Jakość przetrwania implantów w krótkim okresie po wszczepieniu, liczonym bardziej w miesiącach niż w latach nie wzbudziła większych zastrzeżeń grupy naukowców. Większe problemy powstają po upływie kilku lat od zabiegu wszczepienia. Grupa specjalistów, pracująca na co dzień w brazylijskich uniwersytetach medycznych Santa Catarina oraz Paulista, a także w szwedzkim uniwersytecie Kristianstad monitorowała stan jamy ustnej 183 pacjentów, u których pomiędzy 1998 a 2012 r. wszczepiono 916 implantów (średnio po pięć u uczestniczących w projekcie osoby).

Spadek stabilności pierwotnej, który jest szczególnie wyraźny mniej więcej po 3 - 4 tygodniach od zabiegu, w warunkach gdy stabilność wtórna nie zdążyła się w pełni rozwinąć, to dla powodzenia wszczepienia implantu okres najtrudniejszy.

Niestety nie należą do rzadkości także późniejsze problemy, związane z procesami zapalnymi, które mogą powodować destrukcję kości wokół implantu. Naukowcy zaobserwowali m.in., że rozwój peri-implantitis występował 3,6 razy częściej u pacjentów, u których zastosowano korony na implantach – cementowane (w stosunku do przykręcanych).

Ryzyko wystąpienia peri-implantitis było aż 16 razy wyższe, o ile podczas zabiegu wszczepiano po kilka implantów. Pojedynczy implant niesie pod tym względem zdecydowanie mniejsze ryzyko.

Naukowcy nie zauważyli znaczących różnic w analizowanych zagrożeniach z uwagi na model zastosowanego implantu. Zapalenie skorelowane jest m.in. ze stopniem uwzględniania przez pacjentów zaleceń i wskazówek lekarza dentysty. Ważny jest także stopień

Więcej: onlinelibrary.wiley.com