Jak dbać o dłonie w dobie pandemii

Zarówno częste mycie rąk jak i używania preparatów dezynfekujących w czasie epidemii jest bardzo ważne, ponieważ pomaga skutecznie zapobiegać przenoszeniu drobnoustrojów. Aby uchronić nasze dłonie przed wysuszeniem oraz wspomóc naszą skórę w odbudowie bariery hydrolipidowej warto stosować kremy nawilżające do rąk.
Dobrze sprawdzą się kremy, które zawierają składniki zatrzymujące wodę w naskórku (humektanty) oraz substancje zapobiegające wysuszaniu skóry, poprzez ograniczenie utraty wody z wierzchniej warstwy naskórka (emolienty). Kremy o działaniu nawilżającym i natłuszczającym, dobrze jest stosować kilka razy dziennie, zwłaszcza po umyciu i osuszeniu dłoni. Jeśli nasze dłonie są szczególnie podatne na przesuszenie, warto na noc posmarować je grubszą warstwą kremu i założyć czyste bawełniane rękawiczki. Taka “maseczka” na dłonie, pomaga skórze szybciej zregenerować warstwę ochronną naskórka i zapewnia odpowiednie nawilżenie. Aby ograniczyć wysuszenie dłoni, zamiast mydła możemy stosować delikatne pianki do mycia i dezynfekcji rąk.
Mniejsze ryzyko przesuszenia zapewnią środki dezynfekujące, które w składzie oprócz alkoholu zawierają także substancje ochronne, jak np. gliceryna, pantenol czy sok z aloesu.
Skuteczny środek do dezynfekcji rąk powinien zawierać minimum 60 proc. alkoholu. Taki preparat pozwala usunąć do 99,9 proc. bakterii i wirusów. Środki dezynfekujące w formie żelu doskonale sprawdzą się w miejscach gdzie nie mamy dostępu do wody i mydła. Zapewniają natychmiastowe odświeżenie i dezynfekcję dłoni. Wyższe stężenie alkoholu, powyżej 60 proc. możemy znaleźć w płynach do dezynfekcji. Wykazują silniejsze działanie antyseptyczne od żeli antybakteryjnych, dlatego stomatolodzy chętniej po nie sięgają. Warto jednak poszukać takiego, który mimo wysokiej zawartości alkoholu posiada formułę, która nie powoduje nadmiernego wysuszania rąk.
Używanie rękawiczek jednorazowych w gabinecie stomatologicznym to konieczność, nie tylko w czasie epidemii. Rękawice skutecznie chronią dłonie przed wnikaniem patogenów i substancjami chemicznymi. Najpopularniejsze są rękawiczki lateksowe, które zapewniają najlepszą ochronę przed drobnoustrojami. Cechują się dużą rozciągliwością, przez co łatwo dopasowują się do kształtu dłoni, nie powodując ucisku w czasie noszenia. Alternatywą dla rękawic lateksowych są rękawiczki nitrylowe. Polecane są dla osób mających alergię na lateks. Mają bardzo dobre właściwości ochronne – porównywalne do rękawiczek lateksowych. Rękawiczki nitrylowe są też bardziej odporne na przekłucia niż rękawiczki lateksowe.
Maseczki ochronne, przyłbice czy okulary to podstawowe środki ochrony twarzy stosowane przez stomatologów czy asystentki stomatologiczne. Chronią one twarz przed śliną i krwią pacjenta, które mogą być siedliskiem potencjalnie niebezpiecznych bakterii i wirusów. Maseczki występują w różnych rodzajach i zapewniają różny stopień ochrony. Norma europejska EN 149:2001+A1:2009 wyróżnia trzy klasy ochrony półmasek filtrujących – FFP1, FFP2 lub FFP3. Maseczki FFP1 wychwytują co najmniej 80 proc. cząsteczek zawieszonych w powietrzu, maseczki FFP2 co najmniej 94 proc., natomiast maseczki FFP3 aż 99 proc. Maseczki tego typu bardzo skutecznie chronią jamę ustną i nos przed wniknięciem niepożądanych drobnoustrojów.
Więcej: pts.net.pl

-
Szczepienia lekarzy i lekarzy dentystów jak po grudzie
newsDENT -
Pacjent z porfirią u dentysty
techDENT -
Koronawirus rok temu: od czego startowano w stomatologii
newsDENT -
COVID-19: szybkie testy u dentysty normą?
techDENT -
MZ – NRL: spór o zatrudnianie lekarzy cudzoziemców
lexDENT -
Koronawirus: testy ze śliny dobrą alternatywą
techDENT -
COVID-19: pacjenci kłamią, aby dostać się do dentysty
newsDENT -
Poznań: nikt nie chce się zająć profilaktyką stomatologiczną dzieci
bizDENT
-
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Dentysta zdiagnozuje boreliozę?
techDENT -
Koronawirus 1 marca 2021 r. 24 zgony i 4786 zakażeń
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
asystent/ka stomatologiczna
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie