PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Infiltracja w przypadku próchnicy: dla kogo i kiedy

Autor: miro • Źródło: ms
21-05-2021, 14:41
Infiltracja w przypadku próchnicy: dla kogo i kiedy Infiltracja próchnicy przedłuża życie zębów. (fot. Dental Sense, Medicover Stomatologia)
Macula cariosa - mała plama próchnicowa na powierzchni zęba, może zapowiadać duże problemy ze zdrowiem. Kłopotów można uniknąć przy pomocy infiltracji.
  • Białe plamy na zębach pojawiają się w momencie, kiedy zaczynają namnażać się, obecne w płytce nazębnej, bakterie próchnicotwórcze.
  • Infiltrację wykonuje się wyłącznie u osób, u których diagnozuje się początkową próchnicę, a więc nieprzekraczającą ⅓ głębokości zębiny w miejscu stykania się ze sobą zębów i powierzchni gładkich.

     

  • Infiltracja próchnicy, np. coraz powszechniej stosowaną metodą ICON, to delikatny i bezbolesny zabieg.

Kłopoty z zębami zaczynają się od plamy

Macula cariosa, czyli plama próchnicowa – to mała zmiana na powierzchni zęba, która może zapowiadać duże problemy ze zdrowiem. Jej pojawienie się to najczęściej efekt demineralizacji, ale też zaburzenia równowagi flory bakteryjnej w jamie ustnej. To także jeden z pierwszych symptomów wczesnej próchnicy zwanej bezubytkową. 

- Białe plamy na zębach pojawiają się w momencie, kiedy zaczynają namnażać się, obecne w płytce nazębnej, bakterie próchnicotwórcze, takie jak np. Lactobacillus acidophilus Streptococcus mutans. Kariogenne kwasy, które wydzielają mikroby, sprawiają, że obniża się pH w jamie ustnej – mówi lek. dent. Błażej Derda z należącego do Medicover Stomatologia centrum Dental Sense w Warszawie. 

– Wskutek tego rozpoczyna się proces demineralizacji szkliwa, czyli wypłukiwania związków wapnia. Na powierzchni zębów pojawiają się wówczas charakterystyczne, kilkumilimetrowe, nieprzezierne i gładkie plamy, które można porównać do kredowych lub mlecznych. Szkliwo staje się natomiast słabsze, bardziej chropowate i podatne na próchnicę – tłumaczy.

Plamki mogą wydawać się tylko kwestią estetyki, ale tak nie jest. We wczesnym stadium rozwoju plama widoczna jest wyłącznie po osuszeniu zęba, z czasem można ją także dostrzec na co dzień, podczas mówienia i uśmiechania się. Może ona przybierać kolor jasnobiały lub mleczny. Intensywność odbarwienia zależy m.in. od stopnia demineralizacji i umiejscowienia na szkliwie. Bywa, że biała plama zmienia kolor na żółty lub brązowawy. W tym przypadku jest to skutek wniknięcia w jej pory substancji barwiących, pochodzących z barwiącego zęby jedzenia (np. kawy, coli, czarnej herbaty). Plam próchnicowych nie można jednak lekceważyć.

- Widoczna biała plama to sygnał, że zachodzą zmiany w podpowierzchniowej warstwie szkliwa. Jednocześnie jego warstwa zewnętrzna pozostaje nietknięta, wskutek remineralizacji jonami fluoru. Zębina pozostaje również nienaruszona. Jeśli jednak nie podejmiemy się leczenia tej „drobnostki estetycznej", może ona przekształcić się w próchnicę, zajmując cały ząb – mówi.

SŁOWA KLUCZOWE
próchnica   Medicover Stomatologia   Dental Sense  

POLECAMY W SERWISACH