PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Hipodoncja. Czyli brak zawiązków zębów. Co jest przyczyną

Autor: nieck • Źródło: dentistry.co.uk/infoDENT24.pl
30-09-2022, 18:44
Hipodoncja. Czyli brak zawiązków zębów. Co jest przyczyną Hipodoncja u dzieci - brak zawiązków zębów mlecznych Fot. AdobeStock
Wada wrodzona (hipodoncja) zębów wymaga odbudowy protetycznej, jeśli brakuje więcej niż jednego zęba w kwadrancie. Wcześniej taki pacjent jest zwykle leczony ortodontycznie. Dlaczego niektórym dzieciom brakuje zębów mlecznych, a później stałych?
  • W ogólnej praktyce stomatologicznej często zdarzają się pacjenci z hipodoncją gdyż jest to stosunkowo powszechna wada wrodzona. Często takie osoby wymagają skierowania do ortodonty
  • Wczesna identyfikacja pacjentów z hipodoncją pozwala szybko zaplanować i przeprowadzić leczenie
  • Jeśli brakuje więcej niż jednego zęba w kwadrancie, wada może być  leczona z Narodowego Funduszu Zdrowia

Brak zawiązków zębów. Wada wrodzona

Hipodoncja jest najbardziej rozpowszechnioną wadą twarzoczaszki, dotyka  od 1,6 do 36,5 proc. osób (odsetek ten różni się w zależności od badanej populacji).

Polega na braku nawet do pięciu zębów mlecznych lub stałych (z wyłączeniem zębów mądrości). 

Ogólnie rzecz biorąc, najczęściej osobom z hipodoncją brakuje drugich przedtrzonowców żuchwy i bocznych siekaczy szczęki.

Jeśli wada jest bardziej zaawansowana i brakuje więcej niż pięciu zębów, określa się ją terminem oligodoncją, natomiast w  przypadku całkowitego wrodzonego braku zębów dentyści mówią o anodontii.

Ponieważ hipodoncja jest stosunkowo powszechna, prawdopodobnie spotkasz pacjentów z hipodoncją w ogólnej praktyce, którzy będą wymagali skierowania do specjalistycznej opieki ortodontycznej.

Komu może brakować zawiązków zębów

Wczesna identyfikacja pacjenta z brakującymi zawiązkami zębów to podstawa, by szybko zacząć odpowiednie leczenie.

Istnieje również szereg powiązanych anomalii stomatologicznych (uwarunkowanych genetycznie), które mogą występować u pacjentów z hipodoncją: 

Wrodzone braki w uzębieniu. Przyczyny

Hipodoncja zębów mlecznych jest rzadka. W przypadku braku zęba mlecznego prawdopodobnie nie będzie również jego stałego odpowiednika. Większość przypadków, bo aż 80 proc. można przypisać mutacji w genach sterujących  rozwojem zębów i twarzoczaszki, natomiast pozostałe przypadki mogą być powodowane  czynnikom egzogennym, zakłócającym proces rozwoju zawiązków zęba. Do takich należą niektóre leki, zakażenie wirusem różyczki matki, chemioterapia czy  radioterapia.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH