzadko znajduje prawdopodobną przyczynę problemu.
Najczęściej problem powodowany był przez napoje gazowane (98 proc.), a następnie kwaśne soki (46 proc.), napoje sportowe (46 proc.) i owoce (28 proc.). Stomatolodzy często wymieniali również refluks (24 proc.) i zaburzenia odżywiania (13 proc.) jako czynniki sprawcze.
Anoreksja i bulimia „odkłada się” na zębach
Przychodzi anorektyczka do dentysty
Erozja zębów nasila próchnicę?
Na pytanie o współwystępowanie erozji zębów i próchnicy duńscy dentyści byli podzieleni, połowa z nich uważała, że pacjenci z ETW mają większy problem z próchnicą zębów, a druga połowa lekarzy nie miała takich obserwacji.
Kwestionariusz zawierał także opis dwóch przypadków erozyjnego ścierania zębów o różnym stopniu zaawansowania i dentyści byli proszeni o podanie planu postępowania w każdym z nich.
Informacje dotyczące dobrej diety były podstawą, równie często dentyści zalecali poprawę higieny jamy ustnej - korzystanie z bardzo miękkiej szczoteczki i pastą do zębów z fluorem o jak najmniejszym współczynniku ścieralności. Preferowaną opcją nieinwazyjną było miejscowe stosowanie fluoru, z zabiegów odtwórczych najczęściej stosowano uzupełnienia kompozytowe (zwłaszcza na pierwszych zębach trzonowych). Mniej niż 3 proc. ankietowanych rozważało licówki. wypełnienia onlay lub korony protetyczne.
Generalnie respondenci sondażu przyjmowali najczęściej "minimalistyczne” podejście, chętnie zalecają stosowanie produktów z fluorem oraz wykorzystują techniki chroniące tkanki zębów, pisze autorka dr Diana Mortensen z Department of Odontology, University of Copenhagen. Ciekawe, że większość dentystów była przekonana, że dobrze potrafi zidentyfikować przyczynę erozji, i jako głównego sprawcę problemu wymienia nadmierne spożycie napojów gazowanych. Tyle że zaledwie co drugi lekarz twierdził, że zadaje pytania o dietę, a niewielki odsetek korzystał z testów śliny.
Niski priorytet zbierania danych na temat nawyków żywieniowych i picia był zgodny z wcześniejszymi raportami z Norwegii i Islandii. Istnieje zatem potrzeba poprawienia diagnostyki i oceny klinicznej problemu, podsumowuje wyniki dr Mortensen.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Ułatwienia w kontraktowaniu NFZ. Punkty dla podmiotów prowadzących specjalizacje
lexDENT -
Adutyty kliniczne. Trwają konsultacje projektu rozporządzenia
lexDENT -
27 konkursów stomatologicznych. NFZ czeka na chętnych
newsDENT -
Najlepsi dydaktycy na stomatologii. Studenci wybrali
eduDENT -
Gwiazda Jakości Obsługi świeci w Medicover
bizDENT -
Mazowieckie Centrum Stomatologii bez strat Jedyne spośród spółek marszałkowskich
bizDENT -
Gotowi na małpią ospę. MZ podjęło kroki
lexDENT -
Komputerowe znieczulenie. Jak sprawdza się u dzieci
techDENT
-
Rusza walka o indeksy. To najbardziej oblegany kierunek studiów w Polsce
eduDENT -
Studia stomatologiczne. Nawet 50 kandydatów na jedno miejsce. Na dniach rusza rekrutacja
eduDENT -
To najlepsze zawody świata. Płacą najlepiej, a stresu mało. W TOP 20 dwa zawody medyczne
bizDENT -
Higienistka dentystyczna zarobi nawet 33 tys. zł miesięcznie. Gdzie tyle płacą?
bizDENT -
Dodatkowa opłata u dentysty na NFZ bezprawna. RPP zajął stanowisko
lexDENT -
Nie żyje Kazimierz Bryndal. Ikona polskiej stomatologii
newsDENT -
Od 1 lipca podwyżki nie tylko dla lekarzy. Tyle zarobią technik dentystyczny, higienistka i asystentka
bizDENT -
Dentysta na NFZ nie chciał przyjąć pacjenta. RPP: grożą za to wysokie kary
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Kraków, małopolskie -
lekarz dentysta
Warszawa - Śródmieście, mazowieckie -
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie
KURSY LAST MINUTE
-
Learn&Drive 2022 | Pełna regeneracja...
Kamień Śląski, śląskie -
Perio I. Pacjent periodontologiczny i...
Wrocław, dolnośląskie -
Problematyka okluzji i zaburzeń...
Częstochowa, śląskie -
Implantacje natychmiastowe od A do Z...
Warszawa, mazowieckie