• Halitoza. Skąd się bierze przykry zapach z ust i jak z nim walczyć? Co jest przyczyną powstawania nieprzyjemnego oddechu?
  • Czy z halitozą można się uporać domowymi sposobami?
  • Trudno pozbyć się nieświeżego oddechu bez rozpoznania jego przyczyny

Najczęstsze przyczyny nieświeżego oddechu

Halitoza wpływa na relacje społeczne i zawodowe, choć co nie mniej ważne, często jest związana z problemem stomatologicznym lub zdrowotnym bardziej ogólnej natury. Dlatego trzeba się nią zająć, usuwając jej przyczyny. 

Zły stan zdrowia/zła higiena jamy ustnej
Brak dobrych nawyków i niemycie zębów odpowiednio często i dokładnie sprawia, że na powierzchni zębów odkłada się – płytka nazębna. Jeśli nie zostanie usunięta,  podrażnia dziąsła i z czasem przyczynia się do powstawania kieszonek zębowych (pogłębiona przestrzeń między zębami a dziąsłami. To miejsca, w których intensywnie namnażają się bakterie. Poza tym także język może stać się miejscem rozwoju bakterii, które wytwarzają przykre zapachy.

Suchość w ustach
Suchość w ustach zwana przez lekarzy kserostomią jest główną przyczyną nieświeżego oddechu. Powoduje ją wiele czynników, od leków zażywanych przez długi czas i palenia tytoniu po wiek i stres. Ustalenie przyczyny kserostomii i leczenie jej u dentysty prawdopodobnie usunie nieprzyjemny zapach z ust.

Tytoń i marihuana mogą powodować halitozę

Palenie papierosów hamuje wydzielanie śliny, co prowadzi do suchości w ustach. Sam zapach dymu (z papierosów lub marihuany) również powoduje nieświeży oddech. Na dodatek samo palenie tytoniu bywa przyczyną chorób przyzębia — czyli jednej z głównych przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust.

Dieta
Nie chodzi tylko o  czosnek i cebulę, które nadają oddechowi specyficzny i  niezbyt przyjemny zapach. Pokarmów, które w ten sposób działają jest więcej. Inne produkty spożywcze, które mogą przyczyniać się do nieświeżego oddechu, to nadmiar białka, sera i innych przetworów mlecznych, masła orzechowego oraz kawy.

Chore zatoki, alergia pogarszają zapach z ust

Infekcje zatok mogą powodować nieświeży oddech. Także alergie, przyczyniające się do oddychania przez usta, sprawiają że gruczoły ślinowe nie produkują wystarczającej ilości śliny.

Inne przewlekłe problemy zdrowotne
Halitoza może być również spowodowana niektórymi przewlekłymi problemami ze zdrowiem, takimi jak cukrzyca lub niewydolność nerek i wątroby. Dentysta może zalecić skonsultowanie się z lekarzem ogólnym, jeśli podejrzewa, że przyczyną nieświeżego oddechu jest inny niż niewłaściwa higiena jamy ustnej, jedzenie lub palenie tytoniu.