PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Implanty zębowe spowodowały alergię

Autor: nieck • Źródło: en
08-02-2022, 12:26
Implanty zębowe spowodowały alergię Alergia może być odpowiedzią na materiał stomatologiczny. Fot. Shutterstock
Implanty dentystyczne zawierające złoto, mogą powodować reakcję alergiczną. Opisano przypadek   64-letniej kobiety, u której po wszczepieniu takiego implantu rozwinęła się przewlekła choroba zapalna  - liszaj płaski jamy ustnej.
  • Rośnie liczba przypadków reakcji alergicznych jako skutek leczenia stomatologicznego.
  • Nowe materiały stomatologiczne wiążą się z większym ryzykiem wystąpienia alergii. Największe alergeny to metale.
  • Rzadki przypadek liszaja płaskiego - jako alergii na złoto - opisano w Stanach Zjednoczonych. 

Wprowadzanie nowych materiałów wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia alergicznej reakcji nietolerancji, jako powikłania leczenia stomatologicznego.

Największymi alergenami są nikiel i kobalt, jednak pacjenci często skarżą się także na amalgamat, złoto i tytan. Inne materiały, które najczęściej wywołują  kontaktową reakcją alergiczną, to kosmetyki i leki.

Co prawda rzadko przytrafiała się alergia na środki znieczulające, jednak naukowcy ostrzegają, że i na nie należy uważać.

Liszaj płaski powikłaniem wszczepienia implantów

Do szpitala uniwersyteckiego przy University of Miami Miller School of Medicine, w Stanach Zjednoczonych zgłosiła się kobieta w wieku 64 lat, w celu oceny kontaktowego zapalenia skóry oraz zmian w  jamie ustnej.

W historii medycznej pacjentki odnotowano reakcje alergiczne na wiele leków, które sama zgłaszała. Jednak pacjentka nie przeszła pełnych testów w kierunku czynników alergizujących.

Dopiero w szpitalu wykonano liczne testy płatkowe i te wykazały pozytywną reakcję alergiczną na złoto.

Stan uzębienia  kobiety, wymagał założenia wielu metalowych koron. Podczas badania jamy ustnej  przeprowadzonego w szpitalu stwierdzono wzdłuż linii dziąseł na zębach górnych i dolnych  przebarwienia i zgrubienia. Nie było owrzodzenia jamy ustnej, pisze Taha Rasul z University of Miami, w Cureus Journal of Medical Science

Na podstawie obrazu klinicznego, a także wcześniejszego wywiadu dotyczącego liszaja płaskiego,  lekarze doszli do wniosku, że zmiany w jamie ustnej mogą być kontynuacją tego samego procesu chorobowego. Zalecono jej  stosowanie   maści z 0,1 proc. triamcynolonu na zmiany w jamie ustnej oraz  wizytę u dentysty w celu oceny prac protetycznych.

- Okazało się, że metalowe podstawy koron zawierają  znaczną ilość złota. Pacjentce zalecono dalszą kontrolę stomatologiczną i wymianę implantów, na takie, na które nie będzie uczulona.

 To pierwszy opisany przypadek, gdy zawierające złoto implanty zębowe wywołują rozwój liszaja płaskiego jamy ustnej, napisał w podsumowaniu pracy   Taha Rasul.

- Dentyści, podczas oceny i leczenia swoich pacjentów, powinni brać pod uwagę czynniki, które mogą przyczyniać się do rozwoju zmian liszajowatych jamy ustnej przestrzega badacz.

- To dentysta odpowiada za dobór materiałów stosowany w leczeniu konkretnej osoby. Stąd zalecenie, aby w codziennej praktyce dentystycznej przykładać więcej uwagi do objawów kontaktowej reakcji alergicznej oraz innych typów alergii w medycznej historii pacjenta - podsumowuje naukowiec. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Uwaga alergia!

Nie do końca poznana choroba błon śluzowych

Liszaj płaski jest przewlekłą chorobą błon śluzowych i skóry, leczenie jest bardzo trudne. Choroba często nawraca i czasami może dać początek rakowi jamy ustnej. Objawia się w formie grudek, nadżerek lub owrzodzenia błony śluzowej.

Badanie wykonane w Zakładzie Patologii Jamy Ustnej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi,  w którym analizowano współwystępowanie liszaja płaskiego błony śluzowej z chorobami ogólnymi, wykazano, że ustna postać liszaja płaskiego częściej występowała u kobiet, głównie w wieku 60-70 lat. Liszaj płaski najczęściej miał formę bolesnych grudek na błonie śluzowej policzków, języku i dziąsłach.

Etiologia liszaja płaskiego nie została jeszcze jednoznacznie ustalona. Najczęściej badacze zakładają, że niezdefiniowany czynnik indukuje odpowiedź autoimmunologiczną limfocytów, co prowadzi do  apoptozy keratynocytów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
implantologia   implanty  

POLECAMY W SERWISACH