PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak aktywność fizyczna wpływa na mikrobiom jamy ustnej sportowców

en
11-12-2020, 10:54
Jak aktywność fizyczna wpływa na mikrobiom jamy ustnej sportowców Paradoksalnie bardzo aktywny tryb życia nie sprzyja zdrowiu jamy ustnej (fot. pixabay)
Aktywne fizycznie osoby w trosce o zdrowe zęby powinny dbać o dietę bogatą w błonnik, oraz owoce, warzywa i orzechy. Istnieje powiązanie między ćwiczeniami fizycznymi, zdrowiem układu krążenia a mikrobiomem jamy ustnej. Zawiłości tego związku bada międzynarodowy zespół z University of Plymouth w Wielkiej Brytanii i Universitat Oberta de Catalunya (UOC) w Hiszpanii.

Przybywa dowodów na to, że niektóre korzyści dla układu odpornościowego i metabolizmu wynikające z uprawiania sportu są związane z bakteriami jamy ustnej, co skłania naukowców do skupienia się na wpływie ćwiczeń na jamę ustną, zwłaszcza na mikrobiotę policzkową śliny.

Większość bakterii jamy ustnej ma zasadnicze znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia, podczas gdy tylko niewielka ich część powoduje problemy w postaci próchnicy lub zapalenia przyzębia.

- W rzeczywistości poprzednie badania wykazały, że jeśli zahamujesz aktywność bakterii w jamie ustnej, zmniejszają się korzyści sercowo-naczyniowe płynące ze sportu” - powiedział dr Raúl Bescós, profesor fizjologii na Uniwersytecie w Plymouth, kierujący projektem.

- Nadal bardzo niewiele wiadomo o związku między sportem a mikrobiomem jamy ustnej, dlatego chcieliśmy sprawdzić, co tak naprawdę wpływa na drobnoustroje jamy ustnej i jak się to przekłada na korzyści płynące ze sportu - powiedział Bescós.

Niedawne badania potwierdziły związek między spożyciem azotanów, które są obecne w zielonych warzywach liściastych, takich jak brokuły i szpinak, a także w burakach, a wynikami sportowymi i zdrowiem układu krążenia. Ludzie spożywają azotany w żywności lub wytwarzają je podczas aktywności fizycznej. Azotany działają jako składniki odżywcze dla bakterii jamy ustnej, które przekształcają je w azotyny. Żołądek i naczynia krwionośne wykorzystują ten azotyn do zwiększenia przepływu krwi do mięśni i obniżenia ciśnienia krwi.

Zawodowi sportowcy dbają o to, aby dieta zawierała pokarmy bogate w azotany. Jednak badania obserwacyjne wykazały również, że częstość występowania zaburzeń jamy ustnej, w tym erozji zębów, próchnicy i zapalenia przyzębia, wśród zawodników jest podobna lub większa niż w populacji ogólnej, prawdopodobnie właśnie z powodu diety i nawodnienia.

Sportowcy spożywają dużo napojów zawierających cukier i kwas, które mogą wpływać na zdrowie jamy ustnej i ilość bakterii. Ich dieta zawiera również dużo węglowodanów, w tym produkty mocno słodzone, takie jak batony energetyczne i żele, które mogą zmieniać mikroflorę w jamie ustnej. Naukowcy twierdzą, że oprócz diety należy uwzględnić również czynniki, które mogą wpływać na różnorodność i obfitość mikroorganizmów w jamie ustnej oraz zmniejszać ochronę zębów, czyli odwodnienie i suchość w ustach.

Niektórzy sportowcy często wymiotują ( powodem jest niepokój przed zawodami lub nadmierny wysiłek), a to prowadzi do zmian w pH w jamie ustnej, erozji szkliwa i zmian w składzie bakterii. Stosowanie antybakteryjnych płynów do płukania ust, takich jak te zawierające chlorheksydynę, gdy nie są przepisane przez lekarza, również może mieć negatywny wpływ na skład i równowagę mikrobioty jamy ustnej.

SŁOWA KLUCZOWE
sport   badania naukowe   bakterie   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH