PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Irygacja. Codzienność leczenia kanałowego. Jak uniknąć problemów

Autor: nieck • Źródło: infoDENT24.pl
09-09-2022, 08:29
Irygacja. Codzienność leczenia kanałowego. Jak uniknąć problemów Irygacja kanałów zębów ma wielkie znaczenie dla powodzenia leczenia Fot. Shutterstock
Jak przeprowadzić płukanie kanałów zęba skutecznie i bez stresu - zasady prowadzenia tego kluczowego dla powodzenia leczenia endodontycznego zabiegu, przedstawiła lek. dent. Ewa Dudkiewicz na sesji PTS podczas Warsaw Dental Medica Show.
  • Pierwszy dzień ( 8 września) Kongresu i Konferencji Stomatologicznej PTS na Warsaw Dental Medica Show zdominowała tematyka endodontyczna
  • Niezwykle ważny etap leczenia kanałowego zęba, czyli płukanie korzeni, był tematem osobnego wykładu. Ograniczenia związane z wykorzystaniem  różnych preparatów w trakcie tego zabiegu, wiele praktycznych podpowiedzi, jak go wykonywać, by uniknąć niepowodzeń, wyjaśniała lek. dent. Ewa Dudkiewicz.
  • Irygacja korzeni to zadanie wymagające dużej precyzji i skupienia. Ilość, temperatura, stężenie płynu warunkują skuteczność oczyszczania i dezynfekcji trudno dostępnych miejsc

Leczenie korzeniowe. Sukces wymaga czasu i precyzji

Celem leczenia endodontycznego jest usunięcie wszystkich żywych i martwych tkanek, mikroorganizmów oraz ich produktów ubocznych z kanałów zęba.  To zadanie wieloetapowe, wymagające dużej precyzji i skupienia.  Od jego wykonania zależy powodzenie leczenia endodontycznego, czyli trwałość wyleczonego zęba.

- Niestety, rzeczywistość odbiega od tego co widać na zdjęciu rentgenowskim,  system korzeniowy jest niezwykle skomplikowany, gdyż składa się z wielkiej liczby bardzo drobnych kanalików. Olbrzymiej części tej przestrzeni dentysta mimo wszystkich swoich wysiłków, niezależnie od stosowanej techniki,  nie jest w stanie dotknąć narzędziem. Z niektórych prac naukowych wynika, że endodonta może oczyścić narzędziami nie więcej jak 40 proc.  systemu korzeniowego, mówiła lek. dent. Ewa Dudkiewicz z Katedry Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją  Śląskiego Uniwersytetu Medycznego podczas wykładu na sesji PTS w trakcie Warsaw Dental Medica Show.

Irygacja korzeni. Dlaczego jest tak ważna 

Stąd tak duże znaczenie irygacji, gdyż podczas zabiegu płukania, preparat dociera tam, gdzie mechaniczne narzędzie nie jest w stanie. 

Podchloryn sodu jest zalecany jako główny środek do irygacji ze względu na jego zdolność rozpuszczania tkanek organicznych i szerokie właściwości przeciwdrobnoustrojowe. W gruncie rzeczy preparat ten posiada najbardziej pożądane przez endodontę właściwości m.in.:

  • unieszkodliwia toksyny
  • niszczy drobnoustroje
  • rozpuszcza miazgę blokującą światło kanałów

Jego skuteczność można jeszcze zwiększyć podgrzewając płyn, zwiększając ilość wykorzystaną w trakcie płukania, podnosząc stężenie preparatu lub wydłużając czas płukania. Jednak należy pamiętać, że podchloryn sodu jest inaktywowany przez światło i powietrze, więc nie można przygotować go z dużym wyprzedzeniem przed zabiegiem, przestrzegała Ewa Dudkiewicz.

Dużo ważniejsze niż stężenie podchlorynu sodu jest osiągnięcie optymalnego czasu kontaktu  ze wszystkimi powierzchniami kanału, wtedy jest w stanie rozpuścić maksymalną ilość tkanek organicznych.

Pułapki zabiegu irygacji korzeni zębowych

Dentyści chętnie stosują kombinację dwóch lub więcej roztworów, ponieważ jeden środek do płukania  nie daje maksymalnego efektu. - Jednak należy uważać na interakcje pomiędzy różnymi płynami, przestrzegała Ewa Dudkiewicz.  Połączenie pochlorynu sodu i chlorheksydyny prowadzi do powstania brunatnego osadu para-chloroaniliny, który przebarwia zębinę i pokrywa powierzchnię kanałów korzeniowych. Ten osad później bardzo trudno usunąć. A co więcej jest on kancerogenny .

- Inne płyny do irygacji, jak  kwas cytrynowy czy EDTA nie mają tak groźnych interakcji z podchlorynem sodu. Osady które się w kontakcie z podchlorynem sodu wytrącają mają mleczne zabarwienie i łatwo się wypłukują. Warto przyjąć zasadę, że jeśli na ostatniej wizycie zabieg kończyła chlorheksydyna, to na kolejnej nie można płukania zaczynać od podchlorynu sodu, radziła endodontka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
endodoncja   leczenie kanałowe  

POLECAMY W SERWISACH