PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Hipnoza na ostry ból. Wg naukowców pomaga

Autor: nieck • Źródło: en
21-06-2022, 20:00
Hipnoza na ostry ból. Wg naukowców pomaga Hipnoza sprawdza się w leczeniu dentofobii. Fot. AdobeStock
Bezbolesne usuwanie zębów podczas seansu hipnozy? Czy hipnoza może być alternatywą dla leków łagodzących ostry ból? Temat nie jest dokładnie zbadany, ale istniejące dowody obiecują wiele.
  • Hipnoza może być użyteczną metodą w postępowaniu z dziećmi i dorosłymi
  • Hipnoza stanowi potencjalną alternatywę dla leków przeciwbólowych i może być bez trudu stosowana przez przeszkolonego lekarza
  • Rośnie możliwość zastosowań hipnozy w stomatologii. Pomaga zwalczać dentofobię, ból podczas zabiegów, ale też motywować pacjentów ortodontycznych do przestrzegania zaleceń lekarza

Hipnoza u stomatologa

Hipnoza nie ma najlepszej opinii, w przeszłości wiązało się z nią wiele kontrowersji. A to głównie dlatego, że kojarzyła się  z teatralnymi występami i szarlatanerią.

 Obecnie hipnoza coraz częściej jest wykorzystywana w stomatologii do  zwalczania nadmiernego lęku przed leczeniem, zapobiegania destrukcyjnym zachowaniom, takim jak bruksizm, ale też do osłabia odczuwany podczas zabiegu ból. 

- Hipnoza stanowi  alternatywę dla konwencjonalnych leków przeciwbólowych, może być stosunkowo łatwo stosowana przez przeszkolonego lekarza dentystę, podkreśla dr Anuschka Erin Merz z University of Bern w Szwajcarii.

Badaczka przeanalizowała kilkanaście badań klinicznych, starając się oszacować skuteczność hipnozy podczas zabiegów stomatologicznych.

Usuwanie zęba w hipnozie. Zamiast środka przeciwbólowego

Dentyści starają się zapewnić swoim pacjentom bezpieczne, skuteczne i bezbolesne zabiegi. Łagodzenie ostrego bólu ma podstawowe znaczenie w leczeniu stomatologicznym.

Zwykle, by osłabić ostry ból, podaje się miejscowe środki znieczulające i przeciwbólowe. Jednak niektórzy pacjenci nie mogą ich przyjmować. Przeciwskazaniem będzie na przykład alergia, czy nietolerancja. Konieczne są zatem alternatywne rozwiązania. Zebrane dowody potwierdziły pozytywny wpływ hipnozy na łagodzenie ostrego bólu stomatologicznego. Hipnoza zmniejszyła nie tylko ból śródoperacyjny i pooperacyjny ale też pacjenci pod jej wpływem potrzebowali mniejszych dawek środków przeciwbólowych podczas, na przykład ekstrakcji zębów.

Analiza ukazała się w Journal of Dentistry.

 W sumie przegląd objął 27 prac badawczych, które powstały w latach 1989 - 2021. 

Hipnotyczne znieczulenie dziąseł i zębów

Jedno z badań ilustrujących skuteczność tej metody miało miejsce w Stanach Zjednoczonych. Sprawdzano, czy można przeprowadzić zabieg  chirurgiczny u pacjentów poddanych hipnozie bez użycia środków znieczulających. Zakwalifikowano trzy kobiety w wieku od 34 do 49 lat. Dwie z nich miały wcześniej powikłania po znieczuleniu,  reakcję anafilaktyczną na środek znieczulenia miejscowego i reakcję paradoksalną (to nieprzewidziana i gwałtowna reakcja po leku, często odwrotna do przewidzianego jego działania).

Przed zabiegiem chirurgicznym pacjentki przeszły dwie sesje hipnozy, aby ocenić ich okołooperacyjne ryzyko, poziom lęku, podatność na hipnozę oraz zdolność do osiągnięcia pełnej analgezji hipnotycznej.

Podczas zabiegu w  ciągu dziewięciu minut wszystkie pacjentki zostały znieczulone i można było przeprowadzić procedurę chirurgiczną.

Szybsze prostowanie zębów po sesji hipnozy 

W badaniach uwzględniono różne techniki indukowania hipnozy i relaksacji. Co ważne, łagodziła ból skuteczniej u tych pacjentów, którzy łatwiej poddawali się hipnozie.

Poza zmniejszaniem ostrego bólu  i dentofobii, dobre wyniki dawała w wywoływaniu korzystnych zmian zachowań u pacjentów noszących aparaty ortodontyczne. A konkretnie w jednym z projektów badawczych prowadzonych przez Department of Orthodontics, Yeditepe University w Turcji, wykorzystano ją  w trakcie leczenia wady zgryzu w grupie dzieci (średnia wieku 10 lat). Chodziło o to , by pacjenci skrupulatnie przestrzegali zalecenia ortodonty. 

Inne zastosowanie to skuteczne hamowanie wydzielania śliny podczas leczenia stomatologicznego. W ten sposób stwarzano lepsze warunki w trakcie prowadzonego zabiegu  zarówno dla pacjentów, jak i dentystów.  Praca prowadzona na University Medical Center Regensburg, w Niemczech.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ekstrakcja   ból zęba   dentofobia   hipnoza  

POLECAMY W SERWISACH