PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Implanty zębowe. Nowa technologia poprawi wyniki leczenia

Autor: nieck • Źródło: J. Biomed. Mater. Res./infoDENT24.pl
05-01-2023, 11:45
Implanty zębowe. Nowa technologia poprawi wyniki leczenia Nowe metody inżynierii tkankowej w implantologii Fot. Shutterstock
Naukowcy z uniwersytetu stanowego Nowy Jork w Buffalo wykorzystując metody inżynierii tkankowej opracowali nową technologię, która zastosowana przy wszczepianiu implantu, sprawi, że będzie się szybciej przyjmował, informuje Journal of Biomedical Materials Research.
  • Dużym osiągnięciem medycyny regeneracyjnej są tzw. skafoldy, rusztowania pozwalające regenerować ubytki tkankowe i odbudowywać patologicznie zmienione tkanki 
  • Naukowcy próbują opracować także rusztowania, które będą wspierać procesy gojenia w leczeniu implantologicznym
  • Okazuje się, że w takiej roli świetnie sprawdza się rusztowanie wzbogacone w stront, pierwiastek, który poprawia gęstość i wytrzymałość kości, a także stymuluje aktywność fibroblastów dziąsła

Stront. Pierwiastek wspierający leczenie implantologiczne

Powodzenie leczenia implantologicznego zależy od wzrostu i adhezji tkanek dziąsła do powierzchni implantu zębowego. Z badań wynika, że stront - pierwiastek, który poprawia gęstość i wytrzymałość kości, wspiera również funkcje tkanek miękkich. Jak się okazuje, może stymulować funkcję fibroblastów  tworzących tkankę łączną i odgrywających ważną rolę w procesie gojenia ran.

Naukowcy z uniwersytetu stanowego Nowy Jork w Buffalo wykorzystując metody inżynierii tkankowej opracowali nową technologię, która zastosowana przy wszczepianiu implantu, poprawi wyniki leczenia, donosi Journal of Biomedical Materials Research.

Skafoldy. Przełom w regeneracji i gojeniu tkanek

Dzięki inżynierii tkankowej, nowej dziedzinie w medycynie, udaje się regenerować ubytki tkankowe, odbudowywać patologicznie zmienione tkanki  z wykorzystaniem trójwymiarowych rusztowań tzw. skafoldów. Niezwykłe znaczenie ma rodzaj materiału, z jakiego produkowane są skafoldy, gdyż musi on być m.in. biozgodny, wytrzymały mechanicznie i porowaty.

Te rusztowania stanowią matrycę do osadzania komórek, zapewniają im odpowiednie mikrootoczenie,  stymulując procesy adhezji, proliferacji, różnicowania  i w końcu odtwarzania tkanek.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymagania stawiane biomateriałom stosowanym
w inżynierii tkankowej, kluczowy jest skład chemiczny rusztowania, jego właściwości fizyczne oraz aktywność biologiczna, bowiem dopiero połączenie tych wszystkich cech gwarantuje powodzenie procesu regeneracji tkanek.

Naukowcy z uniwersytetu stanowego Nowy Jork w Buffalo wykazali, że rusztowania z dodatkiem strontu — nawet w niskich stężeniach — sprzyjają gojeniu się ran kości i tkanek dziąsła w trakcie leczenia implantologicznego. Przy czym są minimalnie toksyczne.

Zostały opracowane hydrożelowe rursztowania w formie elastycznych pierścieni. Zawarty w nich stront zaczyna być uwalniany w początkowej fazie w ciągu 24 godzin, a następnie jego dawka jest  podtrzymywana przez cztery kolejne dni. Rozmiar rusztowań może być dostosowywany do każdego rozmiaru implantu zębowego, informuje  Journal of Biomedical Materials Research.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
implantologia   badania nau  

POLECAMY W SERWISACH