PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ile razy można leczyć kanałowo ząb. Ocena eksperta

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
24-07-2022, 16:41
Ile razy można leczyć kanałowo ząb. Ocena eksperta Leczenie kanałowe zębów do poprawki Fot. AdobeStock
Zdarza się, że po pewnym upływie czasu ząb wyleczony kanałowo zaczyna ponownie stwarzać dolegliwości. Nie oznacza to, że trzeba go usunąć – w wielu przypadkach możliwe jest ponowne leczenie kanałowe, choć zwykle jest ono trudniejsze niż pierwsze.
  • Dentysta, przeprowadzający leczenie endodontyczne zęba, powinien dysponować odpowiednim sprzętem, w tym mikroskopem oraz tomografem komputerowym
  • Leczenie kanałowe jest pierwszym z dwóch etapów kompleksowego leczenia. Drugim jest wysokojakościowa odbudowa zęba
  • Przyczyną nawrotu choroby może być m.in. brak odbudowy zęba  

Ponowne leczenie kanałowe ma sens

- Ponowne leczenie kanałowe polega na usunięciu materiału, który został wykorzystany do wypełnienia za pierwszym razem, a następnie przeprowadzeniu ponownego leczenia. Wiąże się ono z precyzyjną dezynfekcją, tak aby przeciwdziałać infekcji, która została w zębie i rozwijała się dłużej, a tym samym jest trudniejsza do pokonania. Ważne, aby przeprowadzający leczenie lekarz dysponował odpowiednim sprzętem, w tym mikroskopem oraz tomografem komputerowym – wyjaśnia Bartłomiej Karaś, endodonta – dentysta specjalizujący się w leczeniu kanałowym - członek Działu Badawczego Polskiego Towarzystwa Endodontycznego.

Przyczyny ponownego leczenia kanałowego

Przyczyn tego, że ząb po leczeniu kanałowym znów wymaga leczenia, może być kilka.

- Pierwszą grupę stanowią przypadki, kiedy ząb był leczony wiele lat temu, a medycyna nie była na takim poziomie jak obecnie. Może być też tak, że leczenie z różnych względów nie zostało przeprowadzone do końca w prawidłowy sposób. Zdarza się także, że ząb ukruszył się lub złamał - wylicza Bartłomiej Karaś. -

Przyczyną nawrotu choroby może być także brak odbudowy zęba. Dzieje się tak wówczas, kiedy pacjent nie wraca na kontynuację leczenia. Warto w tym miejscu podkreślić, że leczenie kanałowe jest pierwszym z dwóch etapów kompleksowego leczenia. Drugim jest prawidłowa, wysokojakościowa odbudowa zęba, często popularnie zwana wykonaniem korony protetycznej - podkreśla specjalista.

Profilaktyka stomatologiczna najważniejsza

Bartłomiej Karaś przypomina o profilaktyce, która polega nie tylko na prawidłowej higienie jamy ustnej (mycie odpowiednią techniką zębów przynajmniej dwa razy na dobę, przy czym zawsze  przed spaniem, regularne usuwanie resztek jedzenia z przestrzeni między zębami za pomocą nitki dentystycznej oraz usuwanie w gabinecie dentystycznym „kamienia” i osadu na zębach). Bardzo ważnym elementem profilaktyki są też regularne wizyty u dentysty przynajmniej raz na rok. Często chory ząb nie daje bowiem dolegliwości bólowych.

Na zdrowie zębów wpływ ma również dieta. Najlepsza jest uboga w cukry, ale bogata w łatwo przyswajalny wapń, witaminy i składniki mineralne, zbilansowana pod względem odżywczym i ilości kalorii. Ponieważ wiele chorób przewlekłych wpływa także na stan przyzębia, podstawą dbania o zdrowie jamy ustnej jest też prawidłowe leczenie tych chorób (np. cukrzycy, otyłości czy chorób układu krążenia). 

zdrowie.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
endodoncja   leczenie kanałowe   Bartłomiej Karaś  

POLECAMY W SERWISACH