PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak dbać o dłonie w dobie pandemii

Autor: nieck • Źródło: en
02-09-2020, 12:27
Jak dbać o dłonie w dobie pandemii Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w gabinecie stomatologicznym może generować problemy ze skórą dłoni (fot. pixabay)
Gdy zbyt często myjemy ręce i stosujemy środki do dezynfekcji, to niestety usuwamy naturalną barierę ochronną naszej skóry, nie pozwalając jej na prawidłową regenerację. Praca lekarza w dobie pandemii wiąże się więc z dodatkowym ryzykiem miejscowych zakażeń i stanów zapalnych.

Zarówno częste mycie rąk jak i używania preparatów dezynfekujących w czasie epidemii jest bardzo ważne, ponieważ pomaga skutecznie zapobiegać przenoszeniu drobnoustrojów. Aby uchronić nasze dłonie przed wysuszeniem oraz wspomóc naszą skórę w odbudowie bariery hydrolipidowej warto stosować kremy nawilżające do rąk.

Dobrze sprawdzą się kremy, które zawierają składniki zatrzymujące wodę w naskórku (humektanty) oraz substancje zapobiegające wysuszaniu skóry, poprzez ograniczenie utraty wody z wierzchniej warstwy naskórka (emolienty). Kremy o działaniu nawilżającym i natłuszczającym, dobrze jest stosować kilka razy dziennie, zwłaszcza po umyciu i osuszeniu dłoni. Jeśli nasze dłonie są szczególnie podatne na przesuszenie, warto na noc posmarować je grubszą warstwą kremu i założyć czyste bawełniane rękawiczki. Taka “maseczka” na dłonie, pomaga skórze szybciej zregenerować warstwę ochronną naskórka i zapewnia odpowiednie nawilżenie. Aby ograniczyć wysuszenie dłoni, zamiast mydła możemy stosować delikatne pianki do mycia i dezynfekcji rąk. 

Mniejsze ryzyko przesuszenia zapewnią środki dezynfekujące, które w składzie oprócz alkoholu zawierają także substancje ochronne, jak np. gliceryna, pantenol czy sok z aloesu. 

Skuteczny środek do dezynfekcji rąk powinien zawierać minimum 60 proc. alkoholu. Taki preparat pozwala usunąć do 99,9 proc. bakterii i wirusów. Środki dezynfekujące w formie żelu doskonale sprawdzą się w miejscach gdzie nie mamy dostępu do wody i mydła. Zapewniają natychmiastowe odświeżenie i dezynfekcję dłoni. Wyższe stężenie alkoholu, powyżej 60 proc. możemy znaleźć w płynach do dezynfekcji. Wykazują silniejsze działanie antyseptyczne od żeli antybakteryjnych, dlatego stomatolodzy chętniej po nie sięgają. Warto jednak poszukać takiego, który mimo wysokiej zawartości alkoholu posiada formułę, która nie powoduje nadmiernego wysuszania rąk.

Używanie rękawiczek jednorazowych w gabinecie stomatologicznym to konieczność, nie tylko w czasie epidemii. Rękawice skutecznie chronią dłonie przed wnikaniem patogenów i substancjami chemicznymi. Najpopularniejsze są rękawiczki lateksowe, które zapewniają najlepszą ochronę przed drobnoustrojami. Cechują się dużą rozciągliwością, przez co łatwo dopasowują się do kształtu dłoni, nie powodując ucisku w czasie noszenia. Alternatywą dla rękawic lateksowych są rękawiczki nitrylowe. Polecane są dla osób mających alergię na lateks. Mają bardzo dobre właściwości ochronne – porównywalne do rękawiczek lateksowych. Rękawiczki nitrylowe są też bardziej odporne na przekłucia niż rękawiczki lateksowe.

Maseczki ochronne, przyłbice czy okulary to podstawowe środki ochrony twarzy stosowane przez stomatologów czy asystentki stomatologiczne. Chronią one twarz przed śliną i krwią pacjenta, które mogą być siedliskiem potencjalnie niebezpiecznych bakterii i wirusów. Maseczki występują w różnych rodzajach i zapewniają różny stopień ochrony. Norma europejska EN 149:2001+A1:2009 wyróżnia trzy klasy ochrony półmasek filtrujących – FFP1, FFP2 lub FFP3. Maseczki FFP1 wychwytują co najmniej 80 proc. cząsteczek zawieszonych w powietrzu, maseczki FFP2 co najmniej 94 proc., natomiast maseczki FFP3 aż 99 proc. Maseczki tego typu bardzo skutecznie chronią jamę ustną i nos przed wniknięciem niepożądanych drobnoustrojów.

Więcej: pts.net.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zakażenia   mycie rąk  

POLECAMY W SERWISACH