PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Groźne dla życia powikłania nieusunięcia ósemek

Autor: nieck • Źródło: kan
07-09-2020, 09:08
Groźne dla życia powikłania nieusunięcia ósemek Powikłania nieusunięcia ósemek mogą wymagać długotrwałej hospitalizacji (fot. Archiwum)
Ekstrakcja zębów trzecich zatrzymanych może się kończyć długotrwałym i poważnym powikłaniem, jednak nieusunięcie ósemek także może prowadzić do podwyższonego ryzyka groźnych dla zdrowia komplikacji.

Młoda kobieta (w wieku 23 lat) dostała wysypki i pojawiły się u niej objawy przypominające grypę. W kilka dni później jej język i gardło zaczęły puchnąć i utrudniać oddychanie. W szpitalu lekarze przez kilka dni dociekali przyczyny jej problemów. Nagle ciśnienie krwi gwałtownie spadło i trzeba było wprowadzić ją w stan śpiączki farmakologicznej, w której pozostawała przez 9 dni.

Przeprowadzone badania wskazały, że kobieta zapadła na anginę Ludwiga, której źródłem była zainfekowana ósemka w żuchwie. W opinii lekarzy ropowica dna jamy ustnej rozwijała się u niej od wielu miesięcy. Mimo to pacjentka nawet nie była świadoma, że to ósemka mogła być powodem jej problemów ze zdrowiem.  

Niestety angina spowodowała utrzymujące się pogorszenie zdolności mówienia, długo trwało, zanim kobieta przestała seplenić i mogła wrócić do pracy. 

Zachowanie zębów trzecich zatrzymanych może prowadzić do infekcji w obrębie głowy i szyi. W wielu przypadkach powoduje obrzęki twarzy, gardła i szyi, co może w efekcie blokować drogi oddechowe i powodować problemy z oddychaniem. Leczenie wymaga długiej hospitalizacji i wielu zabiegów chirurgicznych. Przypadki anginy Ludwiga mogą kończyć się zgonem.

 

Więcej: teethremoval.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   ekstrakcja   ósemki   powikłania  

POLECAMY W SERWISACH