Ekonomiczny innowator
Do niedawna wykonanie tego typu instalacji w istniejących budynkach wiązało się z koniecznością ułożenia w ścianach zazwyczaj kilku kilometrów kabli łączących centralę sterującą ze wszystkimi urządzeniami nad którymi chcielibyśmy mieć kontrolę.

To główna przyczyna, dla której w zasadzie nikt nie decydował się na wykonanie tego typu instalacji w istniejącym budynku. Złożoność projektów instalacyjnych sprawiała, że ich realizacją zajmowały się tylko firmy wyspecjalizowane w automatyce zbliżonej do przemysłowej. Nawet niewielkie instalacje, przystosowane do domowego użytku, często wyceniane były na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Sytuacja ta odmieniła się diametralnie wraz z wprowadzeniem standardu Z-Wave. Jest to standard bezprzewodowej komunikacji pomiędzy centralą zawiadującą budynkiem, a wszelkimi czujnikami i urządzeniami sterowanymi.

Obecnie na rynku dostępny jest całkiem pokaźny zestaw różnego typu urządzeń pozwalających na swobodną konfigurację i realizację projektu zgodnie z oczekiwaniami klienta.

Pomocnik szyty na miarę
Systemy zrządzające są w pełni skalowalne. Takie podejście pozwala uniknąć jednorazowo dużych kosztów na samym początku inwestycji. Można zacząć od bardzo małej instalacji, która sterować będzie na przykład pojedynczymi urządzeniami, warunkującymi bezawaryjną pracę gabinetu dentystycznego.

Inteligentny system pozwala na śledzenie w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca w jaki sposób realizują zadania urządzenia zapewniające sprawne funkcjonowanie gabinetu (najczęściej dotyczy to analizy złożonych procesów programowanych na autoklawach, ale w ten sposób można również sprawdzać reżimy serwisowe unitów, uzyskiwać cenną wiedzę na temat niezauważalnej z poziomu operatora dysfunkcji w pracy newralgicznych urządzeń).

Perfekcyjny kamerdyner
Asekuracyjne podejście do wdrażania instalacji inteligentnego budynku wiąże się z brakiem wiedzy na temat tego, jakie korzyści niesie ze sobą wykonanie profesjonalnego systemu. Zalety najłatwiej uzmysłowić sobie, analizując czynności wykonywane każdego dnia. Wpisanie kodu na klawiaturze systemu alarmowego sprawi, że jego odblokowanie rozpocznie jednocześnie proces uruchamiania wszystkich urządzeń, które codziennie włączane muszą być manualnie.  System otworzy rolety,  sprawdzi czy na zewnątrz panuje zmrok, a jeśli tak - to włączy oświetlenie w gabinetach, zwiększy temperaturę grzejników, a w przypadku zbyt wysokiej temperatury – uruchomi klimatyzację. Oczywiście po zakończonej pracy inteligentny system sprawdzi wszystkie urządzenia, o których zazwyczaj zapominamy przed opuszczeniem gabinetu - i w razie potrzeby - wyłączy je za nas.

Co jeszcze? Systemy sterujące pozwalają oczywiście także na realizowanie innych standardowych funkcji, przypisanych budynkowi inteligentnemu, jak:
- monitorowanie czujników dymu;
- podgląd obrazu z kamery zainstalowanej np. w poczekalni;
- sprawdzenie czy nie pozostały nieopacznie otwarte okna w pomieszczeniach;
- śledzenie średniego i aktualnego zużycia energii elektrycznej.

Rozważny księgowy
Być może wiele osób uzna, że to nieistotne funkcje. Pamiętać należy jednak, że często bywa, iż jeden gabinet stomatologiczny współdzielony jest przez kilku lekarzy dentystów. W tym przypadku istotną zaletą jest możliwość precyzyjnego przypisania do każdej osoby pracy poszczególnych urządzeń i wielkości zużycia mediów w gabinecie. Każdy z dentystów, według własnych preferencji, może zaprogramować wiele parametrów pracy podstawowych urządzeń (chociażby ustawienie unitu), ale także dodatkowego wyposażenia gabinetów (oświetlenie i temperatura w poszczególnych pomieszczeniach, muzyka w tle, podgląd wybranej kamery).

Niezawodny ubezpieczyciel
Wyposażenie gabinetu dentystycznego to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych, a nierzadko zbliża się do miliona złotych. Poważna awaria instalacji wodnej unieruchomić może gabinet dentystyczny na długie tygodnie. Taka sytuacja grozi utratą płynności finansowej prowadzonej praktyki. System zarządzający inteligentnym budynkiem, w momencie wykrycia nawet minimalnego wycieku, poinformuje o tym problemie, jednocześnie zamknie główny zawór wody.

Ekonomiczny współpracownik
Zapewne każdy z potencjalnych inwestorów zastanawia się jaki jest koszt wykonania tego typu instalacji? Można przyjąć, że montaż jednego punktu sterującego to ok. 300 zł, natomiast koszt centrali sterującej to ok. 3 tys. zł.

Architekt Aleksandra Cyzman - Bukowska
Pytania w sprawie inteligentnego systemu sterowania gabinetem można kierować na adres
biuro@180st.pl
www.projektgabinetu.pl