PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

GIS negatywnie o natryskowych bramkach dezynfekcyjnych

Autor: miro • Źródło: ms
09-11-2020, 09:37
GIS negatywnie o natryskowych bramkach dezynfekcyjnych Bramki natryskowe przed gabinetem stomatologicznym nie rekomendowane (foto: pixabay)
Główny Inspektor Sanitarny nie rekomenduje stosowania natryskowych bramek dezynfekcyjnych z powodu nieskutecznego działania w zwalczaniu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, a także płynących zagrożeń dla zdrowia użytkownika wynikających z ich stosowania.

Produkty biobójcze w tym takie, wykorzystywane w natryskowych bramkach dezynfekcyjnych powinny posiadać odpowiednie pozwolenie i zezwolenie na handel równoległy albo pozwolenie na obrót wydawany przez Prezesa Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL).

Należy podkreślić, że nie zostały wydane przez Prezesa URPL pozwolenia dla produktu biobójczego stosowanego w bramkach, tunelach, kabinach, kurtynach dezynfekcyjnych w celu spryskiwania osób.

Produkty biobójcze, które nie zostały wpisane do ogólnodostępnego, na bieżąco uaktualnianego, Wykazu Produktów Biobójczych, widniejącego na stronie internetowej URPL pod linkiem, nie powinny znajdować się w sprzedaży i nie należy ich stosować.

Według rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), spryskiwanie osób środkami dezynfekującymi, lub odzieży podczas jej używania przez ludzi, w tzw. tunelach, bramkach czy kabinach dezynfekcyjnych nie jest w żadnym wypadku zalecane z uwagi na narażenie i możliwe negatywne skutki stosowania produktów biobójczych.

Główny Inspektor Sanitarny nie rekomenduje stosowania natryskowych bramek dezynfekcyjnych z powodu nieskutecznego działania w zwalczaniu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 a także płynących zagrożeń dla zdrowia użytkownika wynikających z ich stosowania.

Zgodnie z art. 5 ustawy z 9 października 2015 r. o produktach biobójczych (Dz. U. 2018 poz. 2231 z późn. zm.), udostępniane na rynku i stosowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mogą być jedynie produkty biobójcze, które zostały zarejestrowane zgodnie z odpowiednimi przepisami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dezynfekcja   GIS   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH