PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Guma do żucia do walki koronawirusem. Rozpoczynają się badania kliniczne

Autor: nieck • Źródło: PAP
28-07-2022, 16:50
Guma do żucia do walki koronawirusem. Rozpoczynają się badania kliniczne Fot. Shutterstock
Naukowcy opracowali specjalną gumę do żucia, która zawiera kopie białka ACE2, które koronawirus wykorzystuje podczas wnikania do ludzkiej komórki.   W efekcie tak skutecznie redukuje ona ilość cząsteczek SARS-CoV-2, że ich poziom staje się niewykrywalny.
  •  Amerykańscy naukowcy opracowali nowatorską gumę do żucia, która ma być skuteczna w ograniczaniu transmisji koronawirusa
  • Wkrótce rozpoczną się badania kliniczne sprawdzające jej efektywność. Badacze zakładają, że do ochrony przed infekcją wystarczy żuć cztery gumy dziennie
  • Guma zawiera kopię białka ACE2, do którego koronawirus przyczepia się zanim  wniknie do komórki

Guma do żucia. Pułapka na wirusy

Eksperymentalna guma do żucia "wyłapuje" cząsteczki SARS-CoV-2 obecne w ślinie. Naukowcy przygotowują się do rozpoczęcia pierwszego badania na ludziach - informuje portal news.com.au.

Guma zawiera kopie białka ACE2 znajdującego się na powierzchni komórek, które koronawirus wykorzystuje do włamywania się do ich wnętrza w celu zainfekowania. W eksperymentach z wykorzystaniem śliny od osób zakażonych odmianami Delta lub Omikron, cząsteczki wirusa przyczepiły się do "receptorów" ACE2 w gumie do żucia, po czym obecność wirusa nie była wykrywalna.

Ochrona przed zakażeniem koronawirusem. Czy wystarczą 4 gumy dziennie?

W badaniu klinicznym pacjenci chorujący na Covid-19 będą żuli cztery gumy dziennie przez cztery dni.

- Ze względu na to, że transmisja przez nos jest znikoma w porównaniu z transmisją poprzez jamę ustną żucie gumy ACE2 i połykanie białka ACE2 powinno minimalizować infekcje, chronić pacjentów z Covid-19 i zapobiegać transmisji - zapewnia dr Henry Daniell z Uniwersytetu Pensylwanii. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zakażenia   guma do żucia   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH