PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Gumowe rękawiczki, które nie powodują egzemy

Autor: nieck • Źródło: en
25-09-2018, 09:36
Gumowe rękawiczki, które nie powodują egzemy Czy będzie przełom w jakości rękawiczek gumowych? (fot. pixabay)
Suche, swędzące, czerwone dłonie? To objawy egzemy skóry rąk, która jest dokuczliwa zwłaszcza podczas zimowych miesięcy.  Nowy materiał ma zażegnać ten problem, w tak dużym stopniu obniżający komfort pracy dentysty.

Blisko 38 proc. przypadków tej nieprzyjemnej przypadłości zgłaszanych jest przez pracowników medycznych, którzy gumowe rękawiczki noszą na co dzień. 

Opóźniona nadwrażliwość jest reakcją skóry związaną m.in. z aktywnością limfocytów T, rozwija się najczęściej w 48-72 godziny od kontaktu z antygenem. Gdy lekarz pracuje w kilku różnych miejscach często może mieć kłopoty z ustaleniem, który typ rękawiczek powoduje jego problemy. I niestety bywa, że trzeba kilku miesięcy od wyeliminowania drażniącego czynnika, by kontaktowe zapalenie skóry całkowicie zniknęło.

Związki chemiczne - ditiokarbaminiany, tiuramy, merkaptobenzotiazole zwane także "akceleratorami" są często wykorzystywane jako dodatki do rękawiczek gumowych, gdyż zwiększają ich elastyczność i trwałość. I one właśnie stają się przyczyną kłopotów ze skórą.

Niestety często dodatki te zawierają siarczki powodujące podrażnienia.

Producenci rękawiczek próbują ten problem wyeliminować, właśnie powstała nowa technologia zwana Low Derma, która nie wywołuje ani alergii na lateks ani opóźnionej nadwrażliwości skóry. Rękawiczki Low Derma zwierają nitryle, które mają im zapewnić wytrzymałość, ale równocześnie nie wywołują  skutków ubocznych u użytkownika.   

Może ostatnią rzeczą, jaka zajmuje myśli dentysty podczas opracowywania trudno dostępnego ubytku w trzonowcu, czy podczas usuwania kamienia poddziąsłowego przy obficie krwawiącej kieszonce okołozębowej, jest wytrzymałość rękawiczek, w których pracuje, jednak zła ich jakość naraża bezpieczeństwo i lekarza i pacjenta. Właściciel technologii Low Derma zapewnia, że rękawiczki wyprodukowane z nowego materiału są nie tylko trwałe, ale też wystarczająco cienkie, by zagwarantować komfort pracy i precyzję dotyku.

Więcej: dentistryiq.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   higiena   sprzęt stomatologiczny  

POLECAMY W SERWISACH