• Są kraje, w których gaz rozweselający, czyli podtlenek azotu jest powszechnie stosowany przez dentystów jako terapia antystresowa
  • Gaz rozweselający pomaga wyleczyć zęby małym dzieciom, które nie współpracują podczas zabiegu, dzieciom nadpobudliwym, dotkniętym dentofobią
  • Dawkę gazu rozweselającego dobiera lekarz odpowiednio do potrzeb pacjenta 

Co to jest gaz rozweselający

Gaz rozweselający to nic innego jak podtlenek azotu. Świetnie się sprawdza jako jeden ze sposobów, mających zwiększyć komfort dziecka podczas wizyty u stomatologa. Łagodzi  niepokój związany z zabiegiem, ale też na tyle zmniejsza ból, że w przypadku leczenia niewielkich ubytków, wystarczy podanie samego gazu.

Dzięki podtlenkowi azotu lekarz może przeprowadzić szybki zabieg bez dodatkowego znieczulania. Gdy trzeba wyleczyć większy ubytek, podanie gazu rozweselającego pomaga pacjentowi się rozluźnić, lekko go oszałamiając i wprowadzając w stan "euforii", a to ułatwia np. zaaplikowanie klasycznego znieczulenia.

Kiedy stosuje się gaz rozweselający

Gaz rozweselający świetnie sprawdza się w przypadku:
- leczenia ubytków u małych dzieci, które nie współpracują z lekarzem;
- dzieci nadpobudliwych (z ADHD);
- pacjentów z dentofobią;
- pacjentów z odruchem wymiotnym

Na trzy godziny przed podaniem sedacji wziewnej dziecko nie powinno nic jeść ani pić.

 W wielu krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych sedacja wziewna jest wykorzystywana jako metoda antystresowa podczas zabiegów dentystycznych. W Polsce, stosowana od 1995 r., nie jest jednak powszechnie wykorzystywana przez gabinety stomatologiczne.

Znieczulenie za pomocą gazu rozweselającego ma wiele zalet.  Przede wszystkim jest bezpieczne i można je stosować u dzieci już od trzeciego roku życia. 

Ceny gazu rozweselającego u dentysty

Gaz rozweselający (podtlenek azotu), pierwsze 30 min: 100 - 200 zł
Każde kolejne 15 - 30 min: 80 - 150 zł
Gaz rozweselający przez 90 min: 200 - 350 zł
Maseczka do sedacji wziewnej (jednorazowego użytku): ok. 50 zł