PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Gdy masa wyciskowa utknie w gardle pacjenta

Autor: nieck • Źródło: en
05-08-2021, 08:35
Gdy masa wyciskowa utknie w gardle pacjenta Szczególna ostrożność jest potrzebna w trakcie wykonywania wycisków, zwłaszcza u starszych pacjentów (fot. Shutterstock)
72-letni pacjent połknął blisko 5 cm kawałek masy wyciskowej, który utknął w dolnej części  przełyku. Przypadek ten trafił na łamy Journal of Prosthetic Dentistry.
  • Połknięcie ciał obcych może stanowić poważne powikłanie w powszechnych procedurach stomatologicznych.
  • Najczęściej zgłaszane połknięte lub zaaspirowane materiały dentystyczne to instrumenty endodontyczne,  materiały odtwórcze i protetyczne, które często udaje się zidentyfikować klinicznie i radiograficznie.
  • Jednak jeśli połknięty zostanie materiał wyciskowy, nie jest on widoczny na zdjęciu rtg. Tak jak to miało miejsce w przypadku starszego mężczyzny, który połknął masę wyciskową.

Pacjent był w trakcie leczenia protetycznego. Podczas wizyty w University of Kentucky College of Dentistry miał robiony wycisk szczęki i żuchwy przed wykonaniem ruchomych protez zębowych.  Poza bezzębiem miał wysokie ciśnienie oraz dysfagię (czyli zaburzenia przełykania).  

Do wypadku doszło, gdy dentysta umieścił łyżkę wyciskową wypełnioną masą na szczęce mężczyzny, gdzie pozostawił ją na kilka minut do polaryzacji. Podczas wyjmowania łyżki z ust pacjenta, mężczyzna lekko się zakrztusił.

W tym momencie dentysta dostrzegł cienkie pasmo spolimeryzowanego materiału wyciskowego wystające z tyłu łyżki. Pacjent zakaszlał jeszcze kilka razy. Poczuł w gardle coś, czego nie mógł wykrztusić ani przełknąć, ale poza tym mógł połykać i mówić. Nie miał żadnych oznak niewydolności oddechowej.

Pacjent trafił na ostry dyżur do najbliższego szpitala. Materiał wyciskowy, tkwiący w gardle, nie był widoczny na zdjęciu radiologicznym. Otolaryngolog planował chirurgicznie usunąć obcy obiekt. Mężczyzna przygotowując się do zabiegu pochylił się, by zdjąć buty, zakasłał i kawałek masy sam wypadł, bez ingerencji lekarza.

Mężczyzna szczęśliwie uniknął operacji, ale jego przypadek powinien służyć ku przestrodze, by zachowywać szczególną ostrożność podczas wykonywania wycisków u pacjentów. Dotyczy to zwłaszcza starszych osób oraz pacjentów z dysfagią i osłabionymi odruchami wymiotnymi, podkreślają autorzy pracy, która ukazała się w Journal of Prosthetic Dentistry.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH