PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Irygacja zimną solą fizjologiczną najlepiej walczy z bólem

Autor: nieck • Źródło: en
06-12-2021, 10:30
Irygacja zimną solą fizjologiczną najlepiej walczy z bólem Metody zapobiegania bólowi po leczeniu endodontycznym (fot. Shutterstock)
Ból po leczeniu kanałowym jest słabszy, gdy pod koniec zabiegu zostanie do płukania kanału zastosowany schłodzony roztwór soli fizjologicznej.
  • Co drugi pacjent odczuwa ból po leczeniu kanałowym zęba.
  • Dolegliwości te mogą być znacznie słabsze, jeśli dentysta zastosuje pod koniec zabiegu płukanie schłodzonym roztworem soli fizjologicznej, dowodzą naukowcy.

Leczenie kanałowe jest poważnym zabiegiem, więc ból po jego zakończeniu nie jest niczym niezwykłym. Nawet 58 proc. pacjentów odczuwa dolegliwości po tym zabiegu.

Gdy boli ząb przeleczony kanałowo

Ból  jest często spowodowany zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych zęba, a to jest reakcją na chemiczne, mikrobiologiczne i mechaniczne uszkodzenia tkanki powstałe podczas opracowywania kanałów. 

Dobra wiadomość dla pacjentów, których czeka leczenie endodontyczne - nieprzyjemne dolegliwości,  nie  powinny trwać dłużej niż kilka dni.

Ponadto, ból odczuwany po leczeniu kanałowym jest zwykle łagodny. Pomagają na niego leki przeciwbólowe dostępne bez recepty jak acetaminofen czy  ibuprofen. Należy również unikać żucia twardych pokarmów bezpośrednio po leczeniu endodontycznym, gdyż może to potęgować dolegliwości.

Pacjenta wahającego się z podjęciem decyzji na temat różnych opcji leczenia, może przekonać informacja, że wg Amerykańskiego Stowarzyszenia Endodontów, osoba, która mimo zalecenia dentysty nie przeszła leczenia kanałowego ma sześciokrotnie większe ryzyko, że będzie odczuwała ból.

Natomiast autralijskie badaczki dr. Xiaoyan Zhou i dr Shanika Nanayakkara z University of Sydney School of Dentistry, które przeanalizowały  prace naukowe pod kątem zmniejszania dolegliwości bólowych po leczeniu kanałowym, wskazują, że schłodzony roztwór soli fizjologicznej stosowany do irygacji kanałów zębowych znacznie osłabia ból odczuwany później przez pacjenta.

Irygacja zimnym roztworem zmniejsza ból zęba

W sumie , oceniane  przez badaczki badania objęły 810 pacjentów.  Były to osoby, które wymagały leczenia kanałowego z powodu chorób miazgi lub  zapalenia tkanek okołowierzchołkowych zęba. Naukowcy przeanalizowali wpływ zimnego roztworu na zmniejszenie bólu w ciągu trzech dób  po zabiegu endodontycznym.
Okazuje się, że pacjenci, których dentysta zastosował irygację schłodzonym roztworem soli fizjologicznej, odczuwali znacząco słabszy ból w ciągu pierwszych 24 h po zabiegu, niż ci u których ten środek nie był użyty. By taki efekt osiągnąć, wystarczało  20 ml zimnej soli fizjologicznej o temperaturze 2,5°C stosowanej przez ok. pięć minut.

- Krioterapia (przy użyciu zimnej soli fizjologicznej) może być obiecującym podejściem do kontrolowania bólu po zabiegu, podkreślają autorki pracy opublikowanej w Journal of Evidence Based Dental Practice.

Schłodzony roztwór ogranicza stan zapalny oraz  zmniejsza szybkość przewodzenia impulsów bólowych. Jak wskazują badaczki potrzebne są dalsze badania, aby opracować oparte na dowodach zalecenia kliniczne dotyczące skutecznej dawki, temperatury soli fizjologicznej i czasu trwania irygacji wewnątrzkanałowej. Bez wątpienia jednak jest to świetna i nieinwazyjna metoda walki z bólem po zabiegu endodontycznym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
leczenie endodontyczne  

POLECAMY W SERWISACH