• Guma do żucia niezawierająca cukru poprawia higienę jamy ustnej.
  • Żucie gumy zmniejsza ilość bakterii powodujących próchnicę zębów.
  • Częste żucie gumy po posiłkach oczyszcza zęby z resztek pokarmów, poprawia stan dziąseł, zmniejsza objawy zapalenia przyzębia.

Czyszczenie zębów bez szczoteczki

Choć  guma do żucia nie może zastąpić szczotkowania zębów, jednak można ją traktować jako wstępny etap higieny po posiłku, gdyż usuwa resztki jedzenia z przestrzeni między zębami. Nie mniej ważne, o ile nie ważniejsze jest stymulowanie wytwarzania śliny. 

Ślina pomaga chronić zęby, kompensując na przykład po jedzeniu, utratę minerałów. Ślina działa również antybakteryjnie i neutralizuje kwaśne pH w jamie ustnej wywołane przez kwasy.

Guma do żucia zwiększa produkcję śliny

Żucie gumy stymuluje gruczoły ślinowe do pracy – wydzielanie śliny może być wówczas nawet dziesięciokrotnie większe niż zazwyczaj.  Ślina w sposób naturalny wypłukuje resztki jedzenia z powierzchni zębów i neutralizuje pH w jamie ustnej. Kliniczne badania udowodniły, że żucie gumy bezcukrowej przez 20 minut po posiłku, może skutecznie zapobiegać procesom próchniczym – tak utrzymuje American Dental Association i rekomenduje żucie gumy, jako efektywny sposób prowadzenia walki o zdrowy uśmiech. 

Guma do żucia ogranicza ilość bakterii powodujących próchnicę

U osób spożywających pokarmy bogate w węglowodany, bakterie przekształcają cukry w kwasy. Te uwalniają minerały ze szkliwa zębów, a tym samym sprzyjają rozwojowi próchnicy. Natomiast ślina, produkowana w większych ilościach podczas żucia gumy, neutralizuje działanie kwasów z pożywienia, wspomaga procesy remineralizacji szkliwa zębów i ogranicza ryzyko ubytków. Dodatkowo guma np. o mentolowym posmaku odświeży oddech.  

Guma do żucia o pożądanych właściwościach 

Zatem żucie gumy jest zawsze dobre, o ile jest to właściwa guma do żucia. To jej skład decyduje, czy jest korzystna dla zdrowia jamy ustnej, czy też wręcz odwrotnie.

Należy unikać gum owocowych oraz tych, które zawierają zwykły cukier.

Gumy do żucia słodzone ksylitolem nie przyczyniają się do próchnicy, gdyż substancja ta  hamuje wzrost bakterii Streptococcus mutans, głównego szczepu odpowiedzialnego za rozwój ubytków próchnicowych.