PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Implantologia: komórki macierzyste zamiast autogennego przeszczepu kości

en
18-11-2020, 12:17
Implantologia: komórki macierzyste zamiast autogennego przeszczepu kości Rozpoczynają się badania kliniczne nowej metody regeneracji kości przed leczeniem implantologicznym (fot. pixabay)
Lekarze mogą wykorzystać  komórki macierzyste pacjenta, by zregenerować zniszczoną kość, dowodzą naukowcy. Taki zabieg mógłby pomóc milionom osób, które mają zbyt duże ubytki kości, by wszczepić im implanty zębowe.


Badania wykonano w ramach projektu Maxibone Project, w którym wykorzystywane są mezenchymalne komórki macierzyste. Celem tego projektu jest stworzenie metod pozwlających na regenerację kości u pacjentów z ubytkami w kości szczęki lub żuchwy, która jest skutkiem choroby nowotworowej lub wypadku drogowego, wyjaśniają naukowcy.

W skład konsorcjum (z funduszem wysokości 6 mln euro) wchodzi 12  zespołów badawczych, z Norwegii, Hiszpanii, Francji, Danii, Niemiec, a także laboratoria badawcze, szpitale kliniczne, firmy opracowujące biomateriały i implanty stomatologiczne.

W randomizowanym, kontrolowanym badaniu z udziałem 150 pacjentów będzie porównywane bezpieczeństwo i skuteczność dwóch metod przed wszczepieniem implantów dentystycznych:
- autogennych hodowanych komórek macierzystych i biomateriałów z fosforanu wapnia
- autogennego przeszczepu kości do wyrostka zębodołowego. 

W poprzednim projekcie Reborne kliniczne bezpieczeństwo nowatorskiej metody regeneracyjnej zostało zademonstrowane u 11 pacjentów w Institute for Transfusion Medicine and Immunogenetic Ulm w Niemczech.

Zabieg rozpoczyna się od pobrania szpiku kostnego z biodra pacjenta. Następnie pozyskane w ten sposób komórki macierzyste są namnażane w laboratoriach znajdujących się w Niemczech i Francji.

Po dwóch tygodniach mezenchymalne komórki macierzyste są wysyłane do ośrodka klinicznego. Tam komórki zmieszane z biomateriałami są przeszczepiane do kości szczęki i żuchwy w celu zwiększenia ich objętości. W grupie kontrolnej autogenna kość jest pobierana z  gałęzi żuchwy i przeszczepiana w miejsce augmentacji.

Syntetyczna membrana nieresorbowalna służy do pokrycia przeszczepów i do prowadzenia regeneracji tkanki. Po pięciu miesiącach przeprowadza się CBCT w celu oceny objętości kości przed leczeniem implantologicznym. Biopsje rdzenia są analizowane za pomocą synchrotronu, metodami tomografii mikrokomputerowej i histologii. Implanty dentystyczne są wszczepiane na trzy miesiące przed obciążeniem elementami protetycznymi.

Zdaniem naukowców prowadzących projekt, nowa regeneracyjna metoda może być dostępna na rynku usług medycznych w ciągu czterech lat. Pierwsi pacjenci z grupy badawczej w Niemczech zaczęli już otrzymywać komórki macierzyste, inne ośrodki kliniczne są gotowe do rozpoczęcia rekrutacji pacjentów.

Więcej: DentistryToday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH