PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak chronić zęby przed kawą?

Autor: miro • Źródło: ms
02-05-2021, 08:01
Jak chronić zęby przed kawą? kawa.jpg
Espresso, latte, macchiato te sformułowania określają część – nie tylko porannej - diety na całym świecie. Powszechny zwyczaj rodzi dylemat: mycie zębów – po, przed, czy zamiast porannej kawy.
  • Kiedy myć zęby, po czy przed kawą?
  • Destrukcyjne działanie kawy. 
  • Co dla kawoszów zamiast mycia zębów.

Dla lekarzy dentystów sprawa jest jasna: trzeba myć zęby przed wypiciem kawy.

Kawa nie jest sprzymierzeńcem pięknego uśmiechu. Pozostawia na zębach żółtawe plamy, a kwasowość napoju niszczy szkliwo.

Co po wypiciu kawy

Najwłaściwsze jest mycie zębów przed wypiciem kawy. Według Christiny Meiners, dentystki z przychodni w San Antonio, mniejszym złem jest zjawisko przylegania cząsteczek kawy do czystych zębów, bo po prostu ten proces jest stosunkowo niegroźny. - Jeśli masz czyste zęby, to kawa nie będzie miała odpowiedniego zakotwiczenia na uzębieniu, dlatego mycie zębów przed wypiciem kawy pomaga przeciwdziałać skutkom stosowania używki.

Oczywiście wiele osób nie może obejść się bez mycia zębów po wypiciu kawy. W takim przypadku należałoby zastosować czystą wodę i nić dentystyczną.

- Po wypiciu kawy dokładnie wypłucz usta, a następnie nitkuj zęby. Ta technika pozwoli pozbyć się smaku kawy i odzyskać zdrowe i świeże usta – zapewnia Christina Meiners. Dentystka poleca również gumę do żucia z ksylitolem, ponieważ ma niską zawartość kalorii i cukru oraz spowalnia namnażanie się bakterii.

Umycie zębów po wypiciu kawy należałoby odłożyć co najmniej na 30 minut. Ślina neutralizuje pH jamy ustnej i pół godziny zupełnie wystarczy, aby zapewnić pod tym względem równowagę.

Są także inne metody neutralizowania skutków picia kawy

Słomka uchroni zęby

Picie przez słomkę sprawia, że płyn ma mniejszy kontakt z zębami. Co w efekcie oznacza, że przebarwienia będą słabsze, niektórzy więc przez słomkę piją schłodzone drinki, a ci którzy przywiązują wagę do odcienia swoich zębów mogą też posiłkować się nią przy piciu gorących napojów.

Woda dobry towarzysz kawy

Wody pita po każdej filiżance kawy sprawia, że taniny są wymywane z jamy ustnej zanim osiądą na powierzchni szkliwa.

Kawa z mleczkiem 

Dodatek mleka do kawy robi ogromną różnicę - zgodnie z wynikami badań opublikowanymi przez International Journal of Dental Hygiene. Kazeina, czyli główne białko mleka, wiąże się z taninami i zapobiega przebarwieniom.

Naukowcy z Brazylii postanowili pójść krok dalej. Zbadali wpływ 20 proc. ekstraktu coffea canephora na biofilm zębów trzonowych mlecznych. Porównano jego wpływ na biofilm z wodą oczyszczoną oraz antybiotykiem.

Naukowcy metodą absorpcyjnej spektrometrii atomowej zmierzyli zawartość wapnia w zębach: na początku badania, następnie w czwartym oraz w  siódmym dniu eksperymentu.

Zaobserwowano zwiększone wartości wapnia w grupach, gdzie zęby poddano wpływowi kawy oraz antybiotyków.

- Wzrost poziomu wapnia w zębach jest prawdopodobnie spowodowany rozpadem bakterii i uwalnianiem się wapnia do zębów - zauważają naukowcy.

Brazylijczycy podkreślają, że największą zaletą kawy, jako napoju przeciwbakteryjnego, jest jej naturalne pochodzenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zęby   próchnica  

POLECAMY W SERWISACH