PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Gdy pasta do zębów jest nietolerowana

ms
10-09-2020, 07:30
Gdy pasta do zębów jest nietolerowana Rady na nietolerancję pasty do zębów o smaku mięty (foto: archiwum)
Wybór pasty do zębów to indywidualna sprawa, ale co robić, gdy jej smak wręcz obrzydza i zniechęca do szczotkowania zębów? Stomatolodzy sygnalizują, że na rynku są inne opcje, które sprawdzą się u osób nietolerujących mięty.

Miętowa fobia?
Smak pasty do zębów nieodłącznie kojarzy się z miętą. W sklepach znajdziemy najwięcej past do zębów o miętowym smaku czy nawet „podwójnie miętowe”, a także innych preparatów do higieny jamy ustnej zawierających syntetyczne lub naturalne aromaty np. olejek z mięty pieprzowej.

Dlaczego miętowe pasty dominują na rynku? Mentol, który pozyskuje się z listków mięty, ma przyjemny, intensywny aromat, powoduje uczucie chłodu, daje uczucie świeżości i odświeża oddech. Dodatkowo, mięta to jeden z nielicznych smaków, który będzie przyjemny bez dodatku cukru. 

Mimo to jest grupa osób, które nie tolerują smaku mięty. Na forach internetowych znajdziemy wypowiedzi typu „Odrzuca mnie smak miętowej pasty do zębów. Czy jestem dziwny?” lub „Nie znoszę miętowych produktów, sam zapach pasty do zębów czy gumy do żucia wywołuje we mnie mdłości”. Według niektórych badań 10 proc osób na świecie może mieć awersję do miętowego smaku czy zapachu, co obejmuje również pastę do zębów.   Skąd takie wrażenia?

- Może być to kwestia osobistych preferencji, niewytłumaczalnej fobii związanej z konkretnym smakiem czy zapachem, a także uczulenia.  Miętowa pasta ze względu na obecne w niej olejki eteryczne i aromaty może powodować reakcje alergiczne, objawiające się m.in.  zaczerwieniem kącików ust, wysuszeniem i swędzeniem warg, pieczeniem lub łuszczeniem się śluzówek jamy ustnej. Do składników, które najczęściej powodują reakcję uczuleniową lub podrażnienie należą substancje smakowe, w szczególności mięta i jej pochodne np. mentol oraz karwon – mówi lek. dent. Monika Stachowicz z Centrum Periodent w Warszawie.

Co robić, gdy nie tolerujemy produktu? – Jeśli nie przepadamy za miętową wersją, wybierzmy pastę o innym smaku albo pastę bezsmakową. Gdy natomiast podejrzewamy uczulenie, poszukajmy past o innym składzie, przy czym unikajmy tych zawierających dodatkowe aromaty i wybierzmy ich naturalne wersje. Te ryzykowne składniki znajdziemy na opakowaniu pod nazwami: menthol, peppermint, spearmint oraz carvone – radzi stomatolog.

Jeszcze innym przypadkiem jest częsta niechęć do miętowej pasty u dzieci czy nietolerancja miętowej pasty u ciężarnych. Niektóre kobiety podczas ciąży cierpią na nudności, są wrażliwe na smaki i zapachy, więc mogą czuć również niechęć do pasty do zębów, a w szczególności intensywnego posmaku mięty.

Po co smak w paście?
Prawdopodobnie to Egipcjanie jako pierwsi zaczęli dodawać do pasty dodatki smakowe, w tym celu używali wilgotnych liści mięty już ponad 2000 lat temu.

SŁOWA KLUCZOWE
pasta do zębów   Monika Stachowicz  

POLECAMY W SERWISACH