Irygacja zimną solą fizjologiczną najlepiej walczy z bólem

- Co drugi pacjent odczuwa ból po leczeniu kanałowym zęba.
- Dolegliwości te mogą być znacznie słabsze, jeśli dentysta zastosuje pod koniec zabiegu płukanie schłodzonym roztworem soli fizjologicznej, dowodzą naukowcy.
Leczenie kanałowe jest poważnym zabiegiem, więc ból po jego zakończeniu nie jest niczym niezwykłym. Nawet 58 proc. pacjentów odczuwa dolegliwości po tym zabiegu.
Gdy boli ząb przeleczony kanałowo
Ból jest często spowodowany zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych zęba, a to jest reakcją na chemiczne, mikrobiologiczne i mechaniczne uszkodzenia tkanki powstałe podczas opracowywania kanałów.
Dobra wiadomość dla pacjentów, których czeka leczenie endodontyczne - nieprzyjemne dolegliwości, nie powinny trwać dłużej niż kilka dni.
Ponadto, ból odczuwany po leczeniu kanałowym jest zwykle łagodny. Pomagają na niego leki przeciwbólowe dostępne bez recepty jak acetaminofen czy ibuprofen. Należy również unikać żucia twardych pokarmów bezpośrednio po leczeniu endodontycznym, gdyż może to potęgować dolegliwości.
Pacjenta wahającego się z podjęciem decyzji na temat różnych opcji leczenia, może przekonać informacja, że wg Amerykańskiego Stowarzyszenia Endodontów, osoba, która mimo zalecenia dentysty nie przeszła leczenia kanałowego ma sześciokrotnie większe ryzyko, że będzie odczuwała ból.
Natomiast autralijskie badaczki dr. Xiaoyan Zhou i dr Shanika Nanayakkara z University of Sydney School of Dentistry, które przeanalizowały prace naukowe pod kątem zmniejszania dolegliwości bólowych po leczeniu kanałowym, wskazują, że schłodzony roztwór soli fizjologicznej stosowany do irygacji kanałów zębowych znacznie osłabia ból odczuwany później przez pacjenta.
Irygacja zimnym roztworem zmniejsza ból zęba
W sumie , oceniane przez badaczki badania objęły 810 pacjentów. Były to osoby, które wymagały leczenia kanałowego z powodu chorób miazgi lub zapalenia tkanek okołowierzchołkowych zęba. Naukowcy przeanalizowali wpływ zimnego roztworu na zmniejszenie bólu w ciągu trzech dób po zabiegu endodontycznym.
Okazuje się, że pacjenci, których dentysta zastosował irygację schłodzonym roztworem soli fizjologicznej, odczuwali znacząco słabszy ból w ciągu pierwszych 24 h po zabiegu, niż ci u których ten środek nie był użyty. By taki efekt osiągnąć, wystarczało 20 ml zimnej soli fizjologicznej o temperaturze 2,5°C stosowanej przez ok. pięć minut.
- Krioterapia (przy użyciu zimnej soli fizjologicznej) może być obiecującym podejściem do kontrolowania bólu po zabiegu, podkreślają autorki pracy opublikowanej w Journal of Evidence Based Dental Practice.
Schłodzony roztwór ogranicza stan zapalny oraz zmniejsza szybkość przewodzenia impulsów bólowych. Jak wskazują badaczki potrzebne są dalsze badania, aby opracować oparte na dowodach zalecenia kliniczne dotyczące skutecznej dawki, temperatury soli fizjologicznej i czasu trwania irygacji wewnątrzkanałowej. Bez wątpienia jednak jest to świetna i nieinwazyjna metoda walki z bólem po zabiegu endodontycznym.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Zapalenie dziąseł. Która z past skutecznie je leczy
techDENT -
Zespół cieśni nadgarstka. Choroba zawodowa dentystów. Jak skutecznie leczyć
techDENT -
W czasie pandemii COVID-19 wzrost powikłań ciążowych. Ostrzeżenia naukowców
newsDENT -
Umiejętności zawodowe lekarzy. Co się zmieni. Analiza
lexDENT -
Ból podczas leczenia aparatem ortodontycznym. Jaki środek przeciwbólowy najlepiej stosować. Wyniki naukowe
techDENT -
NFZ w Łodzi ogłasza 22 konkursy na świadczenia stomatologiczne
newsDENT -
Bakterie z ropnia zęba przyczyną tętniaka tętnicy szyjnej
techDENT -
Ceny u dentysty mogą przyprawić o ból głowy. I taniej nie będzie. Pytamy ekspertów, dlaczego jest tak drogo
bizDENT
-
Minimalne wynagrodzenia: higienistki dentystycznej i asystentki stomatologicznej. Tak mają być liczone
lexDENT -
Będą certyfikaty umiejętności zawodowej lekarzy. Dla kogo i na jakich zasadach? Jest projekt rozporządzenia ministra zdrowia
lexDENT -
Ceny u dentysty mogą przyprawić o ból głowy. I taniej nie będzie. Pytamy ekspertów, dlaczego jest tak drogo
bizDENT -
Czy pacjent może dochodzić od NFZ zwrotu kosztów leczenia?
lexDENT -
NFZ w Katowicach odwołuje konkursy. Znikome zainteresowanie kontraktami stomatologicznymi
newsDENT -
Kiedy pacjent dopuszcza się szalbierstwa. Co mu grozi?
lexDENT -
Jakie minimalne wynagrodzenie dla asystentek stomatologicznych. Są kontrowersje
lexDENT -
Pacjentka chciała 100 tys. zł za nieudane leczenie protetyczne. Ile przyznał jej sąd?
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Annopol, lubelskie -
lekarz dentysta
Toruń, kujawsko-pomorskie -
lekarz dentysta
Białystok, podlaskie -
lekarz dentysta
Kraków, małopolskie