Guma do żucia plusy i minusy

Żucie po posiłku
Żucie gumy może nieść korzyści dla zdrowia jamy ustnej, ale w uzasadnionych przypadkach. Przede wszystkim będzie pomocne po zjedzeniu posiłku, przekąski czy słodkiego napoju, kiedy nie ma szans na umycie zębów.
Dlaczego? Żucie gumy stymuluje gruczoły ślinowe do pracy – wydzielanie śliny może być wówczas nawet dziesięciokrotnie większe niż zazwyczaj. - Ślina w sposób naturalny wypłukuje resztki jedzenia z powierzchni zębów, wyrównuje pH i neutralizuje działanie kwasów z pożywienia, a co za tym idzie wspomaga procesy remineralizacji szkliwa zębów i ogranicza ryzyko ubytków. Dodatkowo guma np. o mentolowym posmaku odświeży oddech, choć działa objawowo, a nie przyczynowo - mówi lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Periodent w Warszawie.
Nie każda guma do żucia będzie jednak odpowiednia. To jej skład decyduje, czy jest ona korzystna dla zdrowia jamy ustnej, czy też wręcz odwrotnie.
- Aby uniknąć ubytków, omijajmy gumy owocowe oraz każde inne zawierające zwykły cukier, a wybierzmy te słodzone np. pozyskiwanym z kory brzozy ksylitolem, który ma dobroczynny wpływ na zęby. Nie dość, że ksylitol nie przyczynia się do próchnicy, badania potwierdzają, że dodatkowo posiada właściwości hamowania wzrostu Streptococcus mutans, głównego szczepu bakterii odpowiedzialnych za rozwój ubytków. Oprócz tego, pobudza do pracy ślinianki, wyrównuje pH w ustach i ma działanie przeciwgrzybicze. Dlatego jego stosowanie rekomenduje wiele organizacji, m.in. Komisja Europejska czy amerykańska FDA - wyjaśnia stomatolog.
Zamiast ksylitolu, guma może zawierać m.in. sorbitol, niskokaloryczny substytut cukru, którzy także wykazuje działanie bakteriobójcze. Stomatolodzy ostrzegają jednak, że żucie gumy nie powinno zastępować higieny jamy ustnej, a stanowić jedynie jej uzupełnienie w sytuacjach, kiedy nie możemy sięgnąć po szczoteczkę do zębów.
Ekstremalne żucie bolesne dla stawów i zębów
Żucie gumy wzmaga koncentrację, poprawia nastrój i ma działanie relaksujące - badania potwierdzają, że u osób żujących gumę odnotowuje się niższe poziomy kortyzolu, czyli hormonu stresu. Nawyk będzie także wsparciem dla palaczy w rzuceniu nałogu.
Pomoże zredukować napięcie i rozluźnić mięśnie twarzy – jednak osoby, które mają nawyk częstego lub długotrwałego, np. kilkugodzinnego żucia gumy, mogą w skrajnych przypadkach doprowadzić do przeciążenia, a nawet dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).
- Do jego objawów należą charakterystyczne trzaski i „klikanie” w stawie, ból mięśni żucia, promieniujący w okolice m.in. uszu, dyskomfort podczas szerokiego otwierania i zamykania ust np. w trakcie ziewania, jedzenia czy śmiania się. Nieleczona DSSŻ może doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych, a nawet wymagać zabiegu chirurgicznego – informuje lekarz dentysta Monika Stachowicz.
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Minister Zdrowia: uproszczona procedura wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty daje gwarancję wiedzy
lexDENT -
DentalPro: włoska sieć lecznic stomatologicznych wkracza do Polski
bizDENT -
Stany Zjednoczone: studenci stomatologii mają praktyczne zajęcia on-line
eduDENT -
Lubuskie: NFZ przypomina o terminie rozliczania umów za 2020 r.
newsDENT -
LDEK 6 lutego 2021 r.
eduDENT -
Laboratorium zidentyfikowało brytyjską odmianę koronawirusa w Małopolsce
newsDENT -
Świętokrzyskie: gmina Stara Błotnica zadba o warunki pracy dentysty
newsDENT -
CEDE zaprasza wystawców na spotkania organizacyjne
bizDENT
-
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
Umowy z NFZ pokazują postępującą agregację rynku stomatologicznego, czy tylko?
newsDENT -
COVID-19: gdzie telefonować w sprawie szczepień grupy zero
newsDENT -
OIL Gdańsk: rozliczenia kontraktów stomatologicznych
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie -
lekarz dentysta
Lędziny, śląskie -
lekarz dentysta
Grudziądz, kujawsko-pomorskie -
asystent/ka stomatologiczna
Myślenice, małopolskie