Hipnoza na ostry ból. Wg naukowców pomaga

- Hipnoza może być użyteczną metodą w postępowaniu z dziećmi i dorosłymi
- Hipnoza stanowi potencjalną alternatywę dla leków przeciwbólowych i może być bez trudu stosowana przez przeszkolonego lekarza
- Rośnie możliwość zastosowań hipnozy w stomatologii. Pomaga zwalczać dentofobię, ból podczas zabiegów, ale też motywować pacjentów ortodontycznych do przestrzegania zaleceń lekarza
Hipnoza u stomatologa
Hipnoza nie ma najlepszej opinii, w przeszłości wiązało się z nią wiele kontrowersji. A to głównie dlatego, że kojarzyła się z teatralnymi występami i szarlatanerią.
Obecnie hipnoza coraz częściej jest wykorzystywana w stomatologii do zwalczania nadmiernego lęku przed leczeniem, zapobiegania destrukcyjnym zachowaniom, takim jak bruksizm, ale też do osłabia odczuwany podczas zabiegu ból.
- Hipnoza stanowi alternatywę dla konwencjonalnych leków przeciwbólowych, może być stosunkowo łatwo stosowana przez przeszkolonego lekarza dentystę, podkreśla dr Anuschka Erin Merz z University of Bern w Szwajcarii.
Badaczka przeanalizowała kilkanaście badań klinicznych, starając się oszacować skuteczność hipnozy podczas zabiegów stomatologicznych.
Usuwanie zęba w hipnozie. Zamiast środka przeciwbólowego
Dentyści starają się zapewnić swoim pacjentom bezpieczne, skuteczne i bezbolesne zabiegi. Łagodzenie ostrego bólu ma podstawowe znaczenie w leczeniu stomatologicznym.
Zwykle, by osłabić ostry ból, podaje się miejscowe środki znieczulające i przeciwbólowe. Jednak niektórzy pacjenci nie mogą ich przyjmować. Przeciwskazaniem będzie na przykład alergia, czy nietolerancja. Konieczne są zatem alternatywne rozwiązania. Zebrane dowody potwierdziły pozytywny wpływ hipnozy na łagodzenie ostrego bólu stomatologicznego. Hipnoza zmniejszyła nie tylko ból śródoperacyjny i pooperacyjny ale też pacjenci pod jej wpływem potrzebowali mniejszych dawek środków przeciwbólowych podczas, na przykład ekstrakcji zębów.
Analiza ukazała się w Journal of Dentistry.
W sumie przegląd objął 27 prac badawczych, które powstały w latach 1989 - 2021.
Praca dla dentysty za 70 tys. funtów miesięcznie
Hipnotyczne znieczulenie dziąseł i zębów
Jedno z badań ilustrujących skuteczność tej metody miało miejsce w Stanach Zjednoczonych. Sprawdzano, czy można przeprowadzić zabieg chirurgiczny u pacjentów poddanych hipnozie bez użycia środków znieczulających. Zakwalifikowano trzy kobiety w wieku od 34 do 49 lat. Dwie z nich miały wcześniej powikłania po znieczuleniu, reakcję anafilaktyczną na środek znieczulenia miejscowego i reakcję paradoksalną (to nieprzewidziana i gwałtowna reakcja po leku, często odwrotna do przewidzianego jego działania).
Przed zabiegiem chirurgicznym pacjentki przeszły dwie sesje hipnozy, aby ocenić ich okołooperacyjne ryzyko, poziom lęku, podatność na hipnozę oraz zdolność do osiągnięcia pełnej analgezji hipnotycznej.
Podczas zabiegu w ciągu dziewięciu minut wszystkie pacjentki zostały znieczulone i można było przeprowadzić procedurę chirurgiczną.
Fałszywy ząb. 12-latka w szpitalu. Jaki koniec?
Szybsze prostowanie zębów po sesji hipnozy
W badaniach uwzględniono różne techniki indukowania hipnozy i relaksacji. Co ważne, łagodziła ból skuteczniej u tych pacjentów, którzy łatwiej poddawali się hipnozie.
Poza zmniejszaniem ostrego bólu i dentofobii, dobre wyniki dawała w wywoływaniu korzystnych zmian zachowań u pacjentów noszących aparaty ortodontyczne. A konkretnie w jednym z projektów badawczych prowadzonych przez Department of Orthodontics, Yeditepe University w Turcji, wykorzystano ją w trakcie leczenia wady zgryzu w grupie dzieci (średnia wieku 10 lat). Chodziło o to , by pacjenci skrupulatnie przestrzegali zalecenia ortodonty.
Inne zastosowanie to skuteczne hamowanie wydzielania śliny podczas leczenia stomatologicznego. W ten sposób stwarzano lepsze warunki w trakcie prowadzonego zabiegu zarówno dla pacjentów, jak i dentystów. Praca prowadzona na University Medical Center Regensburg, w Niemczech.
Stosował płyn do płukania ust. Niemal stracił wzrok


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Tyle od 1 lipca zarobi asystentka, higienistka i technik dentystyczny. Mniej być nie może
lexDENT -
Poszukiwani chirurdzy i periodontolodzy chętni na kontrakt
newsDENT -
Groźne ropnie mózgu u dziecka. Powikłanie problemów z zębami
techDENT -
Obecny subwariant koronawirusa bardzo zaraźliwy. Grozi pogorszenie sytuacji pandemicznej
newsDENT -
Co robić, gdy boli ząb? Te leki przyniosą ulgę
techDENT -
Brak lekarzy ogólnych już wkrótce? Analiza rynku pracy
newsDENT -
Od dzisiaj zmiana stawki PIT i mniej ulg podatkowych. Kto skorzysta?
bizDENT -
Podwyżki nie tylko dla lekarzy. Tyle zarobią technik dentystyczny, higienistka i asystentka
bizDENT
-
Straciła 11 zębów. Według sądu zawinił lekarz i pacjentka
lexDENT -
Odkryto nowe powikłanie po COVID-19. Objawia się silnym bólem. To nekroza szczęki
techDENT -
Nocne poty, mgła mózgowa, problemy z jelitami dokuczały jej przez 10 lat. Poprawną diagnozę postawił dentysta
techDENT -
Podwyżki od 1 lipca zagrożone? Pracodawcy RP pytają, skąd wziąć pieniądze
newsDENT -
Od 1 lipca podatki w dół, pensje w górę. Duże zmiany również dla medyków
bizDENT -
Sejm uchwalił podwyżki wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Kogo ucieszą, a kogo nie
lexDENT -
Drakońskie kary za błędy w gospodarowaniu odpadami medycznymi. Nawet do 1 mln zł
lexDENT -
Zgrzytanie zębami. Skutki tego nawyku są opłakane
techDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Wałcz, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Warszawa, ul. Dzika, mazowieckie