PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Gabinet stomatologiczny w okowach nowoczesności

Autor: miro • Źródło: ms
08-07-2021, 13:35
Gabinet stomatologiczny w okowach nowoczesności Gabinet stomatologiczny coraz bardziej cyfrowy (fot. shutterstock)
Nowoczesne technologie, w tym cyfryzacja zaczynają wpływać na codzienny wymiar pracy lekarza i lekarza dentysty. Nowe specjalizacje stomatolog - programista, stomatolog - operator obrabiarek sterowanych numerycznie, stomatolog – grafik komputerowy wkraczają na salony gabinetów dentystycznych.
  • Technologia cyfrowa przyczynia się do zwiększenia komfortu pacjentów, mało kto jest zwolennikiem tradycyjnej metody pobierania wycisków.

  • Rozszerzona rzeczywistość coraz powszechniej znajduje zastosowanie w gabinetach stomatologicznych, np. w zakresie prezentowania potencjalnych efektów zabiegów rekonstrukcyjnych czy estetycznych rekomendowanych przez dentystę.

  • Dzięki stale rozwijającemu się oprogramowaniu, możliwa są: lepsza prewencja, diagnostyka próchnicy zębów, chorób przyzębia, czy wykrywanie zmian onkologicznych jamy ustnej.

Nowoczesne urządzenia i oprogramowanie

Tradycyjnie, gdy ząb jest na tyle zniszczony, że wymaga pokrycia estetyczną koroną, dentysta musi go odpowiednio przygotować, pobrać wyciski masami silikonowymi i wykonać uzupełnienie tymczasowe. Następnie wyciski przekazuje do laboratorium protetycznego i musi czekać na wyprodukowanie ostatecznej korony porcelanowej.

Jednak dzięki nowym, cyfrowym technologiom można ten proces znacznie przyspieszyć. Przy projektowaniu wspomaganemu komputerowo (CAD) i produkcji uzupełnień przy użyciu frezarek numerycznych (CAM), praca w gabinecie i w laboratorium może stać się bardziej wydajna i dokładna, a stomatolodzy mają szansę zlecać wykonanie pracy protetycznej dużo szybciej niż w przypadku metod standardowych, a niektóre z nich mogą wykonać sami w gabinecie.

Ponadto technologia cyfrowa przyczynia się do zwiększenia komfortu pacjentów, którzy nie przepadają za tradycyjną metodą pobierania wycisków. Technologia druku 3D pozwala na szybkie i precyzyjne wytwarzanie materiałów dentystycznych. Jednocześnie ze względu na wysoką precyzję i krótszy czas przygotowania oraz wykonania wycisku cyfrowego, a także drukowania lub frezowania pracy protetycznej pozwala oszczędzić czas i pieniądze, a nawet – umożliwić pojedynczemu gabinetowi stworzenie własnego laboratorium protetycznego, dzięki postępującej miniaturyzacji. Ten postęp nie byłby jednak możliwy bez architektury oprogramowania CAD/CAM.

Sztuczna inteligencja na usługach pacjentów

Cyfrowa rewolucja nie dotyczy wyłącznie gabinetu zabiegowego. Innowacją, szczególnie przydatną dla klinik stomatologicznych, są m.in. ChatBoty. Pozwalają zautomatyzować proces udzielania odpowiedzi pacjentom, umawiania ich wizyt do odpowiedniego specjalisty na podstawie przeprowadzonego wywiadu. W ten sam sposób odbywać się może przypominanie pacjentom o umówionych wizytach. To technologia oparta na sztucznej inteligencji, w której każda interakcja z użytkownikiem pomaga ulepszyć odpowiedzi ChatBota za pomocą uczenia maszynowego i tzw. szablonu wiedzy.

Dzisiejsze boty nie są wciąż doskonałe, bywają narzędziem uzupełniającym dla punktów rejestracji, ale już wkrótce mogą stać się na tyle zaawansowane, aby z powodzeniem przejąć od pracowników część ich dotychczasowych zadań. Umożliwi to skierowanie wykwalifikowanych pracowników na inne obszary, których odpowiedni rozwój jest zasadniczy dla lecznicy.

E-dukacja lekarzy dentystów

Nowoczesne technologie zmieniają także system kształcenia lekarzy stomatologów. Ciekawym przykładem stomatologicznej innowacji edukacyjnej jest np. symulator łączący rozszerzoną rzeczywistość z manekinem. Oprogramowanie połączone z projektorem (np. gogle) nakładają na manekin dowolne dane, obrazy czy animacje, ułatwiające studentom wyobrażenie sobie, że pracują z rzeczywistym pacjentem.

Na takim wirtualnym pacjencie adepci stomatologii mogą trenować procedury oraz zabiegi, otrzymując natychmiastową informację zwrotną, gdyż ich poszczególne czynności są śledzone w czasie rzeczywistym.

Cały ten proces wspiera studentów w określaniu obszarów wymagających dalszej pracy, dzięki czemu już po opuszczeniu murów uczelni – mogą nieść lepszą pomoc pacjentom.

Rozszerzona rzeczywistość znajduje zastosowanie również w gabinetach, np. w zakresie prezentowania potencjalnych efektów zabiegów rekonstrukcyjnych czy estetycznych rekomendowanych przez dentystę.

Za takie wizualizacje odpowiadają złożone algorytmy, które na podstawie danych zbieranych na etapie diagnostyki pacjenta, np. z wykorzystaniem skanerów wewnątrzustnych, są w stanie z dużym przybliżeniem zwizualizować efekty leczenia.

Rewolucja w materiałach

Naukowcy z University of Nottingham i Harvard University opracowali wypełnienia dentystyczne, które umożliwiają samoleczenie zębów. Mogą one umożliwić niejako naturalną odbudowę zębów uszkodzonych w wyniku choroby. W tej technologii pokładane są wielkie nadzieje, gdyż pojawia się możliwość eliminacji części procedur stomatologicznych, które dla wielu pacjentów wiążą się z ogromnym stresem, a w konsekwencji powstrzymują ich przed regularnymi wizytami kontrolnymi.

Z kolei chińscy naukowcy prowadzą badania nad technologią opartą na CRISPR, polegającą na izolowaniu i wyłączaniu genów związanych z rakiem jamy ustnej.

Trwają także badania nad zmianą funkcjonowania bakterii odpowiedzialnych za tworzenie płytki nazębnej, co w przyszłości może doprowadzić do zmniejszenia lub wręcz wyeliminowania próchnicy i chorób przyzębia.

Wraz z wykładniczym wzrostem danych dotyczących zdrowia i rozwojem sztucznej inteligencji w opiece zdrowotnej - stomatologia wkracza w nowy etap cyfryzacji. Wkrótce, dzięki stale rozwijającemu się oprogramowaniu, możliwa stanie się lepsza prewencja oraz diagnostyka próchnicy zębów, chorób przyzębia, czy wykrywanie zmian onkologicznych jamy ustnej i górnych dróg oddechowych w ramach standardowej wizyty kontrolnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH