• Pierwszy opisany przypadek odłączenia się od aparatu ortodontycznego kawałka drutu.
  • 11-letnia pacjentka nieświadomie połknęła fragment drutu i trafiła do szpitala z zapaleniem wyrostka robaczkowego.
  • Drut ortodontyczny przebił końcowe jelito kręte dziewczynki przylegające do wyrostka robaczkowego.

Według raportu opublikowanego w Journal of Pediatric Surgery Case Reports, drut ortodontyczny o długości 2,7 cm spowodował zapalenie wyrostka robaczkowego u 11-letniej dziewczynki w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych.

Dziewczynka nieświadomie połknęła drut. Był to pierwszy przypadek wypadnięcia fragmentu aparatu ortodontycznego i zapalenia wyrostka robaczkowego, który ten drut spowodował.

Niezwykły przypadek zapalenia wyrostka robaczkowego

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala z powodu bólu brzucha utrzymującego się przez trzy dni. Ból początkowo występował w okolicy pępka, a następnie rozciągał się na prawy dolny kwadrant i plecy. Miała nudności, ale nie wymiotowała, nie miała biegunki ani gorączki. Trzeciego dnia ból się nasilił i dziewczynka straciła apetyt.

Tomografia komputerowa ujawniła 2,7 cm liniowy obiekt w końcowym odcinku jelita krętego. 

Podczas zabiegu laparoskopowego lekarze odkryli, że pacjentka ma stan zapalny,  zielono-szary metaliczny drut przebił końcowe jelito kręte w „punktowy sposób”.

Drut został usunięty, wycięto wyrostek robaczkowy. Dziewczyna została wypisana dzień po zabiegu i nie wymagała dalszej opieki, napisali autorzy pracy.

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest jedną z najczęstszych chorób u dzieci. Jednak rzadko jednak zdarzają się pediatryczne przypadki zapalenia wyrostka robaczkowego spowodowanego przez ciało obce.

W 2020 r., w Stanach Zjednoczonych zgłoszono tylko 21 przypadki zapalenia wyrostka robaczkowego wywołanego przez ciała obce i nigdy nie było to ciało obce związane z leczeniem stomatologicznym.