Higiena jamy ustnej skrojona na miarę pacjenta

Klinicyści rekomendują różnego typu rutynowe czynności i produkty, które mają poprawić i utrzymać zdrowie jamy ustnej oraz zdrowie ogólne. Tyle że to co dla jednego pacjenta jest optymalnym wyborem, w przypadku innego nie działa tak dobrze z powodu braku systematyczności, gorszej sprawności manualnej, czy istniejących już nawyków i przyzwyczajeń.
Samo szczotkowanie i nitkowanie zębów nie wystarcza - zwłaszcza w przypadku pacjenta o specjalnych potrzebach. Wiele osób ma wypełnienia na powierzchniach stycznych zębów, jeśli wypełnienia mają szorstkie brzegi, nawisy, każda niedoskonałość wykonania wypełnienia sprawia, że do utrzymania dobrej higieny potrzeba dodatkowych akcesoriów.
Idealnie prowadzona higiena jamy ustnej...ale czym?
Przy tak wielkim wyborze na rynku środków higieny jamy ustnej czasami trzeba czasu na wypróbowanie różnych preparatów, które pacjent będzie chciał stosować. Zatem cierpliwe dobieranie środka jest kluczowe - bo jeśli pacjent, choćby idealnego dla niego preparatu nie polubi albo uzna że jego użycie jest nadmiernie skomplikowane, to nie będzie z niego w ogóle korzystał. Można wyposażyć pacjenta w cały arsenał środków higieny, jeśli jednak będą tylko leżeć w szufladzie, nie odniosą skutku.
Należy zatem wyedukować pacjenta dlaczego i w jaki sposób powinien korzystać z produktu, który mu rekomendujemy. Zastosuje się do zaleceń, jeśli zostanie zachęcony do jego stosowania - uświadomiony jakie korzyści odniesie z dochowania wymogom higieny.
Niejednokrotnie okazuje się, że pacjent nie wie jak korzystać ze szczoteczek międzyzębowych lub stomatologicznych wykałaczek. Często jeśli korzystał z nich bez właściwego instruktażu, to odczuwał ból i dyskomfort. Ale skoro pacjent znalazł się na przykład u higienistki stomatologicznej, to znaczy, że jest zainteresowany zdrowiem jamy ustnej.
W większości ludzie nie szczotkują zębów wystarczająco długo, zatem większą skuteczność zapewnia elektryczna szczoteczka do zębów, niezależnie od tego jaka firma jest producentem. Należałoby ją polecać każdemu pacjentowi, skoro właściwie w przypadku każdego sprawdza się lepiej. Co prawda potrzeba pewnego czasu, aby przywyknąć do elektrycznej szczoteczki, ale jeśli już to nastąpi, pacjent szybko zauważy efekty zmiany.
Sprawy proste warunkują powodzenie
W przypadku pacjentów periodontologicznych oraz tych, którzy mają implanty świetnie sprawdza się irygator ustny. Właściwie jest rekomendowany wszystkich chorym na paradontozę i osobom po 65-tym roku życia, gdyż w tej grupie wiekowej 70 proc. pacjentów ma problem z dziąsłami. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważna jest w terapii chorób przyzębia codzienna higiena, zatem edukacja jest pierwszym krokiem do sukcesu.
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »
-
Przedłużenie na I kw. 2021 r. zaliczek w formule 1/12 nie dla dentobusów
lexDENT -
Bezpieczny gabinet stomatologiczny nie tylko podczas pandemii
newsDENT -
Wrocław: dentyści mają kłopoty z dostępem do szczepień przeciwko COVID-19
newsDENT -
Nanocząsteczki, które hamują próchnicę
techDENT -
Dental and Medical Problems – nowe wyzwania
eduDENT -
COVID-19: byli palacze także bardziej narażeni
techDENT -
Specjalizacja w czasie pandemii
lexDENT -
Dziewczynka zmarła po ekstrakcji zęba
lifeDENT
-
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
Centrum Estetique na szybkiej ścieżce rozwoju
bizDENT -
Umowy z NFZ pokazują postępującą agregację rynku stomatologicznego, czy tylko?
newsDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
Konkretyzowanie zasad rugowania amalgamatu z gabinetów stomatologicznych
lexDENT -
UM we Wrocławiu: wolnych 6 etatów dla asystentów na stomatologii
eduDENT -
LDEK: modyfikacje, uszczegółowienia i uzupełnienia
eduDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Bedlno, łódzkie -
lekarz dentysta
Kraków, małopolskie -
lekarz dentysta
Łódź, łódzkie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie