PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Halitoza - rady dentysty

Autor: miro • Źródło: ms
17-07-2018, 11:43
Halitoza - rady dentysty Robert Białach ze Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu (foto: archiwum)
Halitoza, stomatodysodia, fetor oris, ozostomia – dotyka ok. 30 proc. ludzi na całym świecie. Co jest jej źródłem? Według Akademii Stomatologii Ogólnej, w ponad 90 proc. przypadków, zapach pochodzi z jamy ustnej, gardła i migdałków.

- Za nieprzyjemny zapach z ust odpowiadają głównie bakterie beztlenowe, które produkują lotne związki zapachowe. Choć bakterie te naturalnie występują w jamie ustnej i pomagają nam w trawieniu, to w wyniku rozkładu białek produkują odpowiedzialne za brzydką woń związki siarki, takie jak siarkowodór, merkaptan metylu, siarczek dimetylu i dwutlenek siarki. Źródłem nieprzyjemnego zapachu są również m.in. metabolity tłuszczów, w tym kwasy tłuszczowe. Jeśli nie trzymamy bakterii w ryzach poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej i dobre nawyki, problem narasta - mówi lek. dent. Robert Białach ze Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

Halitoza zwiastunem choroby
- Halitoza, choć potrafi uprzykrzyć życie, to nie jest chorobą. Zdarza się jednak, że może być jej objawem. Choroby są odpowiedzialne za 10 proc. wszystkich przypadków halitozy, wśród nich są m.in. cukrzyca, schorzenia układu oddechowego np. zapalenie płuc, oskrzeli lub zatok, schorzenia nerek, układu pokarmowego np. zgaga, wzdęcia, a nawet nowotwory. Przyczyną nieprzyjemnego zapach z ust mogą być krzywa przegroda nosowa, tzw. kamienie migdałkowe, próchnica zębów, infekcje grzybicze w jamie ustnej czy choroby dziąseł.

Na problemy – higiena
Regularnie oczyszczaj język z nalotu! Jego chropowata powierzchnia wybitnie sprzyja osadzaniu się bakterii, resztek jedzenia i martwych komórek. Można użyć skrobaka lub szczoteczki do zębów ze specjalną powierzchnią czyszczącą język, a nawet zwykłej metalowej łyżeczki.

- Należy stosować płukanki z alkoholem – przesuszają śluzówki i potęgują problem halitozy. Alkohol w każdej formie przyczynia się do powstawania nieświeżego oddechu, a badania wykazały, że płukanki zawierające więcej niż 25 proc. alkoholu są powiązane z większym ryzykiem zachorowania na raka jamy ustnej. Usta należy płukać wodą z solą morską - taka kombinacja pozwoli wyeliminować szkodliwe bakterie z gardła i migdałów.

- Można używać irygatora wodnego, to urządzenie, które świetnie sprawdza się w oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych i wszelkich innych zakamarków jamy ustnej, gdzie czaić się mogą bakterie odpowiedzialne za brzydki oddech.

- Warto wypróbować pastę do zębów zawierającą olejek z drzewa herbacianego. Jest naturalnym antyseptykiem, działa antybakteryjnie i dezynfekująco.

- Pomaga również regularne usuwanie kamienia nazębnego i fluoryzacja, szczególnie u palaczy. W ten sposób pozbędziemy się nieestetycznych osadów o nieprzyjemnym zapachu, ale także zabezpieczymy zęby przed ponownym odkładaniem się bakterii.

Uwaga: Protezy zębowe mogą absorbować nieprzyjemne zapachy, szczególnie jeśli są niedokładnie czyszczone i wykonane z akrylu. Dlatego trzeba pamiętać o ich dokładnym czyszczeniu pastą lub proszkiem o działaniu antyseptycznym oraz regularnej dezynfekcji przy użyciu rozpuszczalnych tabletek z aktywnym tlenem.

SŁOWA KLUCZOWE
halitoza   Robert Białach   Stankowscy & Białach  

POLECAMY W SERWISACH