PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Higiena jamy ustnej w domach opieki zmniejsza zachorowalność na zapalenie płuc

Autor: nieck • Źródło: en
07-07-2020, 10:06
Higiena jamy ustnej w domach opieki zmniejsza zachorowalność na zapalenie płuc Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Doświadczenia z amerykańskich domów opieki wskazują, że właściwe przeszkolenie personelu oraz stosowanie dobrej techniki, by świadczyć opiekę stomatologiczną na odpowiednim poziomie pensjonariuszom tym placówek, może ograniczyć liczbę przypadków zapalenia płuc.

Badania naukowe na seniorach wskazują, że z tą chorobą ma związek zły stan higieny jamy ustnej, szczególnie u osób z demencją.  Mimo to opiekunowie najczęściej nie dokładają wystarczających starań, by poprawić poziom higieny, a dzieje się tak najczęściej z powodu braku czasu, narzędzi i wiedzy. Około 84 proc. osób wymagających długoterminowej opieki nie ma regularnie szczotkowanych i nitkowanych zębów, a także przeprowadzanych innych zabiegów, które ograniczają rozwój płytki bakteryjnej i chronią przed infekcjami.

W badaniu analizowano przypadki 2 152 pensjonariuszy 14 domów opieki w stanie Północna Karolina. W tej grupie  1 219 osób miało prowadzone zabiegi higieniczne w obrębie jamy ustnej przez personel, wcześniej przeszkolony w  programie, którego celem było podniesienie kwalifikacji do wykonywania stomatologicznych zabiegów higienicznych przez pracowników służby zdrowia. Natomiast pozostałe - 933 osoby stanowiły grupę kontrolną, którą opiekowano się w zwykły sposób.

Okazało się, że w tych domach opieki, które wdrożyły do codziennej praktyki odpowiednie zabiegi higieniczne w obrębie jamy ustnej, liczba przypadków zapalenia płuc spadła o 31 proc. podczas pierwszego roku dwuletniego programu. Niestety drugi rok trwania programu nie przyniósł już tak dobrych rezultatów.

 Autorzy pracy sugerują, że przyczyną zaobserwowanej reguły był brak konsekwencji personelu i nie zachowywanie standardów dobrej higieny jamy ustnej przez cały okres trwania programu.

Wyniki badania wykazują konieczność wprowadzenia wyższego poziomu higieny jamy ustnej w domach opieki, podkreślają autorzy pracy opublikowanej na łamach periodyku JAMA.

 

Więcej: JAMA

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH