PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Halitoza i choroby przyzębia - nieszczęścia chodzą parami

Autor: nieck • Źródło: en
28-04-2021, 09:04
Halitoza i choroby przyzębia - nieszczęścia chodzą parami Halitoza jest trzecim po próchnicy i chorobach przyzębia powodem wizyty u dentysty (fot. Pixabay)
Pacjenci z parodontozą mają o 1,8 razy większe ryzyko halitozy niż osoby ze zdrowymi dziąsłami.
  • Na zapalenie przyzębia cierpi blisko 30 proc. dorosłej populacji na świecie.
  • Zbadano jak często chorobie dziąseł towarzyszy halitoza.
  • Nieprzyjemny zapach z ust jest silniejszy przy bardziej zaawansowanej chorobie dziąseł.
  • Halitozę częściej mają mężczyźni, chorzy na cukrzycę, z nadciśnieniem i niewielką liczbą własnych zębów.

Zapalenie przyzębia może powodować kolejne problemy jak chwiejące się zęby i ból, więc znacznie obniża też jakość życia. Jednym z objawów  jest także nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Halitoza ma wieloczynnikowe pochodzenie i jest wynikiem współistnienia kilku elementów nie tylko tych związanych ze stanem  jamy ustnej, ale też ogólnoustrojowych i psychosomatycznych. 

Bakterie z jamy ustnej przyczyną depresji

Nieprzyjemny zapach z ust to jeden z najczęstszych powodów wizyty pacjenta u dentysty (zaraz po próchnicy i chorobach przyzębia).

Nieprzyjemny zapach z ust jest poważnym problemem zdrowotnym, ponieważ może upośledzać kontakty  społeczne, obniżać jakość życia i potencjalnie prowadzić do niskiej samooceny lub zaburzeń nastroju, takich jak depresja.

Odpowiedzialne za halitozę  Gram-ujemne bakterie periodontogenne, gromadzące się w płytce poddziąsłowej, ślinie i nalocie na języku wytwarzają lotne związki siarki, takie jak siarkowodór i merkaptan metylu. Są one efektem procesu  gnicia resztek pokarmu, komórek, śliny oraz krwi.

Do tej pory przeprowadzane badania in vitro wykazały, że określone bakterie periodontogenne,  Treponema denticolaPorphyromonas gingivalisTannerella forsythia potrafią wytwarzać duże ilości lotnych związków siarki i są  związane ze zwiększoną głębokością kieszonek okołozębowych oraz krwawieniem podczas sondowania.  Poziom merkaptanu metylu w powietrzu wydychanym z jamy ustnej rośnie wraz z zaawansowaniem choroby przyzębia. 

Skoro zapalenie przyzębia i halitoza mają wspólną patogenezę mikrobiologiczną, wczesne wykrycie nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej może przyczynić się do oceny chorób przyzębia.

O związku obu tych problemów stomatologicznych pisaliśmy także w tekście Zapach z ust „oczyma” dentysty.

Nieprzyjemny zapach z ust powodują lotne związki siarki

W kilku badaniach wykorzystano  pomiary stężeń merkaptanu metylu - w celu określenia potencjalnego związku między zapaleniem przyzębia a nieprzyjemnym zapachem z jamy ustnej. Jednak nie jest to problem dobrze zbadany.  Zajęli się nim ostatnio koreańscy uczeni z wydziału stomatologii na Seoul National University.

POLECAMY W SERWISACH