PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Implant zębowy, czy most protetyczny, co lepsze?

Autor: nieck • Źródło: en
08-04-2022, 10:13
Implant zębowy, czy most protetyczny, co lepsze? Implanty dentystyczne zyskują na popularności Fot. Pixabay
Implanty zębowe uznawane są za bardziej praktyczne i długotrwałe rozwiązanie niż protezy. Jakie są ich główne zalety?
  • Implanty stomatologiczne choć droższe niż protezy czy mosty, ale dają większy komfort życia.
  • Implanty są bardziej estetyczne, zapewniają swobodę jedzenia i mówienia.

Implant zębowy zamiast korony lub mostu

Najprostszym rozwiązaniem w przypadku braku jednego zęba (ale tylko wówczas gdy korzeń pozostaje zdrowy) jest korona. 

W innym przypadku dentysta może proponować most protetyczny. To jedno z najpowszechniejszych rozwiązań. Umieszcza się go na zębach sąsiadujących z miejscem, w którym brakuje zęba. Wcześniej muszą być one odpowiednio przygotowane. Szlifuje się je, aby nadać im odpowiedni kształt. Innymi słowy, żeby odbudować jeden ząb, trzeba poświęcić dwa inne. Zrozumiałe więc, że nie wszyscy pacjenci chcą się na to zgodzić. To prowadzi do rozwiązania, które pod wieloma względami naśladuje naturę, czyli implantów stomatologicznych.

Moda na implanty

Implanty zębowe stają się coraz popularniejsze wśród pacjentów.  Zastępują korzeń utraconego zęba - po wszczepieniu implantu w kość szczęki lub żuchwy nie jest on widoczny, za  to stanowi idealną podporę dla nowej korony. Jakie są  zalety implantów?

Naturalny uśmiech - przywracają dawny, atrakcyjny wygląd osobie, która ma braki w uzębieniu,

Trwałość – w przeciwieństwie do mostów i protez stomatologicznych, implanty są tak skonstruowane, aby służyły bardzo długo. Warunkiem jest jednak dobra higiena jamy ustnej.

Nieszkodliwe dla sąsiednich zębów - wykonanie mostu, nawet dla jednego zęba, czy korony protetycznej, wiąże się z opracowaniem zębów sąsiednich. Natomiast wszczepienie implantów zębowych nie wymaga żadnego przygotowania ani usuwania zębów.

Swoboda w jedzeniu ulubionych pokarmów - osoby noszące wyjmowane lub stałe protezy dentystyczne muszą uważać przy jedzeniu lepkich i trudnych do przeżucia potraw. Czasami wręcz muszą rezygnować z niektórych pokarmów. W przypadku implantów dentystycznych można się cieszyć wszystkimi rodzajami jedzenia.

Lepsza higiena jamy ustnej - utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej wokół mostów zębowych może być trudne, ponieważ włosie szczoteczki nie jest w stanie wydostać spod nich resztek jedzenia. Potrzebne są dodatkowe zabiegi i więcej czasu poświęcanego na higienę jamy ustnej, aby mieć  zdrowe zęby i dziąsła. Implanty dentystyczne czyści się tak, jak naturalne uzębienie.

Implanty tanieją 

Z roku na rok wzrasta liczba wszczepianych implantów, w Polsce rocznie wykonuje się ok. 100 tys. zabiegów. Wraz z postępem technologicznym ceny leczenia implantologicznego maleją,  coraz więcej Polaków może sobie na nie pozwolić.
 
Na całym świecie blisko 20 proc. osób korzysta z ruchomych protez, podczas gdy w Polsce dwa razy więcej (bo mniej więcej taka część Polaków po 65 roku życia ma braki w uzębieniu).                

O cenach implantów pisaliśmy ostatnio w materiale

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
implantoprotetyka   mosty   implanty   proteza zębowa  

POLECAMY W SERWISACH