Gdy każdy dentysta mówi co innego

Badanie prowadzone przez amerykańską organizację Dental AI Council (DAIC) wykryło wśród ankietowanych dentystów wielkie rozbieżności zarówno w diagnostyce jak i planowaniu leczenia.
Każdy z badanych lekarzy stawiał indywidualną diagnozę, po czym zalecał odpowiedni plan leczenia o standardowych kosztach. Na tej podstawie porównywano trafność oceny patologii u każdego z uczestniczących w sondażu dentystów.
Niestety okazało się, że prawie nigdy dentyści byli jednomyślni, na przydkład nie było przypadku próchnicy co do którego istnienia wszyscy jednogłośnie zgodziliby się.
Tam, gdzie dentyści zgodzili się co do istnienia próchnicy, określenie jej ciężkości, stopnia penetracji oraz tego, czy była ona nawracająca, czy też nie, różniło się znacznie.
Wyniki badania były następujące:
- w żadnym przypadku więcej niż 81 proc. respondentów nie postawiło takiej samej diagnozy,
- najwyższe poziomy zgodności wystąpiły w przypadku stwierdzenia obecności niemetalicznych wypełnień (81 proc.), zatrzymanych zębów trzonowych (65 proc.) i nawrotu próchnicy (63 proc.).
Z analizy wynika, że najbardziej uderzająca wśród wyników była zmienność kosztów leczenia całej jamy ustnej. Na przykład, najdroższy plan leczenia całej jamy ustnej (36 tys. dolarów) był 20 razy wyższy niż ten wyceniony najniżej (kilkaset dolarów). Pięciu dentystów zgodnie określiło koszty leczenia na ponad 18 tys. dolarów.
- Występowały tak duże niespójności w diagnozowaniu i planowaniu leczenia między dentystami, że trudno ten problem zrozumieć w szerokim aspekcie - powiedział założyciel DAIC Ron Bolden, wiceprezes ds. Analizy rynku stomatologicznego w Cigna.
- Praktykujący dentyści z pewnością chcą postawić jak najdokładniejszą diagnozę przy użyciu wszystkich dostępnych zasobów i narzędzi, ale szeroka świadomość tego, w jaki sposób technologie, takie jak sztuczna inteligencja, mogą poprawić jakość i spójność opieki, jeszcze się nie zakorzeniła. To badanie może być zatem wielce pomocne w upowszechnianiu dodatkowego wsparcia dla dentysty - powiedział Bolden.
Chociaż nie ma w tym niczego złego, że różni dentyści wybierali różne metody leczenia dla danego problemu jednak skala zmienności jest niepokojąca, szczególnie w świetle faktu, że niespójności w leczeniu mają bezpośredni wpływ na to, ile pacjenci i ubezpieczyciele płacą za leczenie.
A kiedy to zjawisko prowadzi do nadmiernego leczenia i wysokich (nieusprawiedliwionych) kosztów leczenia, co samo w sobie bywa częstą przeszkodą w akceptacji leczenia wśród pacjentów, to utrata zaufania pacjentów staje się problemem o znaczących konsekwencjach dla zdrowia jamy ustnej pacjentów i kondycji finansowej branży.

-
Minister Zdrowia: uproszczona procedura wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty daje gwarancję wiedzy
lexDENT -
DentalPro: włoska sieć lecznic stomatologicznych wkracza do Polski
bizDENT -
Stany Zjednoczone: studenci stomatologii mają praktyczne zajęcia on-line
eduDENT -
Lubuskie: NFZ przypomina o terminie rozliczania umów za 2020 r.
newsDENT -
LDEK 6 lutego 2021 r.
eduDENT -
Laboratorium zidentyfikowało brytyjską odmianę koronawirusa w Małopolsce
newsDENT -
Świętokrzyskie: gmina Stara Błotnica zadba o warunki pracy dentysty
newsDENT -
CEDE zaprasza wystawców na spotkania organizacyjne
bizDENT
-
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
Umowy z NFZ pokazują postępującą agregację rynku stomatologicznego, czy tylko?
newsDENT -
COVID-19: gdzie telefonować w sprawie szczepień grupy zero
newsDENT -
OIL Gdańsk: rozliczenia kontraktów stomatologicznych
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie -
lekarz dentysta
Lędziny, śląskie -
lekarz dentysta
Grudziądz, kujawsko-pomorskie -
asystent/ka stomatologiczna
Myślenice, małopolskie